Kanguru Nasıl Bir Hayvandır? Kangurunun Özellikleri Nelerdir?

Kanguru Nasıl Bir Hayvandır

Kanguru nasıl bir hayvandır ve özellikleri nelerdir? Avustralya’ya özgü bir hayvan olan kangurular ayrıca Yeni Gine’de de yaşar. Günümüzde Avustralya’da yaklaşık 50 milyon kadar kanguru yaşamaktadır. “Büyük ayak” anlamına gelen macropod familyasına mensup olan kanguru dört keseli bir hayvandır. Kangurular hakkında tüm merak edilenlere içeriğimizde ulaşabilirsiniz;

Kanguru
Anne Kanguru ve Yavrusu

Kanguru Nasıl Bir Hayvandır?

Otlaklar, savanlar, seyrek ormanlık alanlar ve çalılıklar gibi farklı habitatlarda yaşayabilirler. Sıcak ve kurak iklime uyum sağlamışlardır. Uzun süre susuz kalabilirler.

Büyük ve güçlü arka ayakları onların en tipik özellikleridir. Arka ayaklarının bu yapısı sayesinde çok iyi bir zıplama yeteneğine sahiptirler. Kısa mesafede 70 km. hıza ulaşabilirler. Oldukça hızlı ve çevik hayvanlardır. Güçlü bacak kasları ve büyük kuyruğu sayesinde kolay kolay yorulmazlar ve bu sayede yırtıcılardan kaçabilirler. Dengelerini ise uzun ve kaslı kuyrukları ile sağlarlar. Bir kanguru 9 metreye kadar sıçrayabilir. Bu büyüklükte başka hiçbir hayvan böyle bir özelliğe sahip değildir. Kafaları ise nispeten küçüktür. Kanguruların diğer tipik bir özelliği ise elbette dişilerdeki keselerdir. Bu keselerde yavrular doğum sonrası gelişimlerini tamamlarlar.

Koala ile birlikte Avustralya’nın simgesidir. Nitekim Avustralya armasının ve paralarının üzerinde kanguru simgesi vardır.

Sosyal hayvanlardır ve 10-100 kişilik sürüler halinde yaşarlar. Bunun en büyük nedeni birbirlerinin güvenliğini sağlamaktır. Bir tehlike anında kuyruklarını yere vurarak tehlikeyi diğer grup üyelerine haber verirler.

Sınırlı kaynaklar söz konusu olduğunda kangurular birbirleriyle mücadele etmekten kaçınmazlar. Ancak sadece erkek kangurular, dişiler için birbirleriyle boks maçı yaparlar.

Kangurular insanlara saldırma potansiyeline sahiptir. Bir kangurunun tekme ve yumruk darbeleri insanlara ciddi zarar verebilir. Bu nedenle kangurulardan uzak durmakta fayda vardır.

Kanguru Türleri

Dört yaygın kanguru türü vardır.

Kırmızı Kanguru: En büyük keseli hayvandır. Ülkedeki kurak ve yarı kurak alanlarda yaşar. Ortalama 2 metre boyunda ve 90 kg ağırlığındadır.

Doğu Gri Kanguru: En yaygın kanguru türüdür. Açık ormanlık alanlarda yaşarlar.

Batı Gri Kanguru: Ortalama ağırlıkları 55 kg.dır. Batı ve Güney Avustralya’da, kıyıya yakın alanlarda yaşarlar.

Antilopin Kanguru: Ova ve ormanlık alanlarda sürü halinde yaşarlar. Renkleri antiloplara benzediği için bu şekilde adlandırılmışlardır.

Kanguru Ne Yer?

Bir omnivor olmalarına rağmen (hem etçil hem otçul), otçul özellikleri daha ön plandadır. Tek odacıklı bir mideye sahiptirler ve bazen yediklerini kusarlar ve geviş getirir gibi yapıp tekrar yutarlar.

Keskin dişleri yere yakın bitki örtüsünü keserken, daha düz olan azı dişleri ile bitki örtüsünü öğütürler. En çok çimen, çalı ve çiçekli bitkilerle beslenirler.

Günün her saatinde beslenebilirler. Ancak daha çok gececidirler. Gündüz sıcağında dinlenmeyi tercih ederler.

Anne Kanguru ve Yavrusu
Anne Kanguru ve Yavrusu

Kangurularda Üreme

Belirli bir çiftleşme dönemi yoktur. Yılın herhangi bir zamanında çiftleşebilirler. 1 aylık gebelik süresinden sonra dünyaya gelen yavru kanguru hemen annesinin kesesine girer. Yavrunun anne kesesinde kalma süresi 120-400 gün arasında değişir. Keseden çıktıktan sonra 1,5 yıl daha annesinin yanında kalır. Anne kanguru, yenidoğan yavru ve daha büyük yavruları beslemek üzere iki tür süt üretme özelliğine sahiptir.

Yaşam süreleri türlerine göre değişmekle birlikte vahşi doğadaki ortalama ömürleri 6 yıldır. Esaret altında 20 yıldan fazla yaşayabilirler.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?