Kuzgun Kuşu Nasıl Bir Hayvandır? Türkiye’de Kuzgun Var mı?

Kuzgun Kuşu Nasıl Bir Hayvandır?

Kuzgun kuşu nasıl bir hayvandır? Kuş türlerinden kuzgunun özellikleri nelerdir? Kuzgun kuşu, kargaya benzeyen, simsiyah rengiyle sekizden fazla alt türü olan ötücü bir kuştur. Kuzgun kuşu ile karga arasındaki fark ise net olarak söylenemez. Yani bu iki kuş türü arasında belirgin farklılıklar olmamakla birlikte ayrım daha çok boylarına göre yapılır.

Kuzgun Kuşu Nasıl Bir Hayvandır?

En büyük özelliklerinden bir tanesi oldukça zeki olmalarıdır. Beyinleri diğer bir çok kuşun beyninden daha büyüktür. Sorunları çözme, taklit gibi bilişsel yetenekleri vardır. Ses taklidi yapmak daha ziyade esaret altındaki kuzgunlarda görülebilen bir davranıştır.

Türkiye’de Kuzgun Var mı?

Türkiye, kuzgunların yaşadıkları ülkelerden biridir. Ülkemizin her bölgesinde yaşarlar. Özellikle ormanlık ve dağlık alanlar bayağı kuzgun türünün yaşadığı yerlerdendir.

Kuzgun Kuşu Ne Yer?

Yiyecek bulma konusunda oldukça fırsatçıdırlar. Beslenmek için seçtikleri yiyecekler kuzgunların türlerine ya da yaşadıkları bölgelere hatta iklime göre farklılıklar gösterir. Kuzgun türleri hakkında bilgi için Kuzgun Kuşu Türleri Nelerdir? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Genel olarak böcek, tahıl taneleri, meyve,  yiyecek artıkları yerler. Bazı kuzgunlar leş yiyicidir. İnsanlardan kalan çöpleri ya da artıkları yiyerek de beslenebilirler. Kuş yuvalarına saldırıp yumurtaları ve yavru kuşları da yiyebilirler. Hatta başka bir hayvanın yiyecek deposuna saldırırlar.

Kuzgun Kuşu
Kuzgun Kuşu

Kuzgun Kuşu Nasıl Ürer?

Kendi aralarında kavgacı tavırlar sergileseler de ailelerine bağlıdırlar. Doğadaki düşmanları çok değildir. Kendilerini savunma konusunda yeteneklidirler. Yumurtaları baykuşlar, sansarlar ya da kargaların hedeflerinden olsa da yavrularını iyi bir şekilde savunabilirler. Hatta bir insan, yuvasına yaklaşsa bile kuzgun doğrudan saldırıya geçer.

Yuvalarını genellikle büyük bir ağaca, bir uçurumun çıkıntısına, nadiren eski binalara ve direklere yaparlar. Dişi ortalama 4-5 tane yumurta bırakır. Yumurtaları yeşilimsi, kahverengi lekelidir. Kuluçka süresi 3 haftadır. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra onları besleme görevi hem annenin hem de babanındır. Yavrular ortalama 6 ay yuvada kalırlar.

Kuzgun Kuşu
Kuzgun Kuşu

Kuzgun Kuşları Kaç Yıl Yaşar?

Kuzgunların ömürleri vahşi doğada çok uzun değildir. Nitekim bir kuzgunun vahşi doğadaki ömrü 15 yıl ile sınırlı kalabilir.  Ancak esaret altında ya da korunaklı koşullarda 40 yıldan fazla yaşayan kuzgunların olduğu bilinmektedir.

Kuzgun Neyi Temsil Eder? Mitolojide Kuzgun

Yüzyıllar boyunca mitoloji, sanat ve edebiyatın konusu olmuştur. Hatta İskandinavya, Eski İrlanda ve Galler’in yerli kültürleridir. Sibirya ve Kuzeydoğu Asya olmak üzere bir çok kültürde manevi bir kültür ya da tanrısal bir varlık olarak kabul görülmüştür.

Şamanizm inancına sahip bazı Kızılderili ve Eskimo topluluklarında insanların kuzgunlar tarafından yaratıldığına inanılmıştır. Çimmesya mitolojisinde evrenin yaratıcısıdır. İskandinav mitolojisindeki tanrı Odin’in ise iki kuzgunu vardır. İsimleri “düşünce” ve “hafıza” olan bu iki kuzgun tanrı Odin’e dünyadan haberler getirir.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?