Atlara Neden Gözlük Takılır?

Atlara Neden Gözlük Takılır

Pek çoğumuz çevremizde gözlerine gözlük ya da maske benzeri deri parçaları takılmış atlar görmüşüzdür. Peki atlara neden gözlük takılır? Bunlar estetik bir görünüm için takılmış sıradan aksesuarlar mı yoksa belli bir amaç için mi takılıyor?

Atlar özgür ruhlu, asil, güçlü, vefakar ve cefakar hayvanlardır. Tarih boyunca her zaman insanların dostu olmuşlardır. Savaş alanlarında, arabaları ve tarım araçlarını çekmekte, günlük yaşamda insanların en büyük yardımcıları olmuşlardır. Günümüzde de atlar pek çok alanda insanların yanında olmaya  devam ediyorlar.

Atların ortalama kilosu 450 kg. kadardır. Boyları 1,5 metre, burnundan kuyruğuna kadar uzunluğu 3 metre kadardır. Cüssesine göre son derece narin bacakları vardır. Ancak bu narinlik sizi yanıltmasın zira zayıf görünen ince bacakları gayet güçlüdür. Atın ayağı aslında büyük bir parmaktır, tırnağına ise toynak denir. Atlara nal takılmasının sebebi işte bu toynaklarının çatlamaması ve yarılmaması içindir. Yani nal, atların ayakkabısıdır.

At Gözlükleri

Atlara Neden Gözlük Takılır?

Olaylara tek bir açıdan bakan ve değerlendiren, sabit görüşlü ya da kalıplaşmış değer yargılarının dışına çıkmayan insanlar için “at gözlüğü ile bakmak” deyimi kullanılır. Anlam açısından pek de pozitif değildir. İnsanlar için mecaz anlamda kullanılır. Peki gerçekte atlara neden gözlük dediğimiz aksesuarlar takılır?

Etraftaki herhangi bir tehdide karşı içgüdüleri sayesinde kendilerini koruyan atlar, hareket eden ya da kendileri için yeni olan her şeyi tehlike olarak algılayabilir. Bu da içgüdülerine güvenerek ürkme ya da kaçma davranışını beraberinde getirir. Çünkü kaçmak onların birincil savunma mekanizmasıdır. İç güdüsel olarak etraflarındaki her şeyi sürekli gözetleme ihtiyacı duymaları onların aynı zamanda gergin olmalarına ve görevlerine odaklanamamalarına sebep olur.

Atların gözleri başlarının iki yanında olduğu için bir şeyi aynı anda iki gözüyle birden göremez. Ama aynı zamanda bu özellikleri onlara 350 derecelik bir görüş alanı sağlar. Fakat görsel algıları çok net değildir. Sabit duran bir nesneyi bile hareket halinde ya da sıçrıyormuş gibi görebilirler. Tabi bu da onların ürkmesine sebep olur. İşte bu sebeplerle yani atların herhangi bir şeyden ürkmemesi, sakin olması için gözlerinin dış yanlarına at gözlüğü denilen deri parçaları takılır. At gözlüğü ile atların görüş alanları azaltılmış olur ve böylece doğrudan ileriye odaklanabilirler.

Yarışlarda At Gözlüğü

Özellikle çok deneyimli olmayan yarış atlarında at gözlüğü kullanılır ki yarış esnasında atların dikkati dağılmasın. Ancak at, gözlük nedeniyle yanında gelen atları göremediği için onun rekabet yeteneğini engelleyebilir.

Yarış atlarına at gözlüğü ya da koruyucu takılmasının nedeni sadece bu değil. Aynı zamanda atın gözlerini toz gibi maddelere karşı korumak amaçlanır.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?