Komodo Ejderi Nerede Yaşar? Komodo Ejderi Hakkında Bilgi

Komodo Ejderi Nerede Yaşar

Bir sürüngen olan ve dünyanın en ürkütücü hayvanlarından biri olan Komodo Ejderi nerede yaşar? Kertenkeleler hakkında detaylı bilgi için Kertenkele Nasıl Bir Hayvandır? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Komodo Ejderi Nerede Yaşar?

Dünyanın en büyük kertenkelesi Komodo Ejderi, dünyanın en büyük ada ülkesi olan Endonezya’ya özgü bir canlıdır. Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Endonezya’nın 17 bin adasından Komodo, Rinca, Flores ve Gili Motang adalarında yaşarlar. Nesli tehlike altında olan bir tür olduğu için Endonezya yasaları ile korunurlar.

Komodo Ejderi
Komodo Ejderinin Çatallı Bir Dili Vardır

Komodo Ejderinin Özellikleri Nelerdir?

1910 yılında ilk keşfedildiğinde “kara timsahı” olarak adlandırılan Komodo ejderinin büyüklüğü 3 metre, ağırlığı ise 70 kg.a kadar çıkar. Kuyruklarının uzunluğu gövdesi kadardır.

Bir yırtıcı olan komodo ejderi yaşadıkları ekosistemin hakimidir. Omurgasızlar, kuşlar ve memelileri pusuya düşürerek avlarlar.  Sürüngenler arasında grup olarak avlanan tek türdür.

Derisi zırhlı pullarla kaplıdır. Başlarının tepesinde üçüncü göz olarak da adlandırılan ışığa duyarlı bir organ olan epifiz gözü vardır.

Çiftleşme dönemleri mayıs-ağustos ayları arasındadır. Yumurtlayarak çoğalırlar ve eylül ayında yumurtalarını bırakırlar. Tek seferde bıraktıkları yumurta sayısı yirmidir. Kuluçka süresi ise 7-8 aydır. Yavru komodo ejderi büyüyüp kendini savunacak duruma gelene kadar ağaçlarda yaşamayı tercih eder. Ortalama ömürleri ise 30 yıl kadardır.

İşitme yetileri çok zayıftır. Buna karşın gözleri keskindir ve üç yüz metrelik bir görüş alanına sahiptirler. Fakat geceleri bu kadar iyi göremezler. Uzun sarı çatallı bir dili vardır. Nesneleri ya da uyaranları algılamak, tatmak ya da kokularını tespit etmek için dillerini kullanırlar. 5 km uzaktaki bir leşi bile tespit edebilirler.

Sıcak ve kuru yerlerde yaşamayı tercih eden Komodo ejderi tropikal ormanlarda görülür. Üremek ve yiyecek elde etmek dışında yalnız yaşamayı tercih ederler. Suya dalış yapma ve ağaca tırmanma konusunda da yeteneklidirler. Bir avı yakalayabilmek için iki ayaklarının üzerinde durabilirler. Bunu yaparken destek için kuyruklarını kullanırlar.  Pençelerini de silah olarak ve kendilerine sığınak ya da yuva kazmak için kullanırlar. Kazdıkları bu çukurların boyutu 3 metre genişliğinde olabilir.

Komodo Ejderleri
Komodo Ejderleri

Komodo Ejderi Ne Yer?

Avlarını pusuya düşürerek avlarlar. İlk saldırıda avında ölümcül bir yaraya sebep olur. Avlarını bazen bütün olarak yutarlar. Ancak bu biraz uzun sürebilir. Örneğin bir keçiyi bütün halde yutması 20 dakikayı alabilir. Dillerinin altında küçük bir tüp vardır ve bu tüp akciğerlere bağlanır. Böylece avını bütün halde yutarken nefes alması engellenmez.

Sindirimi hızlandırabilmek için güneşli bir yere yerleşirler. Bu onlar için önemlidir çünkü yiyecek midesinde uzun süre boyunca sindirilmezse çürüyerek ejderhayı zehirleyebilir. Ayrıca komodo ejderinin metabolizması çok yavaştır. Bu da onların yılda sadece 12 öğün yemekle hayatta kalmalarını sağlar. Sindirim tamamlandıktan sonra kötü kokulu bir mukusla kaplı mide peleti denilen bir dizi boynuz, saç, diş kalıntısı kusarlar.

Komodo ejderlerinin omurgasızlar, sürüngenler, kuşlar, kuş yumurtaları, küçük memeliler, maymun, domuz, keçi, geyik hatta at ve manda gibi çok çeşitli diyetleri vardır. Yavru komodo ejderleri ise böcek, kertenkele, yumurta ve küçük memelilerle beslenir.

Komodo Ejderi İnsanlara Saldırır mı?

Komodo ejderleri insanlar için tehlikeli olabilirler. Komodo ejderlerinin geçmişte pek çok kez insanlara saldırdığı biliniyor. Hatta insanların cesetlerini yedikleri de bilinir. 1974-2012 yılları arasında insanlara yönelik 24 komodo ejderi saldırısı rapor edilmiş, bu saldırılar sonucu 5 kişi hayatını kaybetmiştir. Kurbanlardan biri 8 yaşındaki bir çocuktu.

Komodo Ejderi Zehirli midir?

Alt çenelerinde toksik protein salgılayan iki bez olmasından dolayı ısırıkları zehirlidir. Avını ısırdıklarında bu toksik protein kan pıhtılaşmasını engeller, kan basıncını düşürür, kes felcine sebep olur ve avda şok ve bilinç kaybına sebep olan hipotermiye yol açar.

Komodo Ejderi Ne Zaman Öleceğini Bilir mi?

Komodo Ejderleri ölecekleri zaman bir çeşit çukur kazar ve içine yerleşirler. Bu da onların öleceklerini önceden bildikleri şeklinde yorumlanır ve bu nispeten doğrudur. Ancak bu tür davranışlar komodo ejderlerine özgü değildir. Örneğin kedi ve köpeklerin de ölümlerinin yaklaştığını hissettikleri; hatta kedilerin ölümlerine yakın yaşadıkları yeri terk ettikleri bilinir.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?