Bal Porsuğu; Dünyanın En Korkusuz Hayvanı Bal Porsuğu Hakkında Bilgi

Bal Porsuğu

Bal porsuğu nasıl bir hayvandır ve özellikleri nelerdir? Sansargiller familyasındandır ve Mellivora cinsinin tek türüdür. Geniş bir yaşam alanına sahiptir ve IUCN Kırmızı Listesinde “en az endişe altındaki tür” olarak tanımlanmıştır.

Dünyanın En Korkusuz Hayvanı Bal Porsuğu

Her ne kadar porsuk olarak adlandırılsa da diğer porsuk türleriyle karşılaştırıldığında farklı özellikler gösterir. Başka bir deyişle bir porsuktan ziyade gelincik ve kokarca ile daha fazla ortak özellikler taşır.

Etçil bir türdür. Çok güçlü ve savunma yeteneklerine sahiptir. Bu nedenle doğada pek fazla düşmanı yoktur. Nitekim “dünyanın en korkusuz hayvanıdır.” Bu özelliği ile 2002 Guinness Dünya Rekorlar kitabına girerek korkusuzluğu tescillenmiştir.

"Dünyanın

Bal Porsuğu Nerede Yaşar?

Hindistan, Afrika, Arap Yarımadası, İran, Fas, Etiyopya ve Asya’nın batısı doğal yaşam alanları arasındadır. Türkiye’de ise bal porsuğu yoktur.

Bazı türlerine göre yaşam alanları ve özellikleri şöyledir;

Hint Bal Porsuğu: Daha küçük boylu ve solgun kürklü bu tür, Batı Orta Asya başta olmak üzere Afganistan, İran, Batı Pakistan ve Batı Hindistan’da yaşar.

Nepal Bal Porsuğu: Daha uzun boy ve tüylere sahiptir. Adından da anlaşılacağı üzere Nepal’de yaşar.

Beyaz Sırtlı Bal Porsuğu: Afrika’nın batısı ve Fas’ın güneyi doğal yaşam alanlarıdır.

Siyah Bal Porsuğu: Tamamen siyah bir renge, ince ve sert kıllara sahiptir. Gana ve Kongo’nun kuzeydoğusunda yaşarlar.

Bal Porsuğunun Özellikleri Nelerdir?

Uzun, kalın ve geniş bir gövdeye sahiptirler. Özellikle boyun cildi çok kalındır. Aynı zamanda esnek bir yapıya sahiptir. Bu özelliği sayesinde kolayca dönüp bükülebilir. Kısa bir ağız, burun , kuyruk ve bacaklara, küçük bir kafaya ve gözlere sahiptir. Ön ayaklarındaki pençeleri uzun ve çok güçlüdür.

Afrika’nın en büyük karasal porsuğudur. Ortalama 60 cm. uzunluktadırlar. Omuz yükseklikleri ise ortalama 25 cm.dir. Ağırlıkları ise erkeklerde 10-15 kg., dişilerde 5-10 kg. arasında değişir.

Genellikle yalnız yaşamayı tercih eden hayvanlardır. Sadece 10 dakika içinde sert bir zemine tünel kazabilirler. Yaklaşık 3 metre uzunluğundaki bu tüneller onların yuvalarıdır.

Güçlü ve acımasızdırlar. Birincil savunma mekanizması kaçmaktır. Ancak kaçamayacağını anladığı zaman korkusuzca ve tüm vahşiliği ile saldırır. Örneğin bir aslana karşı kendini başarılı ve korkusuz bir şekilde savundukları bilinmektedir. Bu yüzden dünyanın en korkusuz hayvanı olarak kabul edilmesi boşuna değildir. Derilerinin kalın olması sayesinde herhangi bir arı sokması, kirpi okları ya da hayvan ısırıklarından pek etkilenmezler.

Yaklaşık altı aylık bir gebelik sürecinden sonra genellikle iki yavru dünyaya getirirler. Esaret altında 24 yıl yaşadıkları bilinse de vahşi doğadaki ortalama ömürleri kesin olarak bilinmemektedir.

Bal Porsukları Ne Yer?

Geniş bir besin yelpazesi vardır. Adından da anlaşılacağı üzere en sevdiği besin kaynağı baldır. Kokarca gibi, anal kesesinde bulunan kötü kokunun bal kovanındaki arıları sakinleştirdiği düşünülür. Bal dışında çeşitli böcekler, kurbağa, kaplumbağa, yılan, kuş, kemirgenler ve kertenkele besin kaynakları arasındadır. Ayrıca soğan ve çilek gibi yiyecekler de tüketirler. Bir çok omurgalı türünü yiyebilirler ve hayvanı kürkü, eti ve kemikleriyle birlikte tüm parçalarını yiyip yutma özelliğine sahiptir.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?