Çinlilerin İcatları; Çin Medeniyetinden Günümüze Önemli İcatlar

Çinlilerin İcatları; Çin Medeniyetinden Günümüze Kalan Önemli İcatlar

Çinlilerin icatları nelerdir? Köklü bir uygarlık olan Çin, bilim ve teknoloji açısından da uzun ve köklü bir tarihe sahiptir. Astronomi, fizik, kimya, meteoroloji, sismoloji gibi birçok bilim dalı Çin’den çıkmıştır.

Çinlilerin İcatları

Birçok bilim dalının gelişmesini sağlayarak dünya bilim tarihine son derece önemli katkılar sunan Çin medeniyeti, gerçekleştirdikleri buluşlarla da hayatı kolaylaştırmıştır. Bu noktada ilk akla gelen “Dört Büyük Buluş” olarak adlandırılan pusula, barut, matbaa ve kağıttır.

Pusula

Pusula, ilk icat edildiğinde üzerinde işaretler bulunan kare bir tahtaydı ve üstünde manyetik bir kaşık vardı. Çinlilerin pusulayı ilk kullanış amacı dini amaçlara hizmet etmekteydi. Yeni bir ev inşa edilirken evin doğayla mükemmel bir uyum içinde olup olmadığını görmek için pusuladan yararlanırlardı.

Çin Pusulası
Çin Pusulası

Barut

Chin Hanedanından Ge Hong adlı bilim adamı MS 300 yılında barutun içeriğini yazarak patlamayı tasvir etmişti. Kükürt, odun kömürü ve potasyum nitrat karıştırılarak barut icat edilmiş oldu. Ancak barutu patlayıcı olarak ilk kez 10. Yy.da kullandılar. Daha sonra Çin ordusu barutu roket şeklinde kullandı. Bambu boruların içine küçük taş gülleler koyar ve bir ucundan barut yakarak gülleleri fırlatırlardı.

Kağıt, Matbaa ve Mürekkep

Kağıt ve matbaa, Çin icatlarının en önemlilerindendir. Başta üç çeşit kağıt icat etmişlerdi; ipek paçavralar, tahta şeritler ve ipek kumaşlar.

Kağıt türlerinin çoğu %50’den fazla bambudan yapılmış olsa da ipek, kenevir, dut kabuğu ve bitki liflerinden de kağıt yapmışlardır.

Han hanedanlığı döneminde ayrıca mürekkep de icat edildi ve böylece yazıyı da icat ederek bir çok kütüphane inşa ettiler.

Arbalet

Tatar yayı da olarak bilinen arbalet, antik çağda sıradan yaylardan daha güçlüydü ve aynı anda birden fazla ok atabilirdi.

Arbalet
Arbalet

Sismoskop

Zhang Heng tarafından icat edilen deprem tespit aracıdır. Dev bir bronz çaydanlığa benzeyen 1,8 metre çapındaki makinenin dışında pusulanın yönlerini gösteren, aşağı bakan sekiz ejderha vardı. Her ejderhanın ağzında bronz bir top vardı. Ejderhaların altında ise, geniş ağızları topları almak için açılmış sekiz bronz kurbağa oturmaktaydı.

Yelpaze

Etrafında ipek sarılmış bambulardan yaptıkları yelpazeleri Eski Çin’de en çok kadınlar ve askerler kullanırdı.

Havai Fişek

Havai fişekler yanlarında bir fitil bulunan barutla dolu bambu kutulardı. Başlangıçta sadece gösteriler için kullanılan havai fişekler daha sonra savaş sırasında düşmanları korkutmak için kullanıldı.

Planör

Çinliler planörü MÖ 4. Yüzyılda icat edildi. Ancak MS 6. yüzyıla kadar Çinliler uçurtmayı yelken kanat olarak kullandı. Yakalanan düşmanları ya da suçluları planörlere bağlayıp uçurumdan atlamaya zorlarlardı. Amaç imparatoru eğlendirmekti.

Tohum Ekme Makinesi

Çiftçiler toprağa eşit derinlikte tohum ekmek için kullanırdı. Tohum ekme makinesi sayesinde çiftçiler tohumları elleriyle ekmekten kurtulmuş ve aynı zamanda israfın önüne geçilmişti.

Uçurtma

Chou Hanedanlığı döneminde icat edilen uçurtma ilk olarak bambu ve ipekten yapılmıştı. Eğlence amaçlı kullanıldığı gibi savaş sırasında insanlara sinyal vermek ve kuşatma altındaki şehirlerde patlayıcı taşımak amacıyla da kullanılırdı.

Porselen

Sui Hanedanlığı döneminde icat edilen porselen son derece değerliydi

Çin Porseleni
Çin Porseleni

Tekne Dümeni

Büyük gemilere yön vermeyi kolaylaştıran dümen sayesinde Çinliler MS 200’lerde, başka bir deyişle Avrupa’da inşa edilmelerinden çok önce büyük gemiler inşa ettiler.

İpek

Çinliler ipek yapımını yüzyıllar boyunca bir sır olarak saklamış ve bu son derece değerli ve pahalı ürünü ihraç ettiler

El Arabası

El arabasının mucidi Chuko Liang’dır. Lian, malzemeleri ve yaralı askerleri taşımak için el arabalarını kullanan bir generaldi.

Çinlilerin icatları sadece bunlarla sınırlı değil. Çinlilerin icatları arasında şemsiye, demir döküm, sıcak hava balonu, üzengi, akupunktur, kibrit ve kağıt para da vardır.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?