Renklerin Anlamları, Renklerin Psikolojik Etkileri

Renklerin Anlamları

Renkler hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Renklerin anlamları nedir ve insanlar üzerinde nasıl etkileri vardır? Her insanın mutlaka en sevdiği bir renk vardır. İnsan psikolojisi üzerindeki etkileri ise yadsınamayacak kadar fazladır. Örneğin farkında bile olmadan o günkü psikolojimizi yansıtan renkte kıyafetler giyebiliriz. En sevdiğimiz renk nasıl bir psikolojiye sahip biri olduğumuzu da ortaya koyabilir.

Renklerin Anlamları

Renklerin insan psikolojisi üzerinde gerçek anlamda etkileri olduğu biliniyor. Üzerimize giydiğimizi kıyafetin renklerinden evimizde duvarlarda ya da mobilyalarda tercih ettiğimiz renklere kadar bu etkiler üzerimizde belli etkilere sahip olabiliyor. Sıcak ya da soğuk renkler, koyu ya da açık renkler… Her birinin kendine has bir etkisi olabilir.

Siyah

Siyah deyince ilk akla gelen sıfat “asil” tabiki. Güç ve tutku, asalet gibi kavramlar bu renk için söylenir. Bunun dışında kültürümüzde siyah renk her ne kadar matem, hüzün, keder gibi duyguları çağrıştırsa da bazı ülkelerde (Japonya) mutluluğu temsil eder.

Siyah rengin konsantrasyonu ve özgüveni arttırıcı bir etkisi vardır. Ancak çocuklar üzerindeki etkisi pek de olumlu değildir zira karamsarlığa ve inatçılığa itebilir.

En sevdiğim renk siyah diyenlerdenseniz hırslı, bağımsız, özgüveni yüksek birisiniz demektir.

Beyaz

Elbette saflık, temizlik, masumiyet…

Beyaz rengin insana huzur verici bir etkisi vardır. Beyaz rengi seven insanlar ise iyi niyetli, soğukkanlı, kararlı, anlayışlı, titiz ve hayal kurmayı seven insanlardır.

Gri

Siyahtan bile daha ciddi bir renk desek abartmış olmayız. İnsan tarafından en rahat şekilde ayırt edilebilme özelliği vardır. Ancak yaratıcılık üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

En sevdiğim renk gri diyorsanız alçakgönüllü, arabulucu, sakin bir hayatı seven, disiplinli, muhafazakar özelliklere sahipsiniz.

Kahverengi

Kahverenginin en ilginç özelliklerinden biri insanların hızını arttırıcı etkisidir. Kahverenginin ağırlıklı olduğu bir mekanda insanların daha hızlı hareket ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca ilk izlenim için hiç tavsiye edilmez. Örneğin bir iş görüşmesine gidecekseniz giyeceğiniz kıyafet kesinlikle kahverengi olmamalıdır. Bunun nedeni gayrı ciddi bir algı yaratmasıdır.

Kahverengi seven insanlar iyi bir arkadaş, zeki, duygusal, yalnızlıktan hoşlanmayan, güvenilir insanlardır.

Renkler
Renklerin Anlamları

Kırmızı

En çok hangi renk seviliyor konulu bir anket yapsak kırmızı renk belki de ipi göğüsleyebilir. Aşkın, tutkunun, gençliğin, heyecanın, eğlencenin rengidir kırmızı.

Kan akışını arttırıcı, iştah açıcı, uyku açıcı etkisi vardır. Kırmızı seven insanlar hayatı dolu dolu yaşamayı tercih eden, aşka aşık, neşeli, hareketli, azimli ama biraz da asabi kişilerdir.

Pembe

Beyaz renk gibi masumiyetin simgesi olan pembenin rahatlatıcı bir etkisi vardır.

En sevdiğim renk pembe diyorsanız çekingen, duygusal, hayalperest bir yapıya sahipsiniz.

Mor

Zenginliğin, paranın, lüksün simgesidir. Özellikle konsantrasyonu arttırıcı etkisi nedeniyle önemli sınavlara girecek olan kişilere mor renk kıyafet giymeleri tavsiye edilir. Ancak koyu tonları bilinçaltındaki korkuları açığa çıkarabilir ve keder verebilir.

Mor rengi seven insanlar ağır başlı, sağ duyulu, sanatçı ruhlu, biraz karamsar ancak asil ruhlu insanlardır.

Sarı

Sinir sistemi üzerinde olumsuz etkisi olduğu bilinir. Ancak diğer yandan verimliliği de arttırdığı düşünülür. İlham verici, iştah arttırıcı etkisi de vardır.

En sevdiğim renk sarı diyorsanız çalışkan, sorumluluklarının bilincinde, lider ruhlusunuz demektir.

Turuncu

Turuncu seven insanlar dikkat çekmekten hoşlanan, sosyal, aktif, cesur insanlardır

Yeşil

Yaratıcılık üzerinde oldukça olumlu bir etkisi vardır.

Yeşil rengi sevenler paylaşımcı, uyumlu, anlayışlı, cömert, doğayı seven, yaratıcı, samimi, titiz, düzenli, kıskanç ve biraz da vurdumduymaz insanlardır.

Lacivert

Lacivert sevenler karizmatik, otoriter, disiplinli insanlardır. Hafızayı güçlendirici etkisiyle beyinsel faaliyetler için faydalıdır.

Mavi

Özgürlüğün, huzurun rengi maviyi sevenler sadık, pozitif, içe kapanık, duygusal, sessiz sakin kimselerdir. Biraz da tembeldirler.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?