Çernobil’in Etkileri Nelerdir? Etkileri Hala Devam Ediyor Mu?

Çernobil'in Etkileri Nelerdir?

Bu içeriğimizde tarihin en büyük facialarından biri olan Çernobil’in etkileri nelerdir sorusunu cevaplıyoruz. Çernobil Nükleer Kazası insanlara, hayvanlara, doğaya büyük zararlar vermiştir. Ancak Çernobil’in etkileri, insan sağlığı üzerinde yapılan araştırmalarda net olarak ortaya konulamamıştır. Kesin olan şudur ki kazanın olumsuz etkileri günümüzde de devam etmekte ve insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Buna göre en güvenilir araştırmalara göre kazanın olumsuz etkileri nedeniyle binlerce ölüm gerçekleşmiştir.

Çernobil’in Etkileri; Radyasyon Seviyesi Ne Kadardı?

Patlama sonrası açığa çıkan radyasyon olağanüstü seviyelerdeydi. Örneğin reaktör binasındaki radyasyon etkisinin saatte 20 bin röntgenden fazla olduğu belirtiliyor. Ölümcül dozun beş saatte 500 röntgene denk geldiği göz önünde bulundurulduğunda facianın boyutu bir kez daha ortaya çıkmış oluyor. Başka bir örnek de ABD’nin 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine attığı atom bombalarının etkileri üzerinden verilebilir. Çernobil patlamasıyla açığa çıkan radyoaktif etki, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan iki atom bombasının yarattığı etkiden dört yüz kat daha fazladır.

Çernobil'in Etkileri
Çernobil’in Etkileri

Çernobil’in Çevreye Zararları

Halka su sağlayan sistemler radyoaktif kirliliğe maruz kaldı. Kaza alanına yakın olan çam ormanları yok oldu. Hayvanlar öldü ya da üreyemez hale geldi. Faciadan sonraki ilk 5 yıl içinde doğan hayvanlar ise ciddi anomalilere sahipti. Bazılarının uzuvları eksik ya da deformeydi. Toprağın kirliliğe maruz kalması nedeniyle tarımsal gıdalar da olumsuz etkilendi. Bu etkiler yıllar boyunca devam etti.

Sonuç olarak; Çernobil felaketinin zararları insanlarla kalmamış, hayvan ve bitkilere; doğaya da sirayet etmiştir. Bu zararlı etki elbette bölgeden uzaklaştıkça etkisini yitirmektedir. Ancak bu konuyla ilgili yapılan araştırmaların yetersiz ya da sığ olduğu; hatta farklı araştırmaların birbiriyle çelişebildiği de görülmektedir. Bu çelişki özellikle insanlarda kanser hastalığına etkisinin ne kadar olduğu ile ilgili araştırmalarda göze çarpmaktadır. Bazı araştırmalar Çernobil’in kanser hastası sayısının artmasında sorumlu olmadığına dikkat çekerken bazı araştırmaların ise özellikle çocuklarda tiroid ve kan kanseri vakalarının artışında doğrudan kazanın etkilerini işaret etmektedir. Ancak günümüzde felakete çok yakın bölge dışında artık zararlı bir etkisinin kalmadığı da net olarak belirtilmektedir.

Bu içeriğimizde Çernobil’in etkileri nelerdir sorusunu cevapladık. Çernobil Felaketi hakkında daha detaylı bilgi için Çernobil Faciası Nedir? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca;

Çernobil’den Etkilenen Ülkeler

Çernobil’in Türkiye’ye Etkileri

başlıklı içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?