Hipopotam Nedir? Hipopotam (Su Aygırı) Hakkında İlginç Bilgiler

Hipopotam Nedir

Hipopotam nedir? Hipopotam, diğer adıyla su aygırı çift toynaklı otçul memeli bir hayvandır. Hipopotam, Yunanca’da nehir atı anlamına gelir. Ancak hipopotamlar atlardan ziyade balina ve yunuslarla yakın akrabadırlar.

Hipopotam Nedir?

Fıçı gibi bir gövdesi, kısa bacakları ve kuyruğu, kocaman kafasıyla bilinen su aygırları grimsi renktedir. Fil ve gergedandan sonra dünyanın en büyük üçüncü kara hayvanıdır. Erkek hipopotamların boyu 3,5 metredir. Ağırlıkları ise 3-4 ton arasından değişir.

Hipopotam
Hipopotam

Hipopotam Nerede Yaşar?

Afrika kıtasında yaşarlar. Afrika’nın savan bölgesindeki nehirlerde ve göllerde, Orta Afrika’daki orman bölgesinin ana nehirlerinde yaşarlar. Angola, Botsvana, Burundi, Benin, Kamerun, Çad, Fildişi Sahili, Etiyopya, Gabon, Gana, Kenya, Ruanda, Senegal, Somali ,Sudan, Malavi, Mozambik, Namibya, Nijerya, Tanzanya, Uganda ve Zimbabve gibi Afrika’nın hemen hemen her ülkesinde yaşarlar. Ancak Mısır, Eritre, Moritanya, Cezayir ve Liberya, hipopotamların neslinin tükendiği Afrika ülkeleridir.

Hipopotamların Özellikleri Nelerdir?

Afrika’nın kavurucu sıcağında günlerinin büyük bölümünü nehirlerde, göllerde geçirirler. Hatta su altında uyurlar. Gözleri, burunları ve kulakları başlarının üzerindedir. Böylece suyun altındayken görebilir ve nefes alabilirler. Ancak gerektiği zaman su altında nefeslerini 5 dk tutabilirler. Suya daldıklarında kulakları ve burun delikleri kapanır. Ancak tüm bunlara rağmen su aygırları yüzemez. Onun yerine sığ sularda yürüyerek hareket ederler. Güneşten korunmak için vücutları kırmızımsı bir sıvı salgılar. Yani kendi doğal güneş kremlerini üretirler.

Hipopotam (Su Aygırı)

Günlerini suda geçiren hipopotamlar gece olunca sudan çıkıp yiyecek ararlar. Geceleri aktiftirler ve bir gecede 40 kg. ot tüketirler. Asla et tüketmezler.

Ağır cüsseleri nedeniyle zıplayamasalar da saatte 48 km hızla koşabilirler.

10-20 kişilik gruplar halinde yaşarlar ve bu gruba alfa erkek liderlik eder. Lider, grubuna karşı fazlasıyla korumacıdır. Bu da insanlar için tehlike arz eder. Nitekim su aygırları, dünyanın en tehlikeli hayvanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Hatta Afrika’nın en tehlikeli memeli hayvanı kabul edilir. Çünkü Afrika’da yılda yaklaşık 500 kişinin ölümüne neden oldukları bilinmektedir. 2014 yılında bir su aygırı bir tekneyi alabora etmiş ve 13 kişi hayatını kaybetmiştir. Söz konusu kendi alanlarını ve yavrularını korumak olduğunda çok tehlikeli ve saldırgan olurlar. Isırma kuvvetleri bir aslanın ısırma kuvvetinden yaklaşık 2-3 kat daha fazladır. Nitekim tüm kara hayvanları içinde en fazla ısırma gücüne sahip oldukları bilinmektedir. Ağızlarını kocaman açabilirler ve bunun nedeni esnemeleri değil bir çeşit uyarıdır.

Hipopotam Özellikleri

Hipopotamlar suda çiftleşir ve suda doğum yapar. Gebelik süresi yaklaşık 8 aydır. Dişi su aygırı iki yılda bir genellikle tek bir yavru dünyaya getirir. Bir su aygırı, yavrusunu su altında da emzirebilir. Emzirme süresi 1 yıldır. Ortalama ömürleri 40 yıldır.

Kendilerini aslan, kaplan, timsah ve sırtlanlardan korumak zorundadırlar. Ancak çeneleri ve keskin dişleri bir tekneyi ikiye bölebilecek kadar güçlüdür. Bu nedenle genellikle yavru, yaşlı ve yalnız su aygırlar yırtıcılara av olabilir. Hatta genellikle aslanlar ve timsahlar tek başına bir su aygırına saldırmaya cesaret edemez.

Hipopotamların Nesli Tehlike Altında mı?

Hipopotam Hakkında Bilgi

Yaygın su aygırı dışında ikinci bir tür olan cüce su aygırlarının nesli tehlike altındadır. Yaygın su aygırı türü isse savunmasız kabul ediliyor. Günümüzde cüce su aygırı sayısının 3 binden daha az olduğu biliniyor. Yaygın su aygırı sayısı ise toplamda 130 bindir.

Habitat kaybı, kaçak avlanma, bunun en önemli nedenidir.

Su aygırları da tıpkı filler gibi dişleri için avlanır. Su aygırının dişi, fildişinden daha sağlamdır.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?