Sibirya Orman Kedisi Özellikleri Nelerdir? Sibirya Kedisi Hakkında Bilgi

Sibirya Orman Kedisi Özellikleri

Sibirya Orman Kedisi özellikleri nelerdir? Tarihi bin yıl öncesine dayanan, kökeni Sibirya olan doğal bir kedi türüdür. Sibirya’da ilk olarak ortaya çıktığı dönem kesin olarak bilinmiyor. Ancak ilk Rus göçmenlerle birlikte göç ettikleri tahmin ediliyor. 19.yy.da kedi şovlarında sergilenmesinden sonra yavaş yavaş dünya çapında bir üne kavuşmuşlar, popülerlik kazanmışlardır. Ancak Avrupa’da belli bir üne kavuşmaları 21. yy.başını bulmuştur.

Rusya’nın ulusal kedisi olma özelliği taşıyan bu harika kediler ile ilgili ayrıntılara bakalım;

Sibirya Orman Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Anavatanı Sibirya olduğu için soğuk iklimlere dayanıklı olan Sibirya Orman Kedisi, Sibirya Kedisi adıyla da geçer. Eskiden bu kedilerin tüccarların depoladığı tahıl ve çeşitli yiyecekleri farelerin istilasından korumak için kullanıldığı bilinmektedir.

Ağırlıkları ise 4 ila 9 kg. arasında değişir. Erkek Sibirya kedisi dişilerden daha büyükçedir. Genel olarak ise bir çok kedi türünden hem çok daha büyük hem çok daha ağırdır. Yani en büyük kedi türlerinin başında gelir. Onun uzun ve ağır kürkü anavatanı olan Sibirya’nın soğuk iklimine uyum sağlamıştır. Ayrıca yağlı yapısı ile suya dayanıklı bir özelliği vardır.

Sibirya Orman Kedisini en iyi tanımlayan terimler; Sevecen, sosyal, zeki, dayanıklı, oyuncu, arkadaş canlısıdır, korumacı, sadık.

Evcil hayvan olarak beslemeyi düşünenler için son derece iyi bir arkadaş olacaktır. Tam bir aile kedisi olarak nitelendirilir. Çocuklarla da iyi anlaşır. Her şeyi kendine oyuncak edinip oynama potansiyeli vardır. Bu açıdan çocuklar için iyi bir oyun arkadaşı olur.. Çevik ve hızlı hareketlerle oyun oynamaktan çok hoşlanır. Bir nesneyi uzağa fırlattığınızda adeta bir köpek gibi onu size getirmek de hoşlandığı oyunlardandır.

Sibirya Kedisi
Sibirya Kedisi Soğuğa Karşı Çok Dayanıklıdır

Her ne kadar ev ortamına bağlılığı ile bilinse de bu, dışarıda dolaşmaktan hoşlanmadığı anlamına gelmez.

Arkadaş canlısı ve sevecen yapısına rağmen küçük bir bebekle baş başa bırakmamakta fayda var. Aynı şekilde evde başka bir evcil hayvanınız varsa ve küçükse onu da baş başa bırakmamak ve temkinli olmak gerekir. En azından birbirlerine alışana kadar kontrollü olunmalıdır.

İlgiden çok hoşlanır. Sahibine gösterdiği ilgi kadar kendisi de ilgi ister. Evde sürekli peşinizde dolanması olasıdır. Amacı sizinle oyun oynamak ya da günlük işlerde size yardımcı olma isteğidir. Sizi rahatsız etmek gibi bir niyeti yoktur.

En sevdikleri şeylerin başında yükseklere zıplamak gelir. Bu nedenle onu evin içinde dolapların tepesinde sıklıkla görmeniz mümkün. Diğer önemli ve sıra dışı özelliklerinden biri suyu seviyor olmalarıdır. Kediler suyu seven canlılar değildir. Ancak bu durum Sibirya Orman Kedisi için geçerli değildir. Su ile oynamayı, musluktan su içmeyi çok severler. Hatta çok iyi birer yüzücüdürler.

Yuzen Sibirya Kedisi
Suyu Çok Severler ve İyi Yüzerler

Evinde bir kedi beslemek isteyen ancak alerjik reaksiyon nedeniyle özellikle çocukları için endişe edenler için Sibirya Orman Kedisi idealdir. Zira bu kedilerin hipoalerjenik olduğu söylenir. Yani diğer kedi türlerinden çok daha az Fel-D1 alerjen proteini ürettiği bilinir.

Yabancılara karşı başlangıçta mesafeli davranmayı tercih etseler de oyuncak veya yiyecek veren bir yabancıya asla hayır demezler.

Obeziteye yatkındırlar. Bu nedenle beslenmesinde özenli davranmak önemlidir. Veterinere danışarak uygun bir diyet programı belirleyebilirsiniz.

Sibirya kedileri yavrularına iyi birer ebeveyn olurlar. Hatta baba, yuvaya girmesine izin verildiği takdirde yavruların bakımına ortak olur.

Kısırlaştırılmadığı takdirde on yaşına kadar yavrusu olabilir. Ancak 1,5-6 yaşları arasında yavru kedi ölüm oranının daha düşük olduğunu unutmamak gerekir.

Büyüme süreci 4-5 yaşına kadar devam eder. Yani geç olgunlaşan bir cinstir.

Sibirya Orman Kedisi Yavrusu
Farklı Renklerde Olabilirler

Sibirya Orman Kedisi Fiyatı Nedir?

Sibirya Orman Kedisi fiyatları 2022 yılı için 3000-7000 arasında değişmektedir. Yavru Sibirya Orman Kedisinin fiyatı yetişkinlere göre daha fazladır.

Sibirya Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Sibirya Orman Kedisinin ömrü 11-17 yıl arasında değişmekle birlikte ortalama ömürleri 15 yıldır.

Sibirya Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Sibirya Orman Kedisinin uzun tüylü kedilerin tamamının atası olduğu düşünülmektedir. Uzun ve güzel tüyleri vardır. Hatta diğer bir çok kedi türüne göre tüyleri oldukça uzun ve sıktır. Ancak bu kadar uzun tüylü olmasına rağmen çok fazla tüy döken bir cins değildir. Tüy dökme mevsimi olan ilkbahar ve sonbahar dışında az tüy dökerler. Tüyleri kış mevsiminde kalınlaşır. Sibirya kedisinin tüylerini haftada iki kez fırçalamanız yeterli olabilir.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?