Tavşan Nasıl Bir Hayvandır? Tavşanlar Hakkında İlginç Bilgiler

Tavşan Nasıl Bir Hayvandır

Tavşan nasıl bir hayvandır ve özellikleri nelerdir?  Şehirlerden bahçelere, ormanlık alanlardan otlaklara ve ekili arazilere kadar hemen hemen her yerde yaşayabilirler.

Tavşan Nasıl Bir Hayvandır?

Çöllerden tropik ormanlara ve sulak alanlara kadar değişen ortamlarda yaşayabilirler. Avrupa, Afrika, Hint Yarımadası ve Japonya, tavşan popülasyonunun yüksek olduğu yerlerdir. Evcil tavşanlar Avrupa kökenlidir.

Yuva yapabilecekleri her yerde yaşayabilen tavşanların boyları 40 cm.ye kadar çıkabilir. Ağırlıkları ise ortalama 1 kg.dır. En tipik özelliklerinden biri uzun kulaklarıdır ve kulaklarının uzunluğu 6 cm. kadardır. Tavşanlar kulaklarını 180 derece çevirebilirler ve 360 derecelik bir görüş açısına sahiptirler. İşitme duyuları gelişmiştir. Böylece etraftan gelecek tehlikeleri önceden fark edebilirler. Uzun kulakları ayrıca sıcak havalarda onları serinletmeye yardımcı olur.  Uzun ve güçlü arka ayakları ile kısa kuyrukları diğer tipik özellikleridir.

Tavşanlar
Tavşan Nasıl Bir Hayvandır?

Tavşanların ömürleri 8-12 yıldır. Ancak çok büyük bir kısmı 1 yaşına gelemeden ölür.

Otlar, tahıl ürünleri, kök sebzeler başta olmak üzere bir çok bitki türü onların yiyecekleridir. Yiyecek bulamadıkları zamanlarda ağaç kabuğu yerler. Genel kanıya göre tavşanlar en çok havuç yemeyi severler. Ancak gerçekte öyle değildir. Hatta çok fazla havuç yedikleri takdirde mideleri bozulabilir ve dişleri çürüyebilir. Havuç yerine yabani otlar, çimenler ve kök sebzeler onlar için daha iyi yiyeceklerdir. Dişleri ömürleri boyunca uzamaya devam eder. Ancak sürekli bir şeyleri kemirdikleri için dişlerini törpülerler.

Yuva kazma işi genellikle dişi tavşanın görevidir. Yuvaların ne kadar derin olacağı toprağın türüne göre değişir.

Genellikle geceleri aktiftirler. Ancak özellikle yaz aylarında gündüzleri de aktif olabilirler.

Tavşanlar henüz 3 aylıkken üremeye hazır olur. Yılda 4-5 kez üreyebilirler. Dişi bir tavşan 1 aylık gebelik sürecinin ardından tek seferde 3-7 yavru dünyaya getirir ve yavrularını 3 hafta emzirir. Anne tavşanın sütü diğer tüm memeliler arasında en zengin besin değerine sahiptir.

Tavşanlar bir av türüdür. Yani doğada pek çok canlı tarafından avlanabilirler. Bu nedenle iç güdüsel olarak hayatta kalmaya odaklanmışlardır. En çok gelincikler, tilkiler ve sansarlar tarafından avlanırlar.

Tavşan türlerinin yarısı yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Genellikle yalnız yaşar ve üremek için ya da yiyecek aramak için bir araya gelirler. Kış uykusuna yatmazlar.

Saatte 80 km hızla koşma potansiyelleri vardır.

Evcil hayvan olarak bakımı kolaydır. Evcil bir tavşan istiyorsanız en iyi seçim kısırlaştırılmış olmaları şartıyla bir dişi ve bir erkek tavşan olmalıdır. Çünkü yalnız kalırlarsa son derece üzgün ve depresif olurlar. Evcil tavşanlar 12 yıla kadar yaşayabilir.

Tavşan

Mutlu olduklarında zıplayıp havada dönerler. Tavşanların bu hareketlerine “binky” denir.

Kendi kakalarını yerler. Bir yiyeceği sindirdikten sonra dışkılayıp tekrar yerler ve bu onlar için oldukça besleyici bir durumdur. Çok hızlı bir sindirim sistemleri olduğu için dışkıyı yeniden sindirdiklerinde o yiyeceğin besin değerinden tekrar faydalanmış olurlar.

Tavşanlar titiz hayvanlardır. Kediler gibi gün boyunca kendilerini yalayarak temizlerler. Yani bir evcil tavşanınız varsa onu pek fazla yıkamanıza gerek yok.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?