Leonardo Da Vinci Kimdir? Leonardo Da Vinci’nin Hayatı

Leonardo Da Vinci Kimdir

Rönesans sanatının en önemli temsilcilerinden biri olan, hatta yüksek Rönesans’ın kurucusu kabul edilen Leonardo Da Vinci, aslında sadece bir ressam değildi. Çok yönlü bir kişiliğe sahipti ve bir çok alana ilgisi vardı. Ressamlığının yanında bir heykeltıraş, bir mimar, mühendis ve hatta bilim insanıydı. Hatta ilgisi olan alanlarda önemli çalışmalar da yapmıştı. Bu içeriğimizde Leonardo Da Vinci’nin kişiliği ve hayatı hakkında bilgiler vererek Leonardo Da Vinci kimdir sorusunu cevaplıyoruz. Rönesans döneminin diğer sanatçıları için Rönesans Dönemi Sanatçıları ve Eserleri başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Leonardo Da Vinci’nin bilim alanındaki çalışmaları hakkında bilgi için Leonardo Da Vinci’nin Bilime Katkısı başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Leonardo Da Vinci’nin Kişiliği

Yakın çevresi onu zarif ve aynı zamanda çekingen biri olarak tanımlamış. Ayrıca kişisel bakımına önem verir ve o dönemin klasik giyim tarzlarına aykırı olarak rengarenk giysiler giymeyi severdi. Parayı önemsemeyen, çok cömert bir yapısı vardı.

Defterlerine tuttuğu notlardan yola çıkılarak Da Vinci’nin vejetaryen olduğu da düşünülüyor.

Çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğu için hemen her konuda bilgi sahibi olmak gibi bir arzusu vardı. Özellikle dil bilim, doğa bilimleri, felsefe, matematik, anatomi, astronomi  ve tarih gibi konularda bol bol araştırmalar yaptığını da belirtmek gerekiyor. Bu nedenle sanatçı için “hazerfan” sıfatı kullanılmaktadır. Bu terim “bin fenli” anlamına gelmekle birlikte bir çok alanda etkili olarak çalışan ve hatta uzmanlaşan kişiler için söylenir.

Mona Lisa
Mona Lisa

 

Leonardo Da Vinci Nerede ve Ne Zaman Doğdu?

15 Nisan 1452 tarihinde Floransa’da doğan İtalyan bir sanatçıdır. “Vinci”, doğduğu kasabanın adıdır. Tam ismi “Leonardo di ser Piero da Vinci” yani Vinci’li ser Piero’nun oğlu anlamına gelir. Floransa’lı bir noter olan Piero ile alt sınıftan Caterina’nın evlilik dışı doğan oğullarıdır. Babasının diğer evliliklerinden doğan toplamda 12 kardeşi vardı.

Leonardo Da Vinci’nin dini nedir sorusu da sanatçı hakkında merak edilen bir unsur. Leonardo Da Vinci’nin ailesi ve kendisi de Hristiyanlık dinine mensuptu.

Kaynaklara göre 5 yaşına kadar annesinin yanında kalan Leonardo Da Vinci’yi daha sonra baba tarafından büyükbabasının yanında yaşamaya başladı. Okula gitmedi ve büyükbabasının malikanesinde okuma yazma eğitiminin yanı sıra matematik alanında eğitim aldı.

Leonardo Da Vinci’nin Gençlik Dönemi

15 yaşına geldiğinde o dönemin ünlü ressam ve heykeltıraşı olan Andrea del Verrocchio’nun Floransa’daki atölyesine girdi. Burada çıraklık yaptı ve yıllarca eğitim gördü. Burada gördüğü eğitim yalnızca resim ya da heykeltıraşlık alanında değildi. Metal işleme, deri işleme, mekanik ve ahşap işçiliği gibi alanlarda da çalışarak becerilerini geliştirdi.

20 yaşına geldiğinde dönemin sanatçılar ve tıp doktorları loncası “Saint Luke Loncası”nda usta olmaya hak kazandı ancak hocası Andrea del Verrocchio’nun yanından tamamen ayrılmadı.

Leonardo Da Vinci’nin Milano ve Floransa Dönemi

30 yaşındayken (1482), Milano dükü Ludovico Sforza’nın sarayında çalışmak üzere  Milano’ya gitti ve 17 yıl burada kaldı. Ondan, Sforza hanedanının kurucusu Francesco Sforza onuruna bronzdan devasa bir binicilik heykeli yapması istediler. Leonardo bu heykel üzerinde 12 yıl boyunca çalıştı. Ancak ne var ki yaklaşan savaş tehlikesi nedeniyle heykelin yapımı için kullanılacak olan bronz top yapımında kullanıldığı için yüzyılın en büyük anıtı adayı olan eserini hiçbir zaman tamamlayamadı. Ludovico Sforzo’nun 1499’da Fransa tarafından iktidardan düşürülmesi ise Leonardo Da Vinci’nin buradaki görevinin sona erdiği anlamına geliyordu.

Leonardo Da Vinci, Sforzo Sarayı’nda sadece bir ressam ya da heykeltıraş olarak değil mühendis, mimar, festival tasarımcısı, makine mühendisi olarak da hizmet etti. Ayrıca askeri konularda da danışmanlık hizmeti verdi.  Burada son derece saygınlık kazandı ve kraliyet ailesinin sicilinde “dükün ressamı ve mühendisi” olarak kayıtlara geçti.

Peki Milano’da kaldığı 17 yıl boyunca verdiği hizmetler dışında ressam kimliği ile eser ortaya koymuş muydu? Evet. Milano’da kaldığı yıllar içinde 6 eser ortaya koydu. Hatta bunlardan ikisi; en bilinen eserlerinden Son Akşam Yemeği  ve Kayaların Bakiresi adlı resimleridir.

Leonardo Da Vinci Kimdir
Leonardo Da Vinci Kimdir?

Floransa’ya Dönüşü

Sforzo’nun düşüşüyle Leonardo, asistanı Salai ve matematikçi arkadaşı Luca Pacioli ile beraber Venedik’e gitti. Burada bir süre askeri mimar ve mühendis olarak görev yaptı. Üzerinde çalıştığı konu şehri deniz saldırılarından korumaktı.

Ardından Papa VI. Alexander’ın oğlu Cesare Borgia’nın hizmetinde baş askeri mimar ve mühendis olarak çalıştı. Bu görevi sırasında şehir planları ve haritalar çizdi. Böylece haritacılığın erken örneklerini ortaya koymuş oldu. Ayrıca Leonardo, Borgia’nın hizmetindeyken Machievelli ile de tanışmıştır.

Borgia’nın hizmetinde kısa bir süre çalıştıktan sonra Floransa’da Aziz Luka Loncası’na tekrar girdi. Bu dönemde ayrıca Mona Lisa’yı yapmaya başladı. Diğer yandan anatomi, hidroloji gibi bilimsel konular üzerinde de çalışmayı ihmal etmedi.

Milano’ya Dönüşü

1508’de Milano’ya tekrar giden Leonardo, Milano’daki bu yıllarında resimden ziyade bilimsel çalışmalarına ağırlık verdi. Anatomi alanındaki çalışmalarını genişletti. Ayrıca optik, mekanik, jeoloji ve botanik alanlarında da çalıştı.

Son Yılları

Leonardo, 1513 yılında arkadaşı ve öğrencisi Melzi ve Salai ile Roma’ya gitti. Üç yıl burada çalıştı. 1516’da ise Fransa’ya giderek Fransa Kralı I. Francis’in hizmetine girdi. Bu sırada Leonardo 64 yaşındaydı. Ömrünün son üç senesini Fransa kralının hizmetinde geçirdi.

Leonardo Da Vinci’nin Ölümü

Leonardo Da Vinci’nin 65 yaşındayken sağ elinin felç olduğu söylenir. Ömrünün sonunda felç geçirerek yatalak olmuş ve birkaç ayın ardından 1519’da 67 yaşındayken Fransa’da ölmüştür. Leonardo Da Vinci Fransa’da Saint Florentin Kilisesi’ne defnedilmiştir. Ancak ne yazık ki bu kilise Fransız İhtilali sonrası tamamen yıkılmıştır. Bu yüzden Leonardo’nun mezarı bulunamamaktadır.

Leonardo Da Vinci tüm ömrünü adeta sanat ve bilime adamıştır. Bir çok çalışması ya da eserini tamamlayamamıştır. Hiç evlenmemiş ve çocuk sahibi olmamıştır. Bu nedenle öğrencisi ve arkadaşı Melzi, Leonardo’nun varisi olmuştur.

Leonardo Da Vinci’nin Dini Nedir?

Babası bir Hristiyandı ve yukarıda da belirttiğimiz gibi annesi Katerina alt sınıftan bir köylüydü. Ancak bazı kaynaklarda annesi Katerina’nın Floransalı bir Hristiyan olmadığı; bir köle olarak Orta Doğu’dan getirildiği söylenir. Dolayısıyla Katerina’nın bir Müslüman olduğu belirtilir. Leonardo’nun babasının da Katerina ile, köle olduğu için asla evlenmediği de eklenir.

Leonardo Da Vinci’nin, hayatının kısa bir döneminde Orta Doğu ve Anadolu’ya seyahat ettiği ve bu seyahat sonucu -annesinin de etkisiyle- Müslüman olduğu tahmin ediliyor.

Da Vinci hakkında yaptığı saygın araştırmalarla bilinen Jean Paul Richter bu tezi savunan en güvenilir isimlerdendir. Leonardo Da Vinci’nin gençlik yıllarında Orta Doğu seyahatine çıktığını belirtir ve Mısır’da Memluk Sultanı’nın hizmetinde çalışırken de Müslüman olduğunu savunur.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?