Cırcır Böceği Nedir? Cırcır Böceği Nasıl Bir Böcektir?

Cır Cır Böceği Nedir

Cırcır böceği nedir? Yaz gecelerinde sesini sıklıkla duyduğumuz cırcır böcekleri nasıl canlılardır? Siyah renkli, kısa kanatlı ve uzun antenli bir böcek türü olan cırcır böceklerinin özelliklerine bir bakalım;

Cırcır Böceği Nedir?

Doğada yaklaşık 900 kadar cırcır böceği türü vardır. 2 cm kadar bir büyüklüğe sahip olan cırcır böcekleri yaz sıcaklarında gündüzleri kendileri için kazdıkları bir çukurda, bir ağaç kabuğunda, bir yaprağın üzerinde ya da bir taşın altında dinlenirler. Gece olunca saklandıkları yerden çıkarak ötmeye başlarlar.

Cırcır Böceği
Cırcır Böceği

Bütün cırcır böcekleri ses çıkarmaz; sadece erkek cırcır böcekleri ses çıkarır ve bunu ön kanatlarını birbirine sürterek yaparlar. Ancak bunun özel bir sebebi vardır. Erkek cırcır böcekleri ön kanatlarını birbirine sürterek sesler çıkarır ve böylece dişileri kendilerine çekmeyi amaçlarlar.

Bir çok türe sahip olan bu canlıların diyetleri de farklılık gösterir. Örneğin bazı türler tamamen otçuldur ve sadece meyve, yaprak ve çiçek gibi besinler tüketirler. Bazı türleri ise larva, pupa, küçük böcekleri tüketirler.

Yumurtalarını toprağa ya da bitki gövdelerine bırakırlar. Yaşam döngüleri yumurta, larva ne nimf aşaması şeklindedir. Nimf aşamasından sonra yetişkinliğe ulaşırlar.

Kurbağa, kaplumbağa, örümcek ve kertenkele gibi hayvanlar tarafından avlanırlar.

Cırcır Böceklerinin İlginç Özellikleri

 • Arka bacakları yardımıyla sıçrama yeteneğine sahip olsalar da bir çekirge kadar iyi sıçrayamazlar. Yine de vücut uzunluklarının 30 katı kadar zıplayabilirler.
 • Soğuk bölgeler dışında dünyanın hemen hemen her yerinde yaşayabilirler. Malezya en çok cırcır böceğinin yaşadığı bölgelerden biridir.
 • Bazı türleri hariç, cırcır böcekleri uçamaz.
 • Bulundukları ortamın sıcaklığına bağlı olarak çıkardıkları seslerin hızı değişebilir. Sıcaklık arttıkça çıkardıkları sesler hızlanır. Çekirgelerin bir dakika içinde kaç kez cıvıldadığını sayarak hava sıcaklığını bilmek mümkün. Örneğin bir cırcır böceği bir dakika içinde 32 kez cıvıldadı. Bu sayıyı 4’e böleriz ve 40 ekleriz. Böylece Fahrenheit cinsinden hava sıcaklığını öğrenmiş oluruz. Cırcır böceklerinin vücut sıcaklığı dış ortam sıcaklığına bağlıdır. Isındıkça kanatları daha hızlı hareket eder ve böylece daha hızlı ses çıkarırlar.
 • Eski dönemlerde Çin’de cırcır böcekleri iyi şansı sembolize ederdi. Çin halkı ve soylular için oldukça popüler bir evcil hayvandı ve Çinliler bu böcekleri altın kafeslerde beslerdi.
 • Cırcır böcekleri 3 ana gruba ayrılır; Ev cırcırı, tarla cırcırı, deve cırcırı
 • Cırcır böceklerinin ortalama ömrü sadece 1 yıldır. Çoğu 30-90 gün arası yaşar.
 • Antenleri yiyecek bulmalarına yardımcı olur.
 • Sadece siyah renkte değildirler. Siyahın yanı sıra kahverengi, yeşil, kırmızı renklerde olabilirler.
 • Erkek cırcır böcekleri oldukça cesurdur. Dişisini korumak için kendi hayatını riske atmaktan çekinmez.
 • Bir çok böcek gibi cırcır böceklerinin de ciğerleri yoktur. Ağızları ve burun deliklerinden değil, vücutlarının yan tarafında bulunan ve spiracles denilen küçük delikten nefes alırlar.
 • Dünyada 900 cırcır böceği türünün her birinin kendine has cıvıltısı vardır. Bu cıvıltıların sebebi dişiyi etkilemek ya da rakibini korkutmaktır. Zira sadece erkek cırcır böcekleri ses çıkarabilir.
 • Kulakları yoktur. Ön ayaklarında bulunan özel bir işitme organı aracılığıyla duyabilirler. Yaklaşan bir tehlikeyi algılamak için aşırı duyarlıdır. Bu nedenle çekirgelere gizlice yaklaşmak pek de kolay değildir.

Cırcır Böcekleri Tehlikeli midir?

Cırcır böcekleri her ne kadar tehlikeli böcekler olmasa da bu, ısırmayacakları anlamına gelmez. Yine de saldırgan değillerdir ve ısırsa da bu tehlikeli olmaz. Çünkü insan derisini delmeleri sık görülen bir durum değildir. Zaten sizi ısırmakla pek ilgilenmezler. En büyük tehlike sesleriyle sizi uykunuzdan uyandırmalarıdır!

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?