Dünyanın En Büyük Hayvanı Mavi Balina Hakkında Bilgi

Dünyanın En Büyük Hayvanı Mavi Balina

Dünyanın en büyük hayvanı mavi balina nasıl bir hayvandır ve özellikleri nelerdir? Doğada sayısız hayvan türü ve hayvan vardır. Bu hayvanlar bilim insanları tarafından sınıflandırılmıştır. Canlılar Kaça Ayrılır? başlıklı içeriğimizde hayvanların omugalı ve omurgasız olmak üzere 2 sınıfa ayrıldığını; bunlarında kendi içlerinde gruplara ayrıldığını belirtmiştik. İşte tüm bu hayvan türleri arasında en büyükleri mavi balinadır. (Dünyanın en küçük memeli hayvanı için bknz; Yabanarısı Yarasası)

Dünyanın En Büyük Hayvanı Mavi Balina

Bir deniz memelisi olan mavi balina 30 metreye kadar ulaşan boyuyla dünyadaki en büyük hayvandır. Uzun ve ince bir gövdesi olmasına karşılık ağırlığı 200 tona kadar çıkar.

Dişi mavi balinalar erkeklerden daha büyüktür. Büyüklükleri en fazla 33 metre olsa da dişi mavi balinaların ortalama büyüklüğü 20-25 metre arasında değişirken ortalama ağırlıkları ise 100-110 metredir.

Mavi Balina
Mavi Balina

Mavi Balinanın Özellikleri

Yiyeceklerin neredeyse tamamını kril denilen küçük kabuklu deniz canlıları oluşturur. Bir mavi balina ortalama 500 kg. kril tüketmelidir. Onlar için en büyük tehlike ise orca denilen katil balinalardır.

Genellikle yalnızdırlar ya da çiftler halinde dolaşırlar.

8-10 yaşlarında üremeye başlarlar. Dişi bir mavi balina 2-3 senede bir ve genellikle kış mevsiminin başında doğurur. Gebelik süresi ise yaklaşık 1 senedir. Yenidoğan mavi balinanın ağırlığı 2-3 ton olmakla birlikte 7-8 metre boyundadır. Anne mavi balina yavrusunu 7-8 ay emzirir. Yavru bir mavi balina günlük ortalama 400 litre anne sütü alır.

Ortalama 80-90 yıl yaşarlar. Mavi balinaların yaşı kulak kiri ya da kulak tıkacına bakılarak tahmin edilir.

En fazla 500 metreye kadar dalabilirler.

Tüm hayvanlar içinde en yüksek ve en düşük frekanslı sesleri çıkarırlar.  İspermeçet balinasından sonra dünyanın en yüksek sesli ikinci hayvanı mavi balinadır. Çıkarabildikleri ses seviyesi 180 desibele kadar ulaşabilir. (Bir matkabın çıkardığı ses düzeyi 100 desibel kadardır)

1800’lü yılların sonlarına kadar tüm okyanuslarda bolca bulunan mavi balinalar artık popülasyon açısından istenen sayıda değil. Nitekim nesli tehlike altında olan mavi balinaların bu durum ile karşı karşıya gelmesinin en büyük nedeni mavi balina avcılığıdır. 1966 yılında mavi balinaların avlanması yasaklanmıştır. Ancak nesilleri gemi çarpmaları, okyanus kirliliği ve iklim değişikliği gibi sebeplerle yine de tehlike altında olmaya devam ediyor. 2018 yılı verilerine göre dünyadaki mavi balinaların sayısı toplamda 25 bin kadardır.

Mavi Balina Nerede Yaşar?

  • Kuzey Atlantik ve Kuzey Pasifik
  • Güney Okyanusu
  • Hint Okyanusu ve Güney Pasifik Okyanusu
  • Kuzey Hint Okyanusu’nda

olmak üzere 4 alt türü vardır.

Kutupların yakını ile tropik bölgeler arasında göç ederler. Kutupların yakını onlar için beslenme alanı iken tropik bölgelerin yakınları ise üreme alanlarıdır.

Mavi balina ve alt türlerinin yaşadıkları yerler;

Kuzey Atlantik’te Doğu Kanada, Grönland, St. Lawrence Körfezi, İzlanda, Norveç suları

Doğu Kuzey Pasifik popülasyonu Kaliforniya, Washington, Meksika, Kosta Rika suları

Orta-Batı Pasifik popülasyonu Kamçatka Yarımadası, Hawai, Alaska Körfezi

Kuzey Hint Okyanusu

Seyşeller, Amirante Adaları, Crozet Adaları, Endonezya, Batı Avustralya suları

Tasman Denizi, Güney Taranaki Körfezi, Yeni Zelanda suları

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?