Tembel Hayvan Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?

Tembel Hayvan

Çok yavaş hareket ettikleri için bu şekilde adlandırılan tembel hayvan, yabancı dillerde de “tembel” olarak adlandırılmıştır. Peki tembel hayvan neden bu kadar yavaştır? Nasıl bir yaşamları vardır ve özellikleri nelerdir?

Tembel Hayvan ve Özellikleri

Tembel hayvanlar Orta Amerika ve Güney Amerika‘nın tropikal yağmur ormanlarında yaşarlar. Bir çok açıdan koalalara benzerler. Üç parmaklı ve iki parmaklı olmak üzere iki cins tembel hayvan olmakla birlikte 6 türü vardır. Adıyla müsemma bu hayvanlar dünyadaki tüm memeli hayvanlar arasında en yavaş hareket eden hayvan türüdür. Örneğin iki dakikalık bir sürede sadece 1-2 metre kadar ilerleyebilirler. Tıpkı koalalar gibi günün büyük bir bölümünü uyuyarak ve dinlenerek geçirirler. Günde ortalama 17 saate kadar uyurlar. Bazı türleri günde 9 saat kadar uyur. Uyumadıkları zamanı da beslenerek ya da bulundukları ağacı değiştirerek geçirirler.

Yaşamlarını ağaçlarda geçiren tembel hayvanlar çoğu zaman pençeleriyle dallara tutunup baş aşağı dururlar. Güçlü, uzun ve keskin pençeleri en büyük savunma araçlarıdır. İç organları normalden farklı yerlerdedir. Tüyleri de tersine uzar. Bulundukları ağacı değiştirmek ve tuvaletlerini yapmak dışında ağaçlardan inmezler. Ancak tuvaletlerini haftada bir kere yaparlar. Yere indiklerinde uzun pençeleri yürümelerini zorlaştırdığı için sürünerek ilerlemeyi tercih ederler.

Tembel Hayvanlar
Tembel Hayvanlar Yere Çok Nadir İnerler

Bu kadar tembelliklerine rağmen onlar çok iyi birer yüzücüdür. Üç parmaklı tembel hayvanların kolları bacaklarından daha uzundur. Bu da onların gayet hızlı bir şekilde yüzebilmelerini sağlar çünkü kollarını birer kürek gibi kullanırlar. Su altında 40 dakika kadar kalabilirler.

Görme ve işitme duyuları zayıftır. Bu yüzden yiyecek bulmak için koku ve dokunma duyularından yardım alırlar.

Ortalama boyları 50 cm.dir ve gri-kahverengi arası tüyleri vardır. Ağırlıkları ise 4-8 kg arasında değişir.

Tembel Hayvan Ne Yer?

Böcekler, küçük sürüngenler ve leşler tembel hayvanların yiyecekleri arasında olsa da temel besin kaynakları tomurcuklar ve yapraklardır. Yapraklardan aldıkları enerji ve besin değeri çok düşüktür. Bu da onların tembelliklerini açıklayan en önemli faktörlerden biridir. Sindirimleri çok yavaştır ki sindirim süresi 1 aydan daha uzun sürebilir. Aynı şekilde metabolizmaları da çok yavaştır. Büyük bir mideye sahiptirler. Hatta vücut ağırlıklarının üçte ikisini midesi ve midesinin içindekiler oluşturur.

Tembel Hayvan Yavrusu
Tembel Hayvan Yavrusu

Tembel Hayvanlarda Üreme

Üç parmaklı tembel hayvanların gebelik süresi 6 ay, iki parmaklı tembel hayvanların gebelik süresi ise 12 aydır. Genellikle bir tane yavru dünyaya getirirler. Yavrular beş haftalık olana kadar annelerine sarılır vaziyettedirler.Tembel hayvanlar yuvalarını da ağaçlara yaparlar.

Doğadaki yaşam süreleri net olarak bilinmiyor ancak esaret altındaki bir tembel hayvanın ortalama yaşam süresi 16 yıldır.

Başta da belirttiğimiz gibi tembel hayvanların 6 türü vardır. Bu 6 türden bir tanesinin (Bradypus Torguatus) nesli tehlike altındadır.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?