Dünyanın 7 Harikası Nelerdir?

Dünyanın 7 Harikası

Dünyanın 7 Harikası nedir ve Dünyanın 7 Harikası hangileridir? Dünyanın Yedi Harikası, insanoğlu tarafından inşa edilmiş dünyanın en iyi yapılarını ifade eder. İlk olarak MÖ 4. yy.da Antipatros tarafından ortaya konulan bir eserle Dünyanın Yedi Harikası Belirlenmiştir.

Dünyanın Yedi Harikası Hangileridir?

Antik döneme ait Dünyanın Yedi Harikası olarak kabul edilen eserler şöyledir;

Keops Piramidi

Mısır’da Gize piramitleri olarak adlandırılan Mikerinos, Kefren ve Keops piramitlerinden en büyüğü olan Keops piramidi, diğer altı harika içinde ilk inşa edilen yapıdır. (MÖ 2560). Mısır Firavun’u Khufu tarafından yaptırılmıştır. Yapımında kullanılan her bir taş bloğun 20 ton ağırlıkta olduğu ve yapımının 20 yılı aştığı söylenmektedir.

Babil’in Asma Bahçeleri

Babil kralı Nebukadnezar tarafından MÖ 7. yy.da karısı Semiramis için yaptırılmıştır. Günümüzde Irak sınırları içinde yer alan bölgede yapılan eserden günümüze kadar ayakta kalamamıştır

Artemis Tapınağı

İzmir Selçuk’ta bulunan Artemis Tapınağı MÖ 550 yılında yapılmış olup günümüzde sadece kalıntıları vardır. Artemis Tapınağı, Efes’li genç bir adam olan Herostratus tarafından kundaklanarak yakılmıştır. Herostratus’un bunu yapmaktaki tek amacı tarihe geçmekti.

Efes Artemis Tapinagi
Efes Artemis Tapınağı Kalıntıları

Zeus Heykeli

MÖ 5. yy.da Yunan tanrılarının kralı Zeus adına Olimpia’da yapılan heykel çıkan bir yangın sonucu kül olmuştur.

Halikarnas Mozolesi

Kral Mausollos için eşi tarafından MÖ 350 yılında yaptırılan bu mezarın taşları 15. yy.da Haçlı Seferleri sırasında Bodrum Kalesi’nin yapımı için kullanıldı.

Rodos Heykeli

Güneş tanrısı Helios adına MÖ 282 yılında yapılan heykel bir deprem sonucunda hasar gördü ve bir daha da restore edilmedi. Yaklaşık bin yıl sonra adayı fetheden Araplar tarafından bir Yahudi’ye satıldı.

İskenderiye Feneri

Yunanlılar tarafından MÖ 280’de yapılan, 166 metre yüksekliğiyle tarihteki en yüksek fener olma özelliğine sahip olan bu yapı dünyanın yedinci harikasıdır. Girit’te meydana gelen bir depremde yıkılmıştır.

Bu yapılar içinde günümüze kadar ayakta durabilmeyi başarabilmiş tek eser Mısır’daki Keops piramitidir. Diğer yapılar yüzyıllar içindeki deprem, yangın gibi çeşitli sebeplerle yok olup gitmiş, geriye ya hiçbir şey kalmamış ya da kalıntıları kalmıştır.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası Hangileridir?

Tek bir tanesinin ayakta kalması nedeniyle 2001 yılında telefon ve internet üzerinden tüm dünyada , Dünyanın yeni yedi harikasını seçmek için İsviçre tarafından bir oylama başlatıldı. Bu oylamaya internet ve cep telefonu olan herkes katılabildi. Tam 6 yıl boyunca devam eden oylama 7 Temmuz 2007 yılında sona erdi ve böylece yaklaşık 100 milyon insanın oylamasıyla Dünyanın yeni yedi harikası seçilmiş oldu. Oylama sonucu seçilen “harika yapılar” şöyledir;

  1. Chichen İtza (Meksika)
  2. Çin Seddi (Çin)
  3. Kolezyum (İtalya)
  4. Kurtarıcı İsa Heykeli (Brezilya)
  5. Machu Picchu (Peru)
  6. Petra Antik Kenti (Ürdün)
  7. Tac Mahal (Hindistan)
Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?