Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu Nerede Yaşar? Ayakları Neden Mavidir?

Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu Nerede Yaşar?

Bir deniz kuşu olan Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu nerede yaşar ve özellikleri nelerdir? Sula cinsinden olan mavi ayaklı sümsük kuşları bu cins içindeki altı türden biridir. Sümsük kelimesinin karşılığı İspanyolca’da Bubi (Booby)’dir ve “aptalca” ya da “palyaço” anlamına gelmektedir. Bu kuşlara bu ismin verilme nedeni diğer deniz kuşları gibi karadaki sakarlıkları ve insanlardan korkmamalarıdır.

Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu Nerede Yaşar?

Yaşadıkları yerler doğu Pasifik Okyanusu’nun kıyıları, Kaliforniya, Galapagos Adaları; Güney ve Orta Amerika’nın batı kıyıları, Peru’dur. Tropikal ve subtropikal adalar doğal habitatlarıdır.

Mavi Ayaklı Sümsük Kuşları
Mavi Ayaklı Sümsük Kuşları

Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu Özellikleri Nelerdir?

80 cm. ortalama boyları, 1,5 kg. ağırlıkları, 1,5 metreye ulaşan kanat açıklıkları olan mavi ayaklı sümsük kuşunun en belirgin özelliği elbette mavi ayaklarıdır. Dişi sümsük kuşu erkeklerden daha büyüktür.

Mavi Ayaklı Sümsük Kuşunun Ayakları Neden Mavidir?

Bu kuşlar ayaklarındaki mavi rengi balıklardaki karotenoid pigmentlerinden alır. Karotenoid ise mavi ayaklı sümsük kuşunun bağışıklık fonksiyonu için önemlidir. Mavi ayakları onların genel sağlık durumu hakkında bilgi verir. Zira iyi beslenemeyen sümsük kuşunun ayaklarının maviliği soluklaşır, matlaşır. Ancak bu durum yaşları ilerledikçe de gerçekleşir.

Dişi sümsük kuşları eşlerini seçerken mavi ayaklar belirleyici rol oynar. Dişiler daha canlı mavi renge sahip ayaklı erkekleri seçme eğilimindedir. Çünkü bunlar genç erkeklerdir ve yavruları daha iyi yetiştirebilirler.

Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu Üreme Dönemi

Üreme döneminde erkekler dişisinin dikkatini cezbetmek için mavi ayaklarını kullanır. Dişinin önünde ayaklarını yukarı aşağı doğru hareket ettirerek dans eder ve onun ilgisini çekmeye çalışırlar. Tek eşlidirler. Bir kolonide ne kadar üye bulunursa bulunsun eşlerini seslerinden ayrıt edip tanıyabilirler. Ancak bir yuvada iki dişi ve bir erkeğin olduğu da gözlemlenmiştir. Yani çift eşlilik de görülebilir. Yuvalarını çoğunlukla Galapagos Adaları’na yaparlar.

Üreme yaşı dişilerde 1-6, erkelerde ise 2-6’dır. Üreme döngüsü 8-9 ayda birdir. 4-5 gün arayla 2-3 yumurta bırakır. Dişi ve erkek, yumurtalarını sırayla kuluçkaya yatırır. Biri kuluçkadayken diğeri nöbet tutar. Kuluçkada ayaklarını kullanırlar. Yani yumurtalarını ayakları ile sıcak tutarlar. Kuluçka süresi ise ortalama 42 gündür.

Kuluçkadaki Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu
Kuluçkadaki Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu

Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu Ne Yer?

Bir deniz kuşu olan mavi ayaklı sümsüklerin temel besin kaynağı elbette balıklardır. Sardalya, hamsi ve uskumru gibi küçük balıklarla beslenirler. Gruplar halinde avlanırlarken öncü olan kuş, balık sürüsü gördüğünde diğerlerine haber verir ve adeta bir ok gibi suya dalarak avlanırlar. Suya dalış hızları saatte 97 km hızı bulabilir ve avın peşinden 25 metre derinliğe kadar inebilirler. Başlarında, beyinlerini aşırı basınçtan koruyan özel hava kesecikleri bulunmaktadır.

Burun delikleri kapalı olduğu için ağızlarının kenarlarından nefes alırlar. Genellikle gruplar halinde avlansalar da tek başına avlandıkları da olur. Dişi daha büyük olması nedeniyle daha fazla yiyecek taşıma kapasitesine sahiptir.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?