Tapir Nedir? Tapir Nasıl Bir Hayvandır?

Tapir Nedir?

Tapir nedir? Tapirin özellikleri nelerdir ve nasıl bir hayvandır? İlk bakışta bir domuzu andıran bir görünümü olsa da at ve gergedanların akrabaları olan tapir otçul bir büyük memelidir.

Tapir Nedir? Tapirin Özellikleri Nelerdir?

2 metre uzunlukları, 300 kg.ye kadar çıkabilen ağırlıkları ile oldukça yapılı hayvanlardır. Kulaklarının ucu beyazıdr ve kuyrukları kısadır. Ancak türlerine göre desenleri farklılık gösterir. Karıcayiyen gibi uzun bir buruna sahiptirler ve su içinde çok zaman geçirirler. Aynı zamanda domuzlar gibi çamurlarda yuvarlanmaktan hoşlanırlar. Böylece vücutlarını serinletirler ve böcekleri kendilerinden uzak tutmuş olurlar. Genellikle alacakaranlıkta aktif olurlar. Güneş battıktan hemen sonra ya da güneş doğmadan hemen önce…  Boyunlarının arkasındaki deri oldukça kalındır. Bu özellikleri onları timsah, anakonda ve kaplan gibi yırtıcı hayvanların saldırılarından koruyabilir.  Hantal görünürler ancak hızlı koşucudurlar. Yalnız yaşamayı tercih ederler.

Tapirlerin Yaşam Döngüsü

Dişi bir tapir iki yılda bir yavrulayabilir. 13 aylık gebelik süreci sonunda tek bir yavru dünyaya getirirler. Ortalama ömürler 30 yıldır.

Tapirler et ve derileri için avlandıklarından ve doğal yaşam alanlarının daralmasından dolayı nesli tehlike altına giren hayvanlardandır. Bu nedenle tapirler koruma altına alınmıştır.

Genellikle insanlara karşı zararsızdırlar fakat nadir de olsa hayvanat bahçelerinde insanlara saldırıp zarar verdikleri örnekler mevcuttur.

Otçul olan tapirler meyve ve yapraklarla beslenir.

Tapir Türleri

Güney Amerika tapiri, Malaya tapiri, dağ tapiri ve Baird tapiri olmak üzere 4 tür tapir vardır.

Amerika Tapiri

Koyu kahverengi renkli ve başından boynuna uzanan bir yeleye sahiptir. Uzunluğu ortalama 2 metre, ağırlığı ise 250 kg.dan fazladır. Daha çok Amazon yağmur ormanlarında ve Amazon nehri havzasında yaşarlar. Çünkü su kaynaklarına yakınlık yaşamlarını devam ettirebilmeleri için önemlidir. Kuzey Amerika’da Venezuela, Kolombiya, Guyana; Güney Amerika’da Brezilya, Arjanyin, Paraguay; Batı’da ise Bolivya, Peru ve Ekvador yaşadıkları ülkelerdir.

Hortumu yardımıyla yaprak, tomurcuk, küçük dallar, meyve ve su bitkileri ile beslenir. Doğadaki en büyük düşmanları puma ve jaguar gibi yırtıcılardır.

Amerika Tapiri
Amerika Tapiri

Malay Tapiri

Hint tapiri olarak da bilinir. 4 tapir türü içinde Asya’da yaşayan tek tapir türüdür. Hint tapiri olarak bilinse de Güneydoğu Asya’da, tropikal yağmur ormanlarında yaşarlar. Kamboçya, Malezya, Myanmar, Tayland, Endonezya ve Vietnam yaşadıkları ülkelerdir ancak son yıllarda nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.

Oldukça büyük hayvanlar oldukları için doğada pek düşmanı yoktur. Tapirlerin en büyük düşmanı insanlardır. Avcılık, tarım alanları açmak için ormanların yok edilmesi ve nehirlere kurulan barajlar, tapir soyunun tehlike altına girmesinin başlıca sebeplerindendir.

Tipik özelliklerinden biri omuzlarından kalçalarına uzanan beyaz tüyleridir. Geri kalan yerleri siyahtır ve uyumak için yattıklarında tıpkı bir kayaya benzerler ve fark edilmezler. Uzunlukları 2,4 metreye, ağırlıkları 400 kg.a kadar çıkabilir. Hatta dişi Malaya tapiri erkek Malaya tapirinden daha büyüktür. Gözleri çok iyi görmez ancak işitme ve koku duyuları oldukça gelişmiştir.

Gebelik süresi 1 yıldan fazla sürer. Bu uzun gebelik süreci sonunda tek bir yavru dünyaya getirirler. Hint tapiri yavruları diğer türlere göre daha hızlı büyür. Yavruların beyaz benekleri vardır ve çizgilidirler. Bu da onların orman içinde kolay kamufle olmalarına yardımcı olur. 7-8 aylık olduklarında sütten kesilirler.

Malay Tapiri
Malay (Hint) Tapiri

Dağ Tapiri

En küçük tapir türüdür. Uzunlukları 100 cm., ağırlıkları 200 kg. kadardır. Diğer tapir türlerinden farklı olarak tropikal yağmur ormanları dışında yaşarlar. Siyah ve kahverengidir ve alt dudağı beyazıdır. Zamanlarının büyük bölümü patikalarda dolaşıp yiyecek aramakla geçer. Erkek dağ tapiri ağaçlara kokularını bırakarak bölgelerini işaretler.

Dağ Tapiri
Dağ Tapiri

Baird Tapiri

Yaşadıkları yerler Honduras, Kosta Rika, Nikaragua, Belize, Guatemala gibi ülkelerdir.  Diğer tapir türlerinden ayırt edici özelliği yüz ve boynundaki krem rengi bölgedir. Ayrıca göz çevresinde koyu benekleri vardır. Amerika kıtasındaki üç tapir türü içinde en büyük olan türdür. 30 yıldan fazla yaşarlar. Sıcak yaz aylarında saatlerini suda geçirebilir.

Baird Tapiri
Baird Tapiri
Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?