İguana Nedir? İguana Evde Beslenir mi?

İguana Nedir?

İguana nedir? İguana nasıl bir hayvandır ve özellikleri nelerdir? İguanalar genellikle bukalemun ile karıştırılır. Bu çok doğaldır çünkü aynı familyadan olması onları benzer kılar. Bukalemun hakkında detaylı bilgi için Bukalemun Nasıl Renk Değiştirir? Bukalemunun Özellikleri nelerdir? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Bu içeriğimizde ise iguanaların özelliklerini inceliyoruz.

İguananın Özellikleri Nelerdir?

Sürüngenler sınıfından olan iguana bir kertenkele türüdür. En çok Amerika, Meksika ve Karayipler’in tropikal bölgelerinde yaşarlar. Ortalama uzunlukları 1,6 metre kadardır. Tipik özellikleri gerdanlarının olması ve sırtlarında kuyruk uçlarına kadar dikenlerinin olmasıdır. Bu özellik onları yırtıcalardan korumaya yardımcıdır.

Farklı renk ve türde iguanalar vardır. Örneğin yeşil iguana, sadece yeşil renkte olmayabilir. Mavi, kırmızı, siyah, kahverengi ve turuncu renkte olabilirler.

Bir çok kertenkele türünde görüldüğü gibi iguanalar da yeni bir kuyruk çıkarabilirler.

Ortalama ağırlıkları erkeklerde 4 kg iken dişilerde ortalama ağırlık 2 kg.dır. Dişi iguana 20 ila 70 arasında değişen sayıda yumurta bırakır. Kuluçka süresi ise 3-4 ay kadardır.

Yeşil İguana
Yeşil İguana

İguanaların Kaç Gözü Vardır?

Gözleri keskindir ve bu sayede rahatça gezinebilir, yiyecek bulabilirler. Ancak düşük ışıkta görüşleri zayıftır. Sahip oldukları çift koni hücreleri, güneşlenirken vücutlarının yeterli oranda D vitamini emmesini sağlar.

İguanalar üç gözlü hayvanlar olarak bilinir. Buna parietal göz denir. Beyaz bir fotosensör organıdır. Bu organ tam anlamıyla görme özelliğine sahip olmasa da hareketi algılama yetisine sahiptir. Böylece Parietal göz sayesinde yukarıdan gelecek olan yırtıcı gibi tehlikeleri algılayabilirler.

İguana Evde Nasıl Beslenir?

Otçul olan iguanalar sebze ve meyve ile beslenir. Ancak ağırlıklı olarak meyve yerler. Kalsiyum ve fosfor gibi minerallere ihtiyaç duyarlar. Marul, salatalık ve domates gibi yiyecekler tüketseler de iguanaların gelişimi için daha besleyici meyve ve sebzeler gereklidir. İguanalar yeterli oranda beslenmezse hasta olabilirler. Bu nedenle günde ortalama yedi çeşit sebze ve meyve verilmelidir. İguanaları beslemek için asla verilmemesi gereken yiyecekler vardır. Bu yiyecekler mısır, karnabahar, havuç ve brokolidir. Evcil iguananızı beslemek için meyvelerden muz, çilek, kayısı, armut, şeftali, kiraz, erik, kavun verebilirsiniz. Ayrıca yeşil biber, bezelye, dereotu, roka, bal kabağı, kara lahana da iguana için uygun yiyeceklerdir.

İguanalar için 1-2 metrekarelik tel kafesler kullanılabilse de tropik iklime uyum sağlayabildikleri için ve tel kafeslerde uygun nem ve sıcaklığı ayarlamak pek mümkün olmadığı için cam kafesler yani terasyumlar daha uygundur. Kafesin zemini için iyi temizlenmesi şartıyla kuru otlar uygundur. Isı oranının tropikal iguanalar için 28-38 derece arasında; ılıman iguanalar için ise 21-35 dereceler arasında olması gerekir.

İguanaların kafeslerinin uygun ısı ve aydınlatma kaynaklarına sahip olması hayati öneme sahiptir. Aksi durumda vücutları D vitamini üretemez ve bu da ölümcül bir kemik hastalığına sebep olur. İyi bakılamayan iguanalar ne yazık ki birkaç yıl içinde ölürler. Ancak iyi bir bakım ile 20 yıl kadar yaşayabilirler.

İguana Kaç Lira?

İguana ticareti yasaktır ancak yine de kaçak yollardan iguana satışı yapılmakta ve piyasada ortalama 1000 TL üzerinde satılmaktadır.

İguana sahibini tanır mı?

Tıpkı kedi köpek gibi evcil hayvanlar gibi iguanalar da sahiplerini tanıyabilirler.

İguana zehirli mi?

İguanalar zehirli hayvanlar değildir ancak bazı türlerin alerjik etki bıraktığı söylenir.

İguanalar neden başını sallar?

İguanaların başını sallaması çiftleşme döneminin geldiğinin bir işaretidir. Ayrıca bir çeşit kur yöntemidir.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?