Çizgi Film Çocuklar İçin Zararlı mıdır?

Çizgi Film Çocuklar İçin Zararlı mıdır?

Çizgi film çocuklar için zararlı mıdır? Günümüz teknoloji çağı ve çocuklarımız çok erken dönemlerden itibaren tablet, televizyon, cep telefonun gibi aletlerin etkisi altına girebiliyor. Özellikle tablet ve televizyonun çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri üzerinde sık sık tartışmalar yapılıyor. Bir çok uzman çocuklara hiç televizyon izlettirilmemesi gerektiğini savunurken bazı uzmanlar ise günde 2 saat ile sınırlı tutulmalı diyor.

Çizgi Film Çocuklar İçin Zararlı mıdır?

Peki ya çizgi film izlemek? Evet, çizgi filmler doğrudan çocuklar içindir ancak bu, çocuklarımız için tamamen zararsız olduğu anlamına gelmiyor. Bu nedenle çizgi filmlerin çocuklarımız üzerindeki etkilerini de bilmekte fayda var.

Televizyon izlemek bir yana televizyonda ne izlendiği de önemli elbette. Zaten “çocuğumun günde 1-2 saat çizgi film izlemesinde ne sakınca olabilir ki?” diye düşünen pek çok anne-baba var.

Peki çizgi film seyretmenin çocuklara bir zararı olur mu? ya da bir faydası olur mu? Onların hayal dünyalarını zenginleştirir mi? Onlara neler öğretebilir?

Olumlu ve olumsuz etkilere geçmeden önce her çocuğun aslında farklı bireyler olduklarını göz önünde bulundurmakta fayda var. Nasıl ki her yetişkin bir filmden aynı şekilde etkilenmiyorsa her çocuk da çizgi filmlerden aynı etkiyi almayabilir.

Çizgi Filmin Zararları
Çizgi Filmin Zararları

Çizgi Filmlerin Çocuklar Üzerindeki Olumlu Etkileri

 • Çocukları eğlendirerek onların iyi vakit geçirmesini sağlar.
 • Hayal dünyalarını genişletir.
 • Öğretici olabilir, bilişsel yeteneklerini geliştirebilir
 • Sözel becerilerini geliştirerek dil gelişimine katkıda bulunur
 • Merak duygusu uyandırarak öğrenmeye açık hale getirir.
 • Cinsiyet ayrımı ve diğer farklılıkların kavranmasını sağlar.
 • Kişiliklerini geliştirebilmelerine olanak sağlar.
 • Olaylara farklı açılardan bakabilmeyi öğretir.
 • Kendi hayatları ile çizgi film karakterlerinin hayatlarını karşılaştırarak sorgulama ve eleştiri yapma imkanı sağlar.

Yukarıda sayılanların özellikle eğitici çizgi filmler için geçerli olduğunu özellikle belirtmekte fayda var.

Peki bunca olumlu etkinin yanında çizgi filmlerin çocuklara nasıl bir zararı olabilir ki diye mi düşünüyorsunuz?

Çizgi Filmlerin Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Çocuğun izleyeceği çizgi film seçimi çok önemlidir. Her çizgi film çocuklar üzerinde olumlu etki bırakmaz zira ne yazık ki şiddet içeren ya da çocukların algılamakta zorlanabilecekleri içeriklere sahip çizgi filmlerin sayısı az değil.

 • Şiddet içeren, kötü karakterlerin var olduğu çizgi filmler çocukları şiddete yönlendirir. Acı ve üzüntüye karşı duyarlı olmadıkları gibi ileriki yaşamlarında da şiddete eğilim, asabiyet görülür. Sorunların çözümünde de uzlaşmadan yana değil şiddetten yana olma eğilimi ağır basar.
 • Günde 2 saatten fazla çizgi film seyreden çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi sorunlar baş gösterebiliyor.
 • Henüz gerçek ile hayali ayırt edebilecek yaşta olmayan 12 yaş altı çocuklar superman, batman gibi süper kahramanlı çizgi filmlerden etkilenerek bu süper kahramanlar gibi uçmaya, zıplamaya yeltenebilir. Bu da ciddi hayati risklerin ortaya çıkmasına sebep olur.

Konuyu özetleyecek olursak;
Çizgi film çocuklar için zararlı mıdır? Her şeyde olduğu gibi çizgi filmin de fazlası zarar. Çocuklar günde en fazla 2 saat ve eğitici olmak kaydıyla çizgi film izlemeliler. Aksi takdirde zararlı etkileri baş gösterebilir ve bu etkiler sonraki tüm yaşamlarını olumsuz etkileyebilir.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?