Alpaka Nedir? Alpaka Nasıl Bir Hayvandır?

Alpaka Nedir

Bilimsel adı Lama pacos olan Alpaka nedir? Alpaka nasıl bir hayvandır? Devegiller familyasından alpaka çoğu zaman lama ile karıştırılır ancak lama ve alpaka farklı hayvanlardır. Suri ve Huacaya olmak üzere iki türü vardır. Huacaya alpakaları %90 oranla yaygın olan türdür.

Yaklaşık MÖ 3000 yıl önce evcilleştirilmişlerdir. İnkalar için Alpaka mantosu refah sembolüydü. Ancak zaman içinde yoksul Kızılderili halkın beslediği hayvanlar konumuna geldiler.

Alpaka Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

Evcilleştirilmiş bir deve türü olan alpaka en çok yünleri için beslenen bir hayvandır. Uzun bir vücudu, ince bacakları, uzun ve ince bir boynu vardır. Kafaları ise küçüktür. Bu özellikleri bakımından diğer deve türleri ile aynı olsa da alpakaların bir hörgücü yoktur.

Genellikle kahverengidirler ve nadiren de olsa lekeli olabilirler. Renkleri kahverengiden siyaha, ten renginden beyaza kadar değişebilir. Tüyleri ise uzundur. Omuz yükseklikleri yaklaşık 1 metre, ortalama ağırlıkları ise 60 kg.dır. Ortalama ömürleri 15-20 yıl kadardır.

Alpakalar
Alpakalar Kahverengi, Siyah ve Beyaz Olabilir

Alpaka Nerede Yaşar?

Güney Amerika’nın And Dağları, Alpaka’nın yaşam alanlarıdır. 4 bin metre yüksek rakımlar ve bataklık zeminlerde yaşarlar. Peru, Bolivya , Ekvadır, Kuzey Şili Alpakaların yaşadığı ülkelerdir. Ancak dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde esaret altında yaşayabilirler. Türkiye’de de Alpaka vardır.

Alpaka’nın Özellikleri Nelerdir?

Alpaka en çok ince yünleri için yetiştirilir ve iki yılda bir kırpılır. Alpaka yünleri hafif olmasının yanı sıra yağmur, soğuk ve kara karşı sağlamdır, sıcak tutar. Suya ve aleve dayanıklıdır. Alpaka yünü üretiminde lider ülke Peru’dur.

Alpaka yününden battaniye, kazak, şapka, eldiven, çorap, palto ve hatta nevresim gibi pek çok tekstil ürünü üretilir.

Erkek alpakalar, dişilerden daha saldırgandır. Bazen agresif davranışlar sergileseler de nazik ve zekidirler. Genellikle de sessizdirler.

Alpakalar, günümüzde ABD’deki bakımevlerinde ve hastanelerde eğitimli terapi hayvanları olarak hizmet vermektedir. Alpakaların dahil olduğu bu terapinin depresyon, kaygı ve yorgunluğu azalttığı belirtilmektedir.

Sosyal hayvanlardır, sürü halindedirler ve otçuldurlar. Gebelik süresi yaklaşık 1 senedir. Tek seferde çoğunlukla tek bir yavru dünyaya getirirler. Anne alpaka, yavrularını yaklaşık 8 ay emzirir. Alpakaların ortalama ömrü 20 yıldır.

Alpaka Nasıl Bir Hayvandır
Alpaka Nasıl Bir Hayvandır

Alpakalar Tükürür mü?

Endişe içinde olduklarında ya da korktuklarında lamalar gibi alpakalar da tükürürler. Tükürmelerinin bazı sebepleri vardır. Örneğin dişi bir alpaka, erkek alpakaya ilgi göstermediğinde, dişi alpaka hamile kaldığını hissettiğinde, gergin hissettiklerinde ya da tehdit altında hissettiklerinde tükürürler. 3 metreye kadar tükürebilirler.

Alpaka ile Lama Arasındaki Fark Nedir?

Lama ile Alpaka devegiller familyasından olduğu için birbirlerine çok benzerler. Her iki tür de uzun boylu, uzun bacaklı, kısa kuyruklu, küçük kafalı, ince gövdeli ve sivri kulaklıdır. Ancak alpaka, lamalardan daha küçük ve hafiftir.

Lamalar daha kıvrık kulaklıdır.

Güney Amerika’da lamalar yük hayvanı olarak kullanılır. Alpaka ise yünü için beslenir.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?