Kuşlar Hakkında İlginç Bilgiler

Kuşlar Hakkında İlginç Bilgiler

Kuşların binlerce türü vardır. Hatta aynı tür kuşlar bile kendi içlerinde alt türlere ayrılırlar. Dolayısıyla kuş türleri, birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu içeriğimizde kuşlar hakkında ilginç bilgiler paylaşıyoruz.

Kuşların binlerce türü olduğunu söyledik. Peki tam olarak kaç kuş türü vardır? Dünya üzerinde yaklaşık 10 bin kuş türü olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte dünya üzerindeki kuşların sayısının ise üç yüz milyarı bulduğu biliniyor. İnsan nüfusunun yaklaşık 8 milyar olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bu gerçekten çok büyük bir rakam.

Kuşların İlginç Özellikleri

Kuşların tüyleri, iskeletlerinden yaklaşık üç kat daha ağırdır.

Kuşlar yıkanmak için bir su kaynağı ya da su birikintisi bulamazlarsa kum ya da toz birikintisinin içine dalıp bu şekilde temizlenmeye ya da parazitlerinden kurtulmaya çalışırlar.  Örneğin Alakarga kuşu karınca yuvasının üstüne oturur ve böylece karıncalar sayesinde parazitlerinden kurtulur.

Kuşlar yediklerini sindirebilmek amacıyla taş yerler.

Bazı kuşların neden “V” biçiminde uçtuğunu biliyor musunuz? V biçiminde uçuş sırasında en baştaki kuş bir tür pervane görevi görür. Bu, arkadaki kuşa ütme gücü verir. Böylelikle her kuş uçuş sırasında önündeki kuştan yardım almış olur ve uzun mesafeleri hiç yorulmadan rahatça uçabilirler.

Küçük kuş türleri sıcaklıklarını korumak amacıyla geceleri uçarlar. Yollarını yıldızlar sayesinde bulurlar.

Güvercinlerin beyinlerinde bir çeşit pusula vardır. Bu pusula dünyanın manyetik alanını dikkate almalarına yardımcı olur ve böylece yollarını bulabilirler.

Kuşlar kendilerini sıcaktan korumak için gagalarıyla tüylerini düzleştirirken; soğuktan korumak için de tüylerini kabartırlar.

Alaca Doğan
Alaca Doğan

Kuşlar ve “En”ler

Kuşlar hakkında ilginç bilgiler; Binlerce kuş türü arasında benzersiz özellikleriyle ön plana çıkan kuşlar vardır. Örneğin devekuşu, dünyanın en büyük kuşudur. Bir devekuşunun boyu 2,5 metreyi bulurken ağırlıkları ise 150 kg.a kadar ulaşır. Bununla birlikte devekuşları uçamaz. Peki uçabilen en ağır kuş hangisidir?

Avrupa ve Asya’da yaşayan ve ilk bakışta bir hindiyi andıran görünümü ile kori toy kuşları ortalama 13-14 kg. ağırlığındadır. Kori toy kuşları uçabilen en ağır kuş olarak bilinir. Ağırlığı 15 kilonun üstündeki kuşlar uçamazlar. Buna da kuğuları örnek verebiliriz. Kuğuların ağırlığı da uçmak için fazladır. Bu nedenle kuğular yeterli bir kalkış hızına ulaşana kadar yerde koşup hızlanırlar, sonra uçarlar.

Dünyanın en küçük kuşu ise sinekkuşudur. Sinekkuşları Küba’da yaşar. 5 cm. kadar bir uzunlukları, sadece 1,5 gr. ağırlıkları vardır.

Dünyanın en hızlı uçan kuşu; saatte 320 km uçuş hızına ulaşabilen Alaca doğan kuşudur. Bu uçuş hızına rağmen Alacadoğanlar Arktik Deniz Kırlangıcı kadar uzun mesafe uçamazlar. Yani dünyanın en uzun mesafe uçabilen kuşu Arktik Deniz Kırlangıcıdır. 16 bin km yol kat etme potansiyeline sahiptir; yıl içinde 50 bin km. kadar yolculuk edebilirler.

Kırlangıçlar ise havada en çok zaman geçiren kuş unvanını ellerinde bulundururlar. Çünkü kırlangıçlar gökyüzünde uyur, çiftleşir ve beslenir. Hatta 2 yıl boyunca gökyüzünde kalabilirler.

En keskin görüşlü kuşlar ise kartal, şahin, akbaba gibi yırtıcı kuşlar grubundaki avcı kuşlardır. Avcı kuşlar 10 km. ötedeki bir avı bile net bir şekilde görecek kadar keskin görüşe sahiptirler.

Son olarak; hepimizin de bildiği gibi kuşlar iki ayaklı canlılardır. Ancak dört ayaklı bir kuş türü de vardır. Genç Hoatzin adı verilen kuş türünün dört ayağı vardır. Genç Hoatzinler Brezilya’nın ormanlarında yaşarlar. Yavrularının da pençeleri kanatlarındadır.

Bu içeriğimizde kuşlar hakkında ilginç bilgileri paylaştık. Farklı kuş türleri hakkında bilgiler için Kelaynak, Martı, Kartal, Kuzgun, Kerkenez ile ilgili içeriklerimizi de inceleyebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?