Puma Nasıl Bir Hayvandır? Puma Nerede Yaşar ve Özellikleri Nelerdir?

Puma Nasıl Bir Hayvandır

Puma nasıl bir hayvandır ve özellikleri nelerdir? Kuzey ve Güney Amerika kıtasında yaşayan bir kedigildir. Felidae familyasına ait bir türdür ve altı alt türü bulunmaktadır. Puma; dağ aslanı, kugar ve panter isimleriyle de anılır. Jaguarla aynı büyüklükte bir kedidir. Bilimsel adı ise “puma concolor”dur. Amerika kıtasında jaguardan sonraki en büyük kedidir. Aynı zamanda dünyanın en büyük beşinci kedisidir.  (Kaplan, aslan, jaguar ve leopardan sonra). Kükreyen bir tür olmadığı için panthera cinsinde değil puma cinsinde sınıflandırılır.

Puma
Puma

Puma Nasıl Bir Hayvandır?

Uzunlukları yaklaşık 2 metredir. Omuz yükseklikleri yaklaşık 1 metre, ağırlıkları ise yaklaşık 100 kg.dır. Ancak dişi pumaların ağırlığı 50 kg.ı geçmez. Ekvator bölgesindeki pumalar türlerinin en küçük üyeleridir. Yerden 5-6 metre yükseğe, on metre ileri sıçarayabilir.

Pumalar sarıya çalan kahverengi, gümüş-gri renklerinde olabilir. Boğaz ve göğüs kısımları ise beyazdır.

Alaska’nın güneyinden Arjantin’e kadar geniş bir yaşam alanı vardır. Kuzey Amerika kıtasındaki pumaların büyük bölümü ABD ve Kanada’da bulunur.

Pumaların gebeliği 3 ay sürer ve tek seferde genellikle 2-3 yavru dünyaya getirir. Yavrular ilk doğduklarında beneklidir ve zamanla bu benekler kaybolur. Yavruların bakımı annenin görevidir. Yaklaşık 2 yaşına geldiklerinde annelerinden ayrılırlar.

Vahşi doğada ortalama ömürleri 13 yıldır. Esaret altında 20-25 yaşına kadar yaşayabilirler. Yüksek dağlar, bozkırlar ve tropik ormanlar doğal yaşam alanlarıdır.

Tarihsel süreçte pumaların yaşam alanı daralmış olsa da nesli tehlike altında olan bir tür değildir. Bunun en büyük sebeplerinden biri bulundukları yerin yaşam koşullarına uyum sağlama yetenekleridir.

Yavru Puma
Yavru Puma

Puma Ne Yer?

Pek çok hayvanı avlayıp yiyebilir. En fazla avladığı hayvan geyiktir. Bunun dışında fare, alpaka, rakun, kokarca, vaşak, tavşan ve sürü hayvanlarını avlar. İnsanlara nadiren saldırır. Amerika’da 100 yılda puma saldırısından hayatını kaybeden insanların sayısı 4’tür. Genellikle çocuklara saldırırlar. Doğada insanlar dışında düşmanları yoktur. Nitekim insanların bulunduğu yerlere yaklaşmaktan kaçınırlar.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?