Kuzgun Kuşu Türleri Nelerdir?

Kuzgun Kuşu Türleri

Ötücü kuşlardan biri olan kuzgun kuşu türleri nelerdir? Kuzgunların sekizden fazla alt türü vardır. Kuzgun kuşlarının özellikleri hakkında detaylı bilgiyi Kuzgun Kuşu Nasıl Bir Hayvandır? başlıklı içeriğimizde bahsetmiştik. Bu içeriğimizde ise kuzgun kuşu türlerine değiniyoruz.

Kuzgun Kuşu Türleri Nelerdir?

Bir çok alt türü olan kuzgunun yaşadıkları yerler de türlerine göre değişmektedir. Nitekim tür isimlerini bazen yaşadıkları yere göre bazen de fiziksel özelliklerine göre almışlardır. Türlerine göre kuzgun kuşu nerede yaşar sorusunun cevabını da bulabiliriz.

Kuzgun Kuşu Türleri
Kuzgun Kuşu Türleri

Ak Boyunlu Kuzgun

Adından da anlaşılacağı üzere, simsiyah bir renkten ziyade ensesinde bir tutam beyazlık vardır. Ak Boyunlu Kuzgun’ların büyüklükleri ortalama 50 cm kadardır. Ortalama ağırlıkları ise 800 gr.dır. Kuyrukları diğer kuzgun türleri ile kıyaslandığında çok kısadır.

Afrika kıtasının doğu ve güney bölgelerinde yaşarlar. Bu bölgelerin dağlık alanlarında yaşamayı daha çok tercih etseler de yerleşim alanlarında da rastlamak mümkündür.

Meyve, tahıl, böcek, sürüngen vs. başlıca yiyeceklerindendir. Yiyeceklerini toprakta ya da ağaçlardan elde ederler. Leş de yiyebilirler. Ak Boyunlu Kuzgunlar kaplumbağaları da sık sık avlarlar. Kaplumbağanın sert kabuğunu kırabilmek için onları yüksekten aşağı bırakırlar.

Avustralya Kuzgunu

Avustralya’nın güney ve kuzeydoğu bölgelerinde yaşayan Avustralya Kuzgunu’nun ortalama boyu 50 cm.dir. Tüyleri siyah olmakla birlikte mor, mavi ve yeşile çalar. Açık ormanlık arazilerde yaşamayı daha fazla tercih ederler. Ancak Avustralya’nın Sidney, Perth ve Canberra şehirlerinde oldukça yaygın olarak görülürler.

Avustralya Kuzgunu genelde tek eşlidir. Üreme Temmuz-Eylül ayları arasında gerçekleşir. Çoğu kuzgun türü yuvalarını yamaçlarda ya da yüksek tepelerde yapmasına rağmen Avustralya Kuzgunu’nun yuva için daha ziyade ağaç ya da binaları seçtiği görülür.

Avustralya Kuzgunu
Avustralya Kuzgunu

Kalın Gagalı Kuzgun

Familyanın en büyük kuşudur. Ortalama boyu 60 cm olmakla birlikte ağırlıkları 1,5 kg.a kadar çıkar. Adından da anlaşılacağı üzere gagaları çok büyük ve kavislidir. Boyun ve baş bölgesindeki tüyleri ise oldukça kısadır.

Chihuahuan Kuzgunu

Ortalama boyları 50 cm. olan bu kuzgun türü ise ABD ve Meksika’da yaşar. Nispeten küçük bir kuzgun türüdür. Siyah tüyleri ışık aldığında mor-mavi rengine döner. Avustralya Kuzgun’una benzer.

Chihuahuan Kuzgunu
Chihuahuan Kuzgunu

Küçük Kuzgun

Avustralya’nın güneydoğusunda yaşayan kuzgun türüdür. Ortalama boyu 48 cm.dir. 1967 yılında Avustralya Kuzgunu’ndan ayrı bir tür olduğu kanısına varılmıştır.

Yelpaze Kuyruklu Kuzgun

Arabistan, Orta Doğu ve Afrika’nın doğu bölgelerinde yaşarlar. Tüyleri ilk bakışta siyah olmakla birlikte bazılarında kahverengiye döner ve tüylerinin dipleri de fark edilmeyecek şekilde beyazdır. Diğer küçük türleriyle kıyaslandığında gagaları daha kalın ve kanatları daha büyüktür.

Kahverengi Boyunlu Kuzgun

Ortalama boyu 55 cm. kadardır. Baş ve boğaz kısmı kahverengidir. Yaşam alanları diğer türlerle kıyaslandığında daha geniştir. Genel olarak Afrika’nın kuzeyinde, Arap Yarımadası’nda ve Orta Doğu’da yaşarlar. Ağırlıklı olarak çöllerde görülürler. Tüm kuzgun türleri gibi meyve, tahıl, sürüngen vs. ile beslenirler ancak aynı zamanda karaya vurmuş olan balıkları avlayıp yemek de bu kuzgun türünün özelliklerindendir.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?