Evde Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir? Yabancı Dil Öğrenme Yolları

Evde Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Evde Yabancı Dil öğrenmek hem size yeni dünyaların farklı kapılarını açar hem de kişisel gelişiminize oldukça katkı sağlar. Yabancı dil öğrenmenin birden fazla yolu vardır. İster dil okullarına katılın isterseniz de evde tek başınıza öğrenin bu yazımızda sizler için en iyi yabancı dil öğrenme taktiklerini paylaşacağız.

Evde Yabancı Dil Öğrenme Yolları

Yeni bir dil öğrenmek, hayatımızın her alanında bizi bir adım öne çıkaracaktır. Hobi amaçlı, iş başvurusu, eğitim, seyahat gibi birçok farklı sebep için yabancı dil öğrenmeniz gerekebilir. Evde yabancı dil öğrenmeye ilk olarak öğrenmek istediğiniz dile karar vererek başlayabilirsiniz. Çünkü bir dilin birden fazla öğrenme seçeneği bulunabiliyor. İşte yeni bir dil öğrenmenin en iyi yolları…

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Uygulamalar

İnternetin hızlı bir şekilde gelişmesi ile birlikte artık bilgiye ulaşmak da oldukça kolaylaştı. Bu sebeple yeni bir dil öğrenmek de bazı uygulamalar sayesinde kolaylaştı. Yabancı dil öğrenmek istiyorsanız başlangıç seviyeden en üst seviyeye kadar dil öğrenme uygulamaları ile eğitiminize destek olabilirsiniz. Örneklerini vereceğimiz bu Yabancı dil öğrenme uygulamaları sayesinde hem grammer -yani dil bilgisi- hem de konuşma pratiği kazanabilirsiniz.

Yabancı dil öğrenmek için en çok tercih edilen uygulamaların başında Duolingo uygulaması geliyor. Ücretsiz özelliği sayesinde tüm dünyada en çok kullanılan uygulamalardan biridir. Bunun yanı sıra son zamanlarda konuşma pratiği için anadili İngilizce olan veya farklı dillerden hocalarla görüşme yapabileceğiniz Cambly uygulaması geliyor. Ücretli bir uygulama olan Cambly son zamanlarda konuşma pratiği için en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor. HelloTalk, Memrise, Cake ve Busuu uygulamaları da yabancı dil öğrenebilmek için ideal uygulamalardan bazılarıdır. Yabancı dil öğrenmek için en çok tercih edilen uygulamalardan bir diğeri ise Simpler uygulamasıdır. Bu uygulamada başlangıç seviyesinden itibaren tüm gramer kurallarını öğrenebilirsiniz.

Telefonunuzun Dil Ayarlarını Değiştirmek

Evde yabancı dil öğrenmek için kendinizi öğrenmek istediğiniz dile maruz bırakmanız gerekir. Bunun için genel olarak yurtdışına seyahat etmek veya yaşamak tercih edilse de yaşadığınız ülkede de kendinizi öğrenmek istediğiniz dile maruz bırakabilirsiniz. Telefonunuzun dil ayarlarını öğrenmek istediğiniz dil olarak ayarlayabilirsiniz. Her ne kadar küçük bir adım gibi görünse de oldukça etkili bir adımdır. Her gün aynı kelimeleri görmek ve kullanmak zorunda olacağınız için kendinizi bu dile maruz bırakacaksanız. Bu sebeple günler ilerledikçe o kelimeleri öğrendiğinizi fark edeceksiniz. Telefonda oldukça fazla zaman geçiriyorsanız bu adımı mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Dizi ve Film İzlemek

Evde yabancı dil öğrenebilmenin en iyi yöntemlerinden biri de dizi ve film izlemektir. Yabancı dili iyi bir şekilde öğrenmek için bol bol dinleme yapmanız da oldukça önemlidir. Bu sebeple hangi dili öğrenmek istiyorsanız o dilde yayınlanan dizi ve filmleri izleyebilirsiniz. Kulak aşinalığı olacağı için gün geçtikçe birçok kelime veya dil bilgisi yapısı öğrendiğinizi fark edeceksiniz. İzlediğiniz yapımları tekrar yabancı dil altyazılı şekilde de izlemenizi tavsiye ederiz. Öğrenmek istediğiniz kelimeleri izlediğiniz videoyu durdurarak araştırıp not alabilirsiniz.

Seviyenize Göre Kitap Okumak

Evde yabancı dil öğrenmek için yapmanız gereken en önemli noktalardan biri de seviyenize göre kitap okumaktır. Hem gramer yapısını öğrenmek hem de zihnimize yeni kelimeler eklemek için kitap okumak oldukça etkilidir. Her gün en az 5 sayfa kitap okumak ve bilmediklerinizi not almak yabancı dilini geliştirmede yararlı olacaktır. Öğrendiğiniz yeni kelimeleri her gün tekrar etmeyi de unutmamak gerekir. Kitap okurken bilmediğiniz kelimeler için Google Translate en büyük yardımcınız olabilir.

Şarkı Dinlemek

Evde yabancı dil öğrenme yöntemleri arasında yabancı şarkılar dinlemek de etkili yöntemlerden biridir. Şarkı dinlerken mutlaka sözlerine de göz atmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle hem şarkı sözünde geçen kelimelerin telaffuzlarını öğrenirken hem de bilmediğiniz kelimeleri not edebilirsiniz. Ayrıca cümle içerisinde nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Ritmik seslerden oluştuğu için akılda kalıcı olmaktadır. Bu sebeple şarkı dinlemek ve şarkı sözlerini kontrol etmek en iyi kelime öğrenme yöntemlerinden de biridir.

Yabancı dil öğrenmek sabır gerektiren bir süreçtir. En önemli püf noktası kararlı olmaktır. Örneğin kendinize günlük bir plan yapabilirsiniz. O plana sadık kalarak yabancı dil öğrenme yolunda ilerleyebilirsiniz. Son olarak yeni dil öğrenirken mutlaka seviyenize göre ilerlemeye çabalamanız tavsiye ederiz.

Bunları da beğenebilirsiniz
1 Yorum
  1. Azra

    Seviyelerini tespit etmek için sınavlar oluyor, seviye tespit sınavlarından bakıp kendi seviyelerine uygun kitap ve dizileri seçebilirler.

Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?