Kanada Vaşağının Özellikleri, Kanada Vaşağı Nerede Yaşar?

Kanada Vaşağının Özellikleri

Kanada Vaşağının özellikleri nelerdir? Nerede yaşarlar? Vaşak ve İber Vaşağı gibi Kanada Vaşağı da kedigillerdendir. İlk kez 1792 yılında Robert Kerr tarafından tanımlanmış bir türdür. Türler arasında bazı küçük farklılıklar olmakla birlikte görünüm itibarıyla diğer vaşak türleriyle birbirlerine oldukça benzerler.

Kanada Vaşağının Özellikleri Nelerdir?

Kalın bir kürkü vardır. Kulakları üçgen şeklinde ve uçları siyah püsküllüdür. Pençeleri kar ayakkabısı giymiş gibi görünür ve karda yürürken genişler. Böylece daha rahat yürümesine yardımcı olur. Arka bacakları ön ayaklarından uzundur. Bu nedenle öne doğru eğimli bir duruşları vardır.

Boyu ortalama 50 cm., uzunluğu 70-105 cm., ağırlığı ise 5-15 kg arasında değişir.

Onu soğuklardan koruyan kalın kürkü genellikle sarıya çalan kahverengidir.

İyi yüzerler ve ayrıca iyi tırmanıcıdırlar. Diğer yırtıcılardan kaçınmak için ağaçlara tırmanırlar. Çiftleşme dönemleri dışında yalnız yaşayan hayvanlardır.

Uluslararası kürk ticareti için avlanırlar. Ancak IUCN kırmızı Listesi’ne göre nesli en az endişe veren türlerdendir. Yani nesli yakın vadede bir İber vaşağı gibi tükenme tehlikesi ile karşı karşıya değildir.

Kanada Vaşağı
Kanada Vaşağı

Kanada Vaşağı Nerede Yaşar?

Bir Kuzey Amerika vaşağıdır. Kanada ve Alaska başlıca yaşam bölgeleridir. Yoğun kuzey ormanlarında yaşamayı daha çok tercih ederler. ABD’de Kuzeybatı Pasifikte’ki Mavi Dağlar, Cascade Sıradağları, Rocky Dağları, Büyük Göller Bölgesi yaşam alanlarıdır.

Kanada Vaşağı Ne Yer?

Kanada vaşağı bir yırtıcıdır ve en çok yediği besin kaynağı kar ayakkabılı tavşandır. Hatta kar ayakkabılı tavşana bağımlıdır desek yanlış olmaz. Zira kar ayakkabılı tavşan popülasyonu azaldığı takdirde bulundukları bölgeyi terk edip tavşan popülasyonunun daha fazla olduğu bölgeye gidebilirler. Ancak tavşan bulamadıkları zamanlarda ördek, orman tavuğu, köstebek, tarla faresi ve kızıl sincaplarını da avlayabilirler.

Kar ayakkabılı tavşanlar, Kanada vaşağı diyetinin neredeyse tamamını oluşturur.

Daha çok alacakaranlıkta ya da gece avlanırlar. Bir yerde pusuya yatarak avını bekler ve bu şekilde avlanır.

Kanada Vaşağı Kaç Yıl Yaşar?

Gebelik süreleri 2-3 aydır. Tek seferde 1 ila 8 yavru dünyaya getirirler. Anne vaşak, yavrularını 3 ay kadar emzirir.

Yavru Kanada Vaşağı doğduktan beş hafta sonra yuvasından çıkar. 7-9 aylık olduğunda da avlanmaya başlayabilir. 10 aylık olduklarında da anneyi terk ederler. Ancak dişi yavrular yaşamları boyunca anneleriyle bağını koparmaz.

Kanada Vaşağı 16 yıl kadar yaşar. Ancak vahşi doğadaki ömürleri çoğu zaman on yılı geçmez. Esaret altında 27 yıl yaşayabilirler.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?