Bizon Nedir? Bizon Nasıl Bir Hayvandır ve Özellikleri Nelerdir?

Bizon Nedir

Bizon nedir ve nasıl bir hayvandır? Yeryüzünün en iri hayvanlarından biri olan bizonun hakkında tüm bilgilere bu içeriğimizde ulaşabilirsiniz.

Bizon Nedir?

Geniş ve kaslı yapıları, uzun tüyleriyle bir sığır türü olan bizon, 2-3 metreye ulaşan boyları, 1200 kg.a ulaşan ağırlıkları ile oldukça büyük bir hayvandır.

Bizonlar sürüler halinde göçebe hayatı yaşarlar. Erkek bizonlar, iki üç yaşlarına geldiklerinde dişi sürülerden ayrılarak erkek sürüsüne dahil olurlar. Ancak çiftleşme mevsiminde dişilerle bir araya gelirler.

Avrupa ve Amerika’da yaşayan bizonlar arasında fiziksel olarak bazı farklılıklar vardır. Kuzey Amerika’nın en ağır kara hayvanı bizondur. Örneğin Amerikan bizonu yapı olarak Avrupa bizonundan daha ince ve kısa bacaklara sahiptir. Ayrıca Amerikan bizonu, Avrupa bizonundan daha kolay evcilleştirilir.

Bizon Nasıl Bir Hayvandır

Bizonun Özellikleri Nelerdir?

Genellikle sakin görünen bizonlar herhangi bir tehdit algıladıklarında saldırganlaşabilirler. Hatta bazen durduk yere bile saldırabilirler. Saldırmadan önce genellikle kuyruklarını dikleştirirler. Ağır cüsselerine rağmen son derece hızlı koşabilirler. Hatta bir attan daha hızlı koşabilirler ve 1,8 metreye kadar yükseğe atlayabilirler.

Kafaları çok büyük, boynuzları çok güçlüdür. Aynı şekilde arka ayakları da çok güçlüdür. Boynuz ve arka ayak darbeleri ölümcül bir etkiye sahiptir.

Gözleri zayıf olsa da işitme duyuları çok gelişmiştir.

Amerika bizonları nehir vadileri, çayırlar, ovalar, çalılıklarda yaşarlar. Avrupa bizonları ise ağaçlık, ormanlık alanlarda ve çalılıklarda yaşarlar.

Geviş getiren türlerden olan bizonlar otlar, sazlar, odunsu bitkiler dahil olmak üzere çeşitli bitkilerle beslenir.

Dişi bizon 3 yaşından sonra üremeye başlar. Her yıl yavru dünyaya getirebilirler. Gebelik süreleri dokuz aydır. Bizon yavruları birkaç ay turuncu-kırmızı renktedirler ve büyüdükçe renkleri koyu kahverengiye döner. Renklerinden dolayı yavru bizonlara kırmızı köpek de denir. Vahşi doğadaki ortalama ömürleri 25 yıldır. Esaret altında bu süre uzayabilir.

Bizonlar, kurt, puma, boz ayı ve çakallar tarafından avlanır.

Onları sıcak tutan uzun tüyleri yaz aylarında daha hafiftir. Hem erkek hem dişi bizonların boynuzları vardır. Sırtlarında kamburları vardır.

19.yüzyılda özellikle derileri için avlanan bizonların nesli tükenmeye yüz tutmuştu ve sadece birkaç yüz tane bizon kalmıştı. Ancak yapılan çalışmalarla bizon popülasyonu yeniden canlandırıldı. Günümüzde bizon sayısının birkaç yüzbin olduğu biliniyor.

Kar yağışının fazla olduğu havalarda bizonlar, kafalarıyla karları küreyerek otlamayı kendileri için kolaylaştırırlar.

Bizon, 2016 yılında Amerika’nın ulusal memeli hayvanı ilan edildi.

Ayrıca bknz;

Bizon ve Bufalo Arasındaki Fark Nedir?

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?