Manş Denizi Nerede? Manş Denizi Kaç Km?

Manş Denizi Nerede?

Manş Denizi nerede ve özellikleri nelerdir? Diğer adı İngiliz Kanalı olan Manş Denizi, dünyanın en yoğun nakliye bölgesi olması açısından önemli bir yere sahiptir. Manş Denizi her gün 500 geminin geçişine ev sahipliği yapmaktadır. İngiliz kraliçesi Victoria döneminde Gümüş Hat ismiyle anılmış; tarihte özellikle savaşlarda İngilizlere büyük avantajlar sağlamıştır.

Manş Denizi Nerede?

İngiltere’nin güneyini Fransa’dan ayırıp Atlas Okyanusu ile Kuzey Denizi’ni birleştiren Atlas Okyanusu’nun bir koludur.

Atlantik Okyanusu S şeklinde bir okyanustur ve Kuzey Kutbu’ndan Antarktika’ya kadar uzanır. Batısında Amerika Kıtası bulunur. Doğuda ise Afrika ve Avrupa kıtaları arasında yer alır. Atlantik Okyanusu’nun pek çok farklı kolu vardır ve Manş Denizi de Atlantik’in 30. en büyük koludur.

Manş Denizi’nde bazı büyük adalar vardır. İngiliz kıyılarında yer alan Wight Adası ile Fransa kıyılarındaki İngiliz kraliyet bağımlılıkları olan Kanal Adaları bu adalara örnek olarak verilebilir.

Manş Denizi (İngiliz Kanalı)
Manş Denizi (İngiliz Kanalı)

Manş Denizi’nin Özellikleri Nelerdir?

İngiltere-Avrupa ve Kuzey Denizi-Atlantik rotalarında yoğun bir deniz trafiği vardır. Hatta bu anlamda dünyanın en yoğun deniz yolu olma özelliğine sahiptir. Küresel deniz ticaretinin %20’sini Manş Denizi oluşturur.

Buradaki yoğunluktan dolayı sık sık yaşanan kazalar nedeniyle Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından  dünyanın ilk radar kontrollü trafik ayırma şeması kurulmuştur. Buna göre kuzeye giden gemiler Fransız tarafını, güneye giden gemiler İngiliz tarafını kullanmak zorundadır. İki şerit arasında bir ayırma noktası bulunmaktadır.

Fransa’ya bağlı Deauville ve İngiltere’ye bağlı Brighton gibi kıyı bölgelerde bir çok tatil köyü bulunmaktadır ve turizm açısından popüler bir yerdir. Kanalın kuzey kıyısında İngilizce, güneyinde Fransızca konuşulur. Ayrıca kanalın kıyılarında ve adalarında yerel diller de konuşulur.

Manş Denizi Kaç Km?

Manş Denizi’nin uzunluğu 563 km.dir. En geniş yeri 240 km., ortalama derinliği ise sadece 63 metredir. Yani oldukça sığ bir denizdir. Dover Boğazı ise Manş’ın en dar kısmıdır ve buradaki mesafe 34 km.dir.

Manş Denizi’ni Yüzerek Geçen İlk Türk Kimdir?

Tarihte Manş Denizi’ni yüzerek geçen ilk kişi 19. yy.da Matthew Webb oldu. 21 saat 45 dakika sürede geçti. 1926 yılında Gertrude Ederle ise Manş Denizi’ni 14 saatte yüzerek geçmiştir. Gertrude Ederle aynı zamanda Manş Denizi’ni yüzerek geçen ilk kadındır.

Manş Denizi’ni yüzerek geçen ilk Türk ise Murat Güler’dir. 1954 yılında Manş Denizi’ni 16 saat 50 dakikada yüzerek geçmeyi başarmış ve tarihe adını yazdırmıştır.

Manş Denizi’ni yüzerek geçen ilk Türk kadını; Nesrin Olgun Arslan’dır. Arslan, Manş Denizi’ni 1979 yılında 15 saat 47 dakikada yüzerek geçmiştir.

Manş’ı en kısa sürede geçen Türk kadını; 11 saat 29 dakika ile 22 yaşındaki Bengisu Avcı’dır.(2018)

Manş Denizi’ni yüzerek geçen en genç Türk sporcu; 21 yaşındaki Aysu Türkoğlu olmuştur. Manş Denizi’ni 16 saat 28 dakikada geçmiştir.(2022)

Manş Denizi’ni 1875 yılından günümüze 1500’ten fazla yüzücü geçmiştir.

Manş Denizi dünyanın en yoğun ve dolayısıyla en tehlikeli su yollarından biridir. Burada yüzmek pek de güvenli değildir. Gemi ve tankerlerin yüzücüler açısından yaratacağı olası tehlikeler dışında suyun soğukluğu, kuvvetli akıntı, zaman zaman 2 metreyi aşan dalgalar, köpek balıkları vs. yüzücüler için ciddi tehlikeler yaratmaktadır.

Mans Tuneli
Bir Treninin Manş Tüneli’ne Girişi

Manş Tüneli Kaç Km?

Manş Denizi’nin altından geçen Manş Tüneli İngiliz ve Fransız ortak yapımı olup İngiltere ile Fransa’yı birbirine bağlamaktadır. İlk kez bir Fransız mühendis tarafından Napolyon Bonaparte döneminde, 1802 yılında Manş tünelinin yapılması fikri ortaya atılmıştır. O tarihten sonra defalarca tünel fikri gündeme gelse de maliyet, savaş ve güvenlik gibi çeşitli sebeplerle askıya alındı.

Nihayet Fransız ve İngiliz firmalarından meydana gelen şirketler birliğinin öncülüğünde çok sayıda bankadan borç alınarak tünelin maliyeti karşılandı ve 1974 yılında yapımına başlanan tünel 6 Mayıs 1994’te hizmete açıldı. Tünelin yapımında 14 bin işçi görev yapmıştır.

Kanalın altından geçen tünel Fransa ve İngiltere’yi demiryolu ile birbirine bağlamaktadır. 50 km. uzunluğundaki tünelin su altındaki bölümünün uzunluğu ise 38 km.dir.

Ayrıca bknz; Cebelitarık Boğazı

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?