Orangutan Nasıl Bir Hayvandır? Orangutanın Özellikleri Nelerdir?

Orangutan Nasıl Bir Hayvandır

Orangutan nasıl bir hayvandır ve özellikleri nelerdir? Pongo cinsinden olan orangutanlar ilk zamanlarda tek bir tür olarak kabul edilseler de 1996 yılından itibaren Borneo ve Sumatra orangutanı olmak üzere iki türe ayrıldılar. 2017 yılında ise üçüncü bir orangutan türü tanımlandı: Tapanuli orangutanı.

Ponginae alt familyasının hayatta kalan tek türü orangutanlardır. Goril ve şempanze gibi diğer hominidlerden genetik olarak farklılıklar gösterirler.

Orangutan kelimesi Malayca’da “orang” ve “hutan” kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Orang kelimesi Malayca’da “kişi” anlamına gelirken, “hutan” kelimesi orman anlamına gelir. Yani orangutan kelimesinin Türkçe’deki tam karşılığı “orman kişisi” ya da “orman insanı”dır.

Orangutan Nasıl Bir Hayvandır?

Uzun kolları, kısa bacakları ve kırmızıya çalan kahverengi tüyleriyle orangutanlar zamanlarının büyük bölümünü ağaç tepelerinde geçirmekten hoşlanırlar. Yuvalarını da ağaçlarda yaparlar. Ortalama ağırlıkları erkek orangutanlarda 75 kg, dişi orangutanlarda 37 kg.dır. Dişilerin boyu ortalama 115 cm, erkeklerin boyu ortalama 137 cm.dir. En zeki primatlardandır.

Orangutan Yavrusu
Orangutan Yavrusu

Orangutanın Özellikleri Nelerdir?

Orangutanlar insanoğlunun en yakın akrabalarındandır. Zira orangutan ile insan DNA’sı %97 oranında aynıdır.

Kolları bacaklarından uzun olan orangutanların kol açıklığı 2 metreye kadar ulaşır. Yaşları ilerledikçe tüylerinin rengin koyulaşır. Ellerinde ve ayaklarında, ağaçlarda rahatça tutunmalarını sağlayan 4 uzun parmakları ve bir de kavisli baş parmakları vardır.

Sosyal yaşam anlamında yalnız hayvanlardır. Anne ve yavruları birliktedir ancak yavrular 11 yaşına geldiğinde yuvayı terk ederler.

Çeşitli sesler çıkararak birbirleriyle iletişim kurarlar. Özellikle erkekler dişilerin ilgisini çekmek ya da diğer erkeklere varlığını kabul ettirmek için bir takım sesler çıkarır. Dudaklarını büzüştürerek öpücük atar gibi sesler çıkarmaları ise onların bir şeyden rahatsız olduklarını gösterir. Anne orangutanın da yavrularıyla iletişim kurmak için pek çok yöntemi vardır.

Orangutan Nerede Yaşar?

Güneydoğu Asya ve Güney Çin orangutanların yaşam alanlarıdır. Endonezya ve Malezya’nın yağmur ormanları orangutanların yaşadıkları yerlerdir.

Su kenarlarına yakın ormanlık alanlarda yoğunlaşırlar. Bazen de otlaklarda, akili tarlalara ve bahçelere giderler.

Orangutanlar Ne Yer?

Günlerinin büyük bölümünü ağaç tepelerinde dinlenerek geçiren orangutanlar günlerine beslenerek başlarlar. En sevdikleri besin kaynağı meyvelerdir. Ağaç kabuğu, bal, böcek ve kuş da besin kaynakları arasındadır ancak en sevdikleri yiyecekler incir ve çilek gibi meyvelerdir. Meyve bulamadıkları zamanlarda yaprak yemeye yönelirler.

Orangutan
Orangutan

Orangutanlarda Üreme

Dişi bir orangutan ilk olarak 15 yaşına geldiğinde doğum yapar. 9 aylık gebelik sürecinin ardından ortalama 2 kg. ağırlığında yavru dünyaya getirirler. İkiz doğum tıpkı insanlarda olduğu gibi nadir görülmektedir; çoğunlukla tek bir yavru dünyaya getirirler.

Anne orangutan, yavrusu 6 yaşına gelene kadar erkek orangutanlardan kaçınır. Yavru orangutan ilk dört ay boyunca annesi ile sürekli fiziksel temas halindedir. Annesi onu emzirir, yanında uyutur, taşır. Yavru orangutan 1,5 yaşına geldiğinde artık tırmanmayı öğrenmeye başlar. 2 yaşından sonra ise annelerinden uzaklaşmaya başlarlar. 6-7 yaşına gelen orangutan artık ergenliğe ulaşmıştır ve yalnız yaşayabilirler. Yine de anneleri ile olan bağlarını tamamen koparmazlar. Orangutanlar ile ilgili en ilginç özelliklerden biri anne orangutanın yavrularını 8 yaşına kadar emzirme potansiyeline sahip olmasıdır.

Bir orangutanın ortalama ömrü 30 yıldır.

Orangutanların Nesli Tükeniyor mu?

Orangutanlar nesli kritik derecede tehlike altında olan hayvanlardır. Bu nedenle Malezya ve Endonezya’da koruma altına alınmışlardır. Orangutanların neslinin tehlike altında olmasının başlıca nedenleri kaçak avlanma ve doğal yaşam alanları olan ormanların yok olması ya da azalmasıdır.

Yapılan son araştırmalara göre doğada yaklaşık 80 bin orangutan olduğu bilinmektedir.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?