Panda Nerede Yaşar? Pandanın Özellikleri Nelerdir?

Panda Nerede Yaşar?

Dünyanın en sevimli hayvanlarından biri olan panda nerede yaşar? Dünyada kaç tane panda kaldı ve bu sevimli hayvanları korumak için neler yapılıyor? Bir ayı türü olan panda karakteristik siyah beyaz rengiyle ön plana çıkar. Pandalar, küçük (kızıl) pandadan ayırt edilebilmesi için büyük panda olarak da adlandırılırken diğer yandan bambu ayısı olarak da adlandırılır. Dünyada soyu tükenme tehlikesi altında olan hayvanların başında gelir.

Panda Nerede Yaşar?

Antik Çin’de kutsal hayvanlar olarak kabul edilen pandalar Çin’e özgü ayılardır. Çin’in Yangtze Havza’sındaki bambu ormanlarında yaşarlar. Bioçeşitlilik açısından dünyanın en zengin bölgelerinden biri olan bu havzada nesli tehlike altında olan pek çok hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Sichuan, Gansu, Tibet ve Shaanxi gibi dağlık bölgeler yaşam alanları arasındadır. Çin dağlarındaki panda sığınağı dünyadaki dev pandaların üçte birini barındırır. Bu nedenle burası UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanları listesine alınmıştır. Bu sığınak Sicuan eyaletindedir ve çok geniş bir alanı kapsar.

Çin’de bambu ormanları giderek azalmaktadır. Bu da pandaların nesillerinin tehlike altında olmasının en büyük sebeplerinden biridir. Ancak 1980’lerden beri pandaların korunması için Çin’de önemli çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca günümüzde pandaların sayısının yaklaşık 2 bin olduğu bilinmektedir.

Panda Yavruları
Panda Yavruları

Pandanın Özellikleri Nelerdir?

Uzunlukları -kuyrukları da dahil- 1,2 metre ile 1,9 metre arasında değişir. Boyları ise 60-90 cm aralığındadır. Bir çok hayvan türünde olduğu gibi pandaların da dişileri erkeklerden daha küçük ve daha hafiftir. Bir erkek pandanın ağırlığı 160 kg.a kadar çıkabilirken dişi bir pandanın ağırlığı erkeklerden 70 kg. daha azdır. Ancak bir dişi pandanın ağırlığı 125 kg.a kadar çıkabilir. Ortalama ağırlıkları 100 kg.dır.

Kulaklarında, gözlerinin etrafında, kol, omuz ve bacaklarındaki kürkleri siyah, geri kalan yerleri beyazdır. Siyah beyaz kürkleri kamuflaj görevini görür.

Kürkleri onları soğuktan korusa da kış mevsiminde soğuktan daha fazla korunabilmek için kendilerin at gübresiyle kapladıkları bilinmektedir.

Diğer bazı ayı türleri gibi kış uykusuna yatmazlar.

Kuyrukları 10-15 cm arasındadır. Bu, tembel ayıdan sonra en uzun kuyruğa sahip ayı oldukları anlamına gelir.

Genellikle yalnız yaşamayı tercih ederler. Çiftleşmek için bir araya gelirler.

Pandaların dişleri çok çok kuvvetlidir. Bu nedenle çok güçlü bir ısırıkları vardır.

Bir pandanın gebelik süresi 4-5 ay kadardır. Tek bir doğumda bir ya da iki yavru dünyaya getirirler. Pandaların en ilginç özelliklerinden biri de yavrularının çok minik olmasıdır. Nitekim cüssesine oranla en küçük yavruya sahip hayvanlardır. Bir yavru panda doğduğunda sadece 100-200 gramdır. Boyu ise sadece 15 cm.dir.  Doğduğunda gözleri kapalıdır. Birkaç hafta sonra gözleri açılsa bile iyi görmek için henüz erkendir.

Anne panda iki yavru dünyaya getirdiğinde genellikle güçlü olanı seçer ve daha zayıf olan yavru açlıktan ölüme terk edilir. Bunun sebebinin anne pandanın yağ depolayamadığı için iki yavruya yetecek miktarda süt üretemediği için olduğu düşünülüyor.

Yine de anne pandalar yavrularına çok düşkün olurlar. Yavrularını kollarının arasına alıp şefkatle sallar ve emzirirler. Tüm hayvanlar arasında yavrusuna karşı en sevecen davranan hayvan pandadır.

Yavru panda 3 aylık olduğunda yürümeye başlar. 5 aylık olduğunda ise koşabilir ve bambu yiyebilir. 1,5 yaşına gelene kadar annesinin yanından ayrılmaz.

Vahşi doğada ömürleri 20 yıl iken, esaret altında iken 30 yıl kadar yaşayabilirler. Dünyada en uzun süre yaşayan panda 38 yıl yaşamıştır.

Bambu Yiyen Pandalar
Bambu Yiyen Pandalar

Panda Ne Yer?

Pandalar etobur sınıfına dahildir ve bir etobur sindirim sistemine, etobur genlerine sahiptir. Ancak diyetinin tamamına yakını bambudan oluşur ve bir otçul gibi beslenir. Bir etobur özelliğine sahip olmasına rağmen otçul beslenmesi yeterli enerji ve protein alamamasına neden olur. Günde ortalama 10-10-12 kg. bambu filizi tüketir.

Bambunun 25 türüyle beslenirler. Ancak engebeli arazilerde ölü bitkilerle ve ormanın artıklarıyla da beslenirler.

Pandaların Nesli Tükeniyor mu?

Panda neslinin tehlike altında olmasının nedenleri; habitat kaybı, düşük doğum oranı, kaçak avlanmadır. Yıllardır panda neslini korumaya yönelik devam eden çalışmalar neticesinde Çinli koruma yetkilileri 2021 yılının Temmuz ayında bir açıklamada bulunmuştur. Bu açıklamada vahşi doğada yaklaşık 2000 panda olduğu, dev pandaların artık vahşi doğada tehlike altında olmadıkları belirtilmiştir.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?