Kurt Nasıl Bir Hayvandır ve Özellikleri Nelerdir?

Kurt Nasıl Bir Hayvandır

Kurt nasıl bir hayvandır ve özellikleri nelerdir? Köpekgillerin en büyük ve iri üyesi olan kurtlar zekaları ve cesaretleri ile bilinirler. Kurtların diğer özellikleri ve kurtlara dair tüm detaylara içeriğimizde ulaşabilirsiniz.

Kurt Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

Beyaz, krem rengi, kızıl, gri ve siyah olmak üzere çeşitli renklere sahip olabilirler. Avrupa ve Asya’da boz kurtlar çoğunluktayken kuzeye doğru siyah ve beyaz renkli kurtlara daha sık rastlanır. Ortalama ağırlıkları 40 kg., boyları ise 100 cm. kadardır. Omuz yükseklikleri 80 cm.dir.

Dünya’nın en büyük kurtları Avrupa’nın doğusunda, Alaska’da, İskandinavya’da ve Kanada’nın kuzeybatısında yaşar. Bu kurtların vücut uzunluğu 150 cm., omuz yükseklikleri ise 80 cm. kadardır. En küçük kurtlar ise Meksika, Orta Doğu, Arap yarımadası ve Akdeniz’de yaşar.

Köpekgiller familyasından olan kurtları bir köpekten ayıran bazı özellikler vardır. Örneğin köpekler kuyruklarını genellikle dik ya da kıvrık tutarken kurtların kuyrukları genellikle yataydır.

Meksika Gri Kurdu
Meksika Gri Kurdu

Sosyal hayvanlar olan kurtlar sürüler halinde yaşarlar. Bu sürüde genellikle anne ve baba kurt ile onların yavruları bulunur. Sürü içindeki erkek ve dişi liderler “alfa çifti” olarak adlandırılır.

Kurtların dünyadaki popülasyonları azalmaktadır. Yaşam alanlarının yok edilmesi ve insanlar tarafından öldürülmeleri bunun en büyük iki nedenidir. Kurt ölümlerinin en büyük nedenlerinden bir tanesi de kendi bölgelerini korumak için diğer kurtlarla girdikleri mücadelelerdir. Günümüzde dünyadaki kurt popülasyonunun 200 bin civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Kurtların insanlara saldırması oldukça ender rastlanan bir durumdur.

Kurtlar gececi hayvanlardır. Geceleri gruplar halinde avlanırlar ve en fazla avladıkları hayvanlar arasında geyik, sincap ve fare gelir. Ayrıca çiftlik hayvanları, leş ve hatta çöp de kurtların yiyecekleri arasındadır.

Dişi bir kurt iki aylık gebelik sürecinin ardından genellikle 3-6 yavru dünyaya getirir. Ancak nadir de olsa tek seferde 14 yavru dünyaya getirebilir.

Kurtların en ilginç özelliklerinden biri kargalarla kurdukları yakın dostluk ilişkileridir. Kargaların ve kurtların bir arada yaşadığı ve hatta beraber oyunlar oynadıkları az rastlanan bir durum değildir. Kargalar, herhangi bir tehlikeye karşı (ayı gibi) kurtları uyarırken, kurtlar da avlarını kargalarla paylaşabilir.

Kurtlar Nerede Yaşar?

Tarihte dünyanın her bölgede yaşayan ve dünyanın en yaygın yırtıcı hayvanı olan kurtların yaşam alanları zaman içinde daraldı. Günümüzde Doğu Avrupa, Kanada, Sibirya, Moğolistan, İran ve Balkan yarımadası, kurtların yaygın olarak yaşadıkları yerlerdir.

Kurtlar doğaya uyumlu hayvanlardır. Kutup buzullarında da yaşarlar, çöllerde de… Ancak en çok yaşadıkları alanlar bozkırlar ve ormanlardır.

Gri Kurt
Gri Kurt

Kurt Türleri Nelerdir?

Bilim insanları tarafından kurtların 15 altı türü olduğu belirtilmektedir. Bu türler ve özellikleri kısaca şöyledir;

Kutup Kurdu: Kanada’nın kuzeyi ve Grönland’da yaşayan kutup kurtları için herhangi bir avlanma yasağı yoktur ve bu nedenle doğada az rastlanır bir türdür. Uzun tüylü, krem ya da beyaz renklidir.

Timber kurdu: Kanada’nın güneydoğusu ve ABD’nin doğusunda yaşarlar. Kahverengi, beyaz ve siyah renklere sahip olabilir. Kanada’nın bazı bölgelerinde avlanması serbest olduğu için nesli tehlike altındadır.

Buffalo kurdu: ABD, Kanada ve Alaska’da yaşayan orta büyüklükte bir kurt türüdür ve ABD’de en yaygın kurt türüdür.

Mackenzie kurdu: Alaska ve Kanada’da yaşayan çok büyük bir kurt türüdür.

Meksika kurdu: Meksika ve Teksas’ta yşayan küçük bir kurt türüdür. Nesli tehlikede olduğu için koruma altındadır.

Tundra kurdu: Rusya ve Sibirya’da yaşayan oldukça büyük bir kurt türüdür.

Avrasya kurdu: Avrupa, Rusya, Çin, Moğolistan, Himalaya ve İskandinavya’da yaşar. Avrasya’daki en yaygın kurt türüdür.

Bunların dışında Hint, İtalyan, Arap ve Mısır kurdu olmakla birlikte Hokkaido ve Honshu türlerinin nesli kuduz hastalığı nedeniyle tükenmiştir.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?