Flamingo Nerede Yaşar? Flamingonun Özellikleri Nelerdir?

Flamingo Nerede Yaşar?

Flamingo nerede yaşar ve özellikleri nelerdir? Flamingolar neden tek ayak üzerinde durur? Doğanın eşsiz canlılarından biri olan filamingolar pembe renkleriyle ve sürekli tek ayaklarının üzerinde durmalarıyla bilinir. Flamingo kelimesi ise İspanyolca’da “alev renkli” anlamına gelir.

Flamingo Nerede Yaşar?

Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika gibi geniş bir yayılım alanları vardır. Asya’nın Güneybatısı ile birlikte Güney Avrupa, Güney ve Orta Amerika yaşam alanlarıdır. İspanya ve Fransa’nın güney bölgelerinde flamingonun en büyük ve en yaygın türü olan rosa flamingolar yaşar.

Büyük topluluklar halinde bir arada yaşayan flamingoların doğal habitatları göl ve lagün gibi durgun sulardır. Tuz gölü gibi sakin, diğer hayvan türlerinin pek de bulunmadığı bölgeleri tercih ederler.

Flamingolar
Flamingolar

Flamingonun Özellikleri Nelerdir?

Uzun ve ince bacaklarıyla oldukça zarif bir kuş olan flamingo eğri bir boyuna, kıvrık bir gagaya ve pembemsi bir renge sahiptir. Kıvrık gagası, suyun içinden çıkardığı yiyeceklerini filtrelemesini sağlar.

6 flamingo türü içinde en büyük tür Büyük Flamingodur. Büyük Flamingonun boyu ortalama 1,3 metre, ortalama ağırlığı ise 3 kg.dır.

Daha çok geceleri uçmayı tercih ederler ve üremek için ıssız bölgeleri tercih ederler. Dişi bir flamingo tek bir yumurta bırakır ve kuluçka görevi hem anneye hem babaya aittir. 1 ay sonra yumurtadan çıkan yavru ördek büyüklüğünde ve gri renktedir. 2 ay anne ve babası tarafından beslenen yavru 3 aylık olduktan sonra artık uçmaya hazır hale gelir.

Oldukça sosyaldirler ve çok kalabalık koloniler halinde yaşarlar. Büyük kalabalık gruplar halinde yaşamalarının sebepleri arasında avcılardan korunmak, uygun yuvalama alanlarını daha verimli kullanmak sayılabilir.

Başları aşağı gelecek şekilde yani baş aşağı beslenirler ve uyurken başlarını sırtlarına koyarlar.

Flamingo Ne Yer?

Yengeç, karides, karınca ve böcek larvaları ve yosunları yiyerek beslenirler. Gagalarının kıvrık yapısı, suyun altındaki besin kaynaklarını kolayca çıkarmalarına yardımcı olur.

Flamingolar Neden Tek Ayak Üzerinde Durur?

Flamingoların en tipik özelliklerinden biri tek ayak üzerinde durmalarıdır. Diğer ayaklarını vücutlarının altına kenetlerler. Tek ayak üzerinde durmalarının sebebi kesin olarak bilinmiyor ancak bu konu hakkında çeşitli teoriler ortaya atılmıştır. Bunlardan biri flamingoların sürekli suyun içinde durmaları nedeniyle tek ayak üzerinde durmalarının vücut ısısını korumaya yardımcı olduğu görüşüdür. Çünkü kuşlar bacak ve ayaklarından çok fazla ısı kaybeder ve bir bacağı vücuda yakın tutmak sıcak kalmalarına yardımcı olabilir.

Diğer bir görüş ise tek ayak üzerinde durmanın kas yorgunluğunu hafifletmeye yardımcı olduğu yönündedir.

Ayrıca tek ayak üzerinde durmalarının, dengelerini korumalarına yardımcı olan ve düşmelerini engelleyen doğal bir refleks olduğu düşünülüyor.

Flamingo
Flamingolar Topluluk Halinde Yaşar

Flamingolar Neden Pembedir?

Yumurtadan çıkan yavru bir flamingonun rengi pembe değil gridir. Yani aslında flamingolar gerçekte gri renklidir ve pembe renk kalıtsal bir özellik değildir. Flamingolar neden pembedir sorusunun cevabı yediklerinde saklıdır. Sulak alanlarda yedikleri algler ve tuzlu su larvalarında, karideslerde yüksek oranda beta-karoten bulunur. Beta-karoten, kırmızı-turuncu pigmentler içerir. Beta-karoten, flamingoların sindirim sisteminde parçalandıktan sonra karaciğerdeki yağlar tarafından emilir ve flamingoların tüylerinde ve derilerinde pembemsi renkte pigmentlere dönüşür. Flamingoların diyetlerinin tamamına yakını karotenoid olduğu için renklerinin pembemsi olması kaçınılmaz hale gelir.

Bir flamingo ne kadar iyi beslenirse ve sağlıklıysa rengi de o kadar canlı ve parlak olur. Özellikle esaret altındaki flamingolar yeterli derecede karoten ile beslenemezlerse renkleri soluk pembe olur.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?