Kelebek Nasıl Bir Hayvandır? Kelebek Hakkında Bilgi

Kelebek Nasıl Bir Hayvandır?

Dünyanın en güzel böcekleri kelebek nasıl bir hayvandır? Özellikleri nelerdir? Pul kanatlılardan olan bu hayvanlar oldukça hassas canlılardır. Kanatlarının üzerindeki incecik pullar hemen dökülebilir. Dünyada bir çok türü vardır ve özellikleri birbirinden farklıdır. Bilinen yüz elli bin civarı türü vardır.

Kelebeklerin Özellikleri Nelerdir?

En genel ayrımıyla gece ve gündüz kelebekleri olmak üzere iki kategoriye ayırabiliriz. Mat, soluk renkli, nispeten ağır olan gece kelebekleri oldukça hızlı uçabilirler. Sürü halinde uçmayı tercih ederler ve olası bir tehlike durumunda dağılıp tehlikenin geçmesi durumunda tekrar bir araya gelip hızlı ama kısa uçuşlarına devam ederler. İşitme ve koku duyuları ise oldukça gelişmiştir.

Gündüz kelebekleri ise daha zarif, hafiftir. Ayrıca göz alıcı desenlere ve renklere sahiptirler. Daha yavaş uçarlar. İşitme ve koku duyuları gece kelebekleri kadar gelişmiş değildir.

Birbirinden güzel renklerle bezeli bu hayvanların kanatlarının büyüklüğü de türlerine göre değişir ve hatta bazı dişilerin kanatları yoktur. Hava sıcaklığı 27 °C altında olduğunda uçamazlar.

En ilginç özelliklerden bir tanesi tat alma duyularının ayaklarında olmasıdır. Bu özellikleri onlara, çiçeklerin balözünü ve suyunu kontrol etme şansı verir. Eğer ayaklarıyla tadını kontrol ettiği çiçeği beğenirse hortum şeklinde ve emici özellikte olan ağızlarıyla balözünü emerler. Antenlerini de havadaki rüzgarı ve kokuyu almak için kullanırlar. Görme duyuları da gelişmiştir ve bazı türler renkli görme yetisine sahiptir.

Dünyanın en büyük kelebeği Atlas Kelebeği isimli bir türdür ve 25 cm.lik bir kanat açıklığına sahiptir. Ancak nesli tükenmek üzeredir.

Daha önce zehirli bir kelebek olduğunu duymuş muydunuz? Evet, bazı kelebekler zehirlidir ve böcekle beslenen hayvanlar tarafından avlandıklarında onları zehirleyebilirler.

Atlas Kelebeği
Atlas Kelebeği

Nerede Yaşarlar?

Antarktika kıtası hariç dünyanın her yerinde yaşarlar. En fazla türün Güney Amerika’da yaşadığı bilinmektedir. Ancak belli bir bölgeye özgü türleri zaman içinde dünyanın farklı yerlerine dağılmıştır. Bunlardan bir tanesi “hükümdar kelebeği”dir. Amerika’ya özgü bir türdür. 19.yy.dan sonra Avustralya ve Yeni Zelanda gibi bölgelere yayılmıştır. Ayrıca yine hükümdar kelebeği gibi bazı türleri göçmendir ve göç etmeleri sonucu farklı bölgelere yayılmışlardır.

Gece Kelebeği
Gece Kelebeği

Kelebekler Ne Yer?

En önemli besin kaynakları elbette çiçeklerden aldıkları nektarlardır. Bunun dışında polen, ağaçların özsuyu, gübre, çürük meyveler ve hatta çürüyen et besin kaynakları arasındadır. Bazı türleri nektarlardan aldıkları sodyum oranından fazlasına ihtiyaç duyarlar. Bu sodyum ihtiyacı bazen insan terindeki sodyumdan etkilenip insanların üzerine konmalarına bile sebep olabilir.

Kelebek Nasıl Oluşur?

Dört aşamalı bir yaşam döngüsü vardır; Yumurta, tırtıl, pupa ve yetişkin. Yumurta ile çoğalırlar. Yumurtaları küre ve silindir gibi şekillere sahiptir. Dişiler yumurtalarını ister tek tek ve farklı yerlere isterse hepsini aynı yere bırakır. Yumurtalarını bırakmak için genelde ağaçları ve yapraklarını tercih ederler. Bazı dişiler yumurtalarını üst üste bırakarak adeta bir kule meydana getirirler. Bazı türlerde dişiler yumurtalarını kış şartlarından koruyabilmek için vücutlarındaki ince kılları koparıp bir battaniye gibi üstlerini kapatırlar. Yılda birden fazla kuluçka yapabilirler.

İlkbahar geldiğinde yiyecek aramak için yumurtalarından çıkan yavruların yani tırtılların üç çift gözü vardır ve bir kaç kez deri değiştirirler. Yeterli büyüklüğe ulaştıklarında kendilerine ipek salgıları ile koza örmeye koyulurlar. Koza içinde tırtıllıktan pupa aşamasına geçerler. Pupalar kozanın içinden çıktıklarında ise artık birer kelebektirler ancak uçabilmek için bir kaç saate ihtiyaçları vardır.

Pupa
Pupa

Kelebeklerin Ömrü Ne Kadardır?

Aslında bunun tek bir cevabı yok zira çok fazla türü olduğunu söylemiştik. Her türün ömrü de aynı sürede değildir. Evet bazı türlerin ömrü bir gün ile sınırlıdır. Bazılarının bir ay, bazılarının bir kaç ay ömrü vardır. Bazı türlerin ömrü ise bir kaç mevsimliktir ve bu türler kış uykusuna yatar ya da sıcak bölgelere tek yönlü göç ederler.

Son olarak;

Kelebekler tarih boyunca insanların kültüründe kendine yer bulmuştur. Parlak renkleri insanların her zaman ilgisini çekmiş; tapınaklara, binalara resimleri yapılmış, mücevherlere oyulmuştur. Bazı kültürlerde ise ölen savaşçıların ruhları olarak kabul edilirken bazı kültürlerde de yeniden doğuşu temsil eder.  Japon kültüründe de buna benzer bir inanış görülmektedir. Hatta bir Japon batıl inancına göre evin misafir odasına bir kelebek girer ve perdeye konarsa, sevilen bir kişi ziyarete gelecek demektir. Antik Yunan dilinde ise kelebek kelimesi ruh ya da akıl anlamına geliyordu.

Bunları da beğenebilirsiniz
1 Yorum
  1. Suzi

    Her kelebeğin ömrü 1 gün değilmiş

Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?