Opossum Nedir? Opossum (Keseli Sıçan) Nasıl Bir Hayvandır?

Opossum Nedir

Opossum nedir? Opossum nasıl bir hayvandır ve özellikleri nelerdir?

İlk bakışta kedi büyüklüğünde bir fareye benzeyen opossumların 120’den fazla türü vardır. Fareye benzemelerinin yanı sıra bir kanguru gibi de kesesi vardır ancak tüm opossum türleri keseli değildir, bazıları kesesizdir.

Opossum Nedir? Opossumun Özellikleri Nelerdir?

Opossum olarak adlandırılan keseli sıçanlar Avustralya kıtası dışındaki en büyük keseli familyası olması açısından önemlidir. Keselilerin “Didelphimorphia” takımının tek familyasıdır.

Fare ya da sıçanlara çok benzerler. Uzunlukları 50 cm.e, ağırlıkları ise 5 kiloya kadar çıkabilir. Sık ve kısa tüyleri vardır. Kuyrukları boylarından daha uzundur. Kuyruklarını en çok tırmanmak için kullanırlar. Yavrularını sırtında taşır.

Saldırgan bir hayvan değildir. Göçebedirler ancak bulundukları yerde su ve yiyecek bulabildikleri sürece orada kalmaya devam ederler. Kendi yuvalarını yapmak yerine başka hayvanlar tarafından yapılmış hazır yuvalara yerleşirler.

Dışarıdan bir tehdit algıladıklarında ölü taklidi yaparlar. Ve tıpkı bir kokarca gibi kötü bir koku salgılarlar. Ancak yavru opossumlar için aynı şey geçerli değildir. Yavru opossumlar herhangi bir tehdide karşı “tıslayarak” kendilerini savunmaya çalışır. Hapşırmaya benzer bir ses çıkararak da annelerini çağırırlar.

Opossum
Opossum

Nerede Yaşarlar?

Güney, Kuzey ve Orta Amerika’da yaşarlar. Çoğu türü Güney Amerika’da yaşar. Yaşam alanları farklılık gösterir. Tropik ormanlarda da bozkırlarda da yaşayabilirler.

Geceleri aktiftirler ve yalnız yaşamayı tercih eden hayvanlardır. Ağaçlarda yaşamaktan hoşlanırlar. Bazı türleri yerde yaşarken bazı türleri de yarı suda yaşar.

Ne Yerler?

Etçil olmalarının yanında her şeyi yiyebilme potansiyeline sahiptirler. Küçük opossum türleri sadece böceklerle beslenirken büyük türler böcekler dışında kurbağa, küçük memeliler ve kuşları yiyerek beslenir. Ayrıca leş, meyve, yaprak ve tohumları da yerler. Yüksek miktarda kalsiyuma ihtiyaçları vardır. Opossum türlerinin bir çoğunun, tıpkı bir kirpi gibi yılan zehrine karşı bağışıklığı vardır.

Üreme

 Opossumların gebelik süreleri sadece 2 haftadır. Bu, tüm memeliler arasında en kısa gebelik süresi anlamına gelir. Tek seferde 20 kadar yavru dünyaya getirirler. Gebelik süresi gibi yavruların büyüme süresi de oldukça kısadır. Opossumların çoğu türünün yaşam süresi de sadece 1-2 yıldır. Esaret altında ise en fazla 4-5 yıl kadar yaşayabilir.

Amerika’nın bazı bölgelerinde yaygın olmasa da yiyecek olarak tüketilen opossumlar kürkleri için de avlanmaya devam etmektedir.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?