Özgürlük Heykelinin Hikayesi Nedir?

Özgürlük Heykelinin Hikayesi

Filmlerde sıkça gördüğümüz ve Amerika Birleşik Devletleri’nin simgesi durumunda olan, dünyanın en meşhur anıtlarından biri olan Özgürlük Heykelinin hikayesi nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Bağımsızlığı

Özgürlük heykeline geçmeden önce ABD’nin bağımsızlık öyküsüne kısaca değinmekte fayda var. Amerika kıtası 1492 yılında keşfedilmiştir. En azından dünyada bu tarih kabul edilir. Bu “Yeni Dünya” keşfedildikten sonra dönemin güçlü devletleri İngiltere, Fransa, İspanya ve Portekiz hemen harekete geçti. Yeni Dünyanın nimetlerinden faydalanabilmek için burada koloniler kurdular ve böylece muazzam bir sömürge düzeni kurulmuş oldu.

Kıtada en fazla koloniye sahip olan ülke 13 koloniyle İngiltere’ydi. 18. yy.a gelindiğinde Fransa ile yaptığı savaşlar sebebiyle uğradığı ekonomik kayıplarını telafi etmeye yöneldi. Bunun için de kolonilerine yüklendi. Bu ekonomik zulümler sonucu İngiltere’nin 13 kolonisi isyan bayrağını çekerek bağımsızlık mücadelesi başlattı. Bu bağımsızlık mücadelesinin -Fransa’nın da destekleri ile- başarılı olması sonucu 1776’da Amerika Birleşik Devletleri kurulmuş oldu. Amerika Bağımsızlık Bildirgesinin yayınlandığı tarih olan 4 Temmuz 1776, Amerika Birleşik Devletleri’nin bağımsızlık tarihidir. Amerika’nın bağımsızlığı ile ilgili daha detaylı bilgi için ABD Nasıl Kuruldu? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Özgürlük Heykeli (Anıtı), Amerika Birleşik Devletleri’ne Fransa tarafından hediye edilmiştir. Ancak bağımsızlığına kavuşmasından ziyade kölelik sisteminin ABD’de kaldırılmasına istinaden verilmiş bir hediyedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde 19. yy. başlarında bazı bölgelerde kaldırılmaya başlanan kölelik, 1865 yılında Abraham Lincoln tarafından resmen kaldırılmıştır.

Ozgurluk Heykeli
Özgürlük Heykeli New York Limanında Yer Alır

Özgürlük Heykelinin Özellikleri Nelerdir?

 • Amerika Birleşik Devletlerine, bağımsızlığının 100. yılı adına, 1886 yılında Fransa tarafından armağan edilmiştir.
 • Heykel Fransa’dan New York’a bir gemiyle demonte şekilde getirildi.
 • Heykeli tasarlayan kişi Fransız heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi’dir
 • Özgürlük Heykelinin resmi adı “Dünyayı Aydınlatan Özgürlük”tür.
 • Amerika Birleşik Devletleri’nin New York Limanındaki Özgürlük Adası’nda bulunan heykel neoklasik bir özellik taşır ve bakır bir heykeldir.
 • Heykele Singer dikiş makinelerinin kurucusu Isaac Singer’in eşinin modellik yaptığı belirtilir. Heykeltraşın bu modele pek sadık kalmayıp heykelin yüzünü değiştirerek annesinin yüzünü model aldığı söylenir. Ancak heykel aslında cüppesini giymiş Roma tanrıçası Libertas’ın bir figürüdür. Libertas ise bir özgürlük tanrıçasıdır.
 • Heykelin yüksekliği 93 metre, ağırlığı ise 225 tondur.
 • Heykelin sol elinde, üzerinde Amerika Birleşik Devletleri Bağımsızlık Bildirgesi’nin tarihi ve aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin bağımsızlık tarihi olan 4 Temmuz 1776 tarihinin yazılı olduğu bir tablet vardır.
 • Heykelin sağ elinde ise aydınlığın ve özgürlüğün sembolü meşale vardır.
 • Heykelin ayaklarının altında ise kırık zincirler vardır. Bu zincirler köleliğin kaldırılmış olmasını ve özgürlüğe geçişi temsil eder.
 • Heykelin başında da 7 kıtayı temsil eden 7 dikenli bir başlık vardır.

Özgürlük Heykeli ve Osmanlı Devleti

 Heykelin yapımında ve finansmanında Osmanlı padişahı Abdülaziz’in katkısı olduğu söylenir. O dönemde bir Osmanlı eyaleti olan Mısır’ın valisi Said Paşa tarafından Süveyş Kanalı’nın Akdeniz’e açıldığı noktaya dikilmek üzere heykelin siparişinin verildiği ve heykelin yapımı için gerekli paranın Osmanlı Devleti tarafından karşılandığı söylenmektedir. Ancak o dönem için dev bir kadın heykelinin Müslümanlarca tepkiyle karşılanacağı düşünülerek plandan vazgeçildiği ve heykelin Fransa’da bir depoya terk edildiği söylenmektedir.

Ancak Osmanlı Devleti’nin 18. yy.daki kötü ekonomik durumu göz önünde bulundurulduğunda bu kadar büyük bir bütçe gerektiren heykelin yapımında Osmanlı Devleti’nin katkısının olmadığı da belirtilmektedir. Nitekim heykelin finansmanı için ABD ve Fransa’da bir çok bağış kampanyası düzenlenmiş ve bu bağışlar ile heykel finanse edilebilmiştir. Ancak özgürlük heykelinin hikayesi, finansman ve taşınma zorlukları nedeniyle uzun sürmüştür.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?