Selenit Taşı Ne İşe Yarar? Selenit Taşının Özellikleri Nelerdir?

Selenit Taşı Ne İşe Yarar?

Alçının şeffaf bir türü olan selenit taşı ne işe yarar ve özellikleri nelerdir? Selenit, tipik olarak kireçtaşı içinde bulunur. Kalsiyum sülfat mineralinin krsitalizasyonu şeklinde tanımlayabileceğimiz selenit 1747 yılında keşfedilmiştir. Adı Yunan ay tanrıçası Selene’den gelir.

Selenit Ne İşe Yarar?

Selenit için kullanılan en manidar tabirlerden biri “sıvı ışık”tır. Çünkü etkili bir şifa aracıdır. Ağır enerjileri temizleme konusunda çok etkilidir. Selenit’in en önemli özelliklerinden biri diğer doğal taşların arındırılmasında kullanılabilir olmasıdır. Diğer doğal taşlarınızı selenitin yanına koyarak arındırılmalarını, negatif enerjilerden arınmalarını sağlayabilirsiniz.

Geçmişinizde yaşadığınız bazı deneyimler size ağırlık veriyorsa ya da kalbiniz ve zihniniz bir takım endişeli düşüncelerle doluysa selenitin canlandırıcı etkisi sizin kurtarıcınız olabilir.

Taştaki yüksek titreşimler kişisel enerjinizi ışık, berraklık ve sakinlikle doldurur.

Selenit Taşı
Selenit Taşı

Selenit Nerede Bulunur?

Selenitin kökeni Meksika, Fas ve Madagaskar’ın derin mağaralarıdır. Ancak tüm dünyada bulunabilir bir taştır. Ancak özellikle ABD, Avustralya ve Yunanistan’da bulunur. Özellikle Meksika’nın Chihuahua kentindeki bir dağın altındaki mağarada olağanüstü büyük bir selenit tortusu bulunmaktadır. Meksika’nın güneyindeki Chihuahua’daki Naica madenindeki Selenit kristallerinin boyu 1 metreden 15 metreye kadar çıkar.

Polonya, İtalya, Çin ve Kanada’da da yaygın olarak bulunur

Selenit Taşının Özellikleri Nelerdir?

Selenit kalsiyum sülfat dihidrattan oluşur. Momklinik bir kristaldir. İnci beyazının soluk tonlarına sahiptir. Berraklık ve bilinç taşıdır.

Bedene, zihne, yaşadığınız ortama koruma, uyum ve ruhsal dinginlik verir.

Ruhsal anlamı gençleşme ve ilahi dişil enerjidir.

Sadelik, masumiyet ve güzellikle ilişkilendirilir.

Alçı çiçeği, saten spar, ilahi ışık, çöl gülü ve sıvı ışık olarak da bilinir.

Metafizik açısından mükemmel arındırıcı ve şarj edici özelliğe sahiptir. Negatif enerjiyi çekerek diğer doğal taşların, bedenimizin, zihnimizin ve evimizin temel özelliklerini güçlendirir.

Selenit Değneği
Selenit Değneği

Selenit Türleri Nelerdir?

Beyaz ve şeffaf olan selenitin farklı tür ve renkleri de vardır.

Saten Direği (Satin Spar): Saten dokulu görünümü nedeniyle bu isimle anılır. Taç çakra ile ilişkilidir.

Çöl Gülü (Desert Rose): Diğer formlarından farklı ve göz alıcıdır. Gül benzeri şekillerde oluşan bir alçıtaşı olduğu için bu şekilde adlandırılmıştır. Toksik enerjiyi temizleme konusunda etkilidir.

Alçı Çiçeği: Hem bedeni hem de kalbi negatif enerjilerden arındırmak için etkilidir.

Mavi Selenit: Sezgiyi güçlendirir. Karar verme aşamasında yardımcıdır. Finansal başarı için idealdir. Paranın size doğru serbestçe akmasını teşvik eder.

Turuncu Selenit: Ev ve iş yerinde kullanım için çok uygundur. Bulunduğunuz ortamı kötü enerjilerden temizler ve kendinizi güvende hissetmenize yarımcı olur. Elektromanyetik kirliliğe karşı da kalkan görevi görür.

Şeftali Selenit: Duygusal kargaşaya karşı etkilidir. Öz saygı ve kişinin kendisine karşı inancını güçlendirir. Güven, cesaret ve yaratıcılığı teşvik eder.

Yeşil Selenit: Fiziksel iyileşme ve gençleşme için etkilidir. Kalp sesini dinlemek için ilham verir. Cilt yaşlanmasını önler.

Pembe Selenit: Yeni arkadaşlıklar edinmek ya da mevcut arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmek için etkilidir. Koşulsuz sevgiyle uyumludur.

Turuncu Selenit
Turuncu Selenit

Selenit Hangi Çakra İle İlişkilidir?

Taç çakrası ve üçüncü göz çakrası ile ilişkilidir. Selenit bu çakraların tüm tıkanıklıklardan temizlenmesi sağlar. Taç çakranızın temizlendiğini anlamanın en iyi yolu derin bir huzur ve zihin berraklığı vermesidir.

Selenit Nasıl Kullanılır?

Selenit taşını meditasyon yaparken kullanmak çok etkili olacaktır. Takı olarak da kullanılabileceği gibi pek çok doğal taşın temizlenmesi için de kullanılır.

Evinizde veya iş yerinizde görünür bir yere koymak selenit taşının yayacağı enerjilerden faydalanmanızı sağlar. Masanıza bir selenit piramidi koyduğunuzda hayal kırıklığı, yorgunluk ve can sıkıntısı gibi negatif duygulardan arınmanıza yardımcı olacaktır.

Selenitin Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız?

Cam gibi görünümüne rağmen selenit yumuşak bir kristaldir. Bu nedenle kolayca çizilir. Sahte bir selenit muhtemelen camdan yapılacaktır. Selenitin yalıtım özelliği vardır. Bu nedenle gerçek bir selenite dokunduğunuzda nispeten sıcaktır. Sahte cam versiyonu ise serin olacaktır.

Selenitin Faydaları Nelerdir?

 • Bedensel, zihinsel ve ruhsal huzur isteyenler için özel bir taştır.
 • İskelet sorunlarının düzelmesine yardımcıdır.
 • Hücre yapısındaki serbest radikal hasarını tersine çevirir. Böylece cilde, saçlara, gözlere iyi gelir.
 • Selenit temel olarak enerjik temizlik için kullanılır. Buna ek olarak yaşadığınız yerin yani evinizin enerjisini de temizler. Yüksek titreşimli bir taş olduğu için bulunduğu ortamın enerjisini yükseltme konusunda çok yeteneklidir.
 • Yatak odanızda selenit bulundurmak ise dinlendirici tatlı bir uyku için idealdir. Ancak burada özellikle belirtmek gerekir ki büyük taşlar fazla enerji yaratarak uykunuzu bozabilir. Bu nedenle yatak odanızda bulunduracağınız selenitin boyutu küçük olmalıdır. Uyuduğunuz odada selenit bulundurmak ya da yastığınızın altına koymak uyumadan önce zihninizin tüm olumsuz düşüncelerden kurtulmasına, gelecek planlarından ya da geçmişin anılarından arınmasna yardımcı olur. Başka bir deyişle zihninizin adeta fişi çekilmiş gibi bir rahatlama hissedersiniz.
 • Gerçek amacınızı bulmanızda yardımcıdır.
 • Negatif enerjiyi umuda, sevgiye ve pozitif enerjiye dönüştürür.
 • Kapsamlı bir aura temizliği için de idealdir.
 • Dünyaya bakış açınızı iyileştirerek olumsuz kalıpları ortadan kaldırır
 • İyimserlik duygusunu geliştirir.
 • Yüksek titreşimi ile kemik dokusunu güçlendirir.
 • Toksinlerin vücuttan uzaklaşmasını sağlayarak yaşlanmayı geciktirir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu enfeksiyonlardan ve viral hastalıklardan korur.
 • Morali yüksek tutar
 • Baş ağrısına karşı, alın bölgesine selenit taşı koymak ağrıdan kurtulmanızı sağlar.

Selenitten en iyi şekilde faydalanmanın en etkili yöntemlerinden biri evinizde ya da iş yerinizde selenit lambası kullanmaktır. Selenit lambası;

Odanın enerjisini temizler

Uyumadan önce ve uykuda huzur verir. Uyku sorunlarına iyi gelir. Kabusları önler.

Selenit Desert Rose
Selenit Desert Rose

Selenit Hangi Burçla İlişkilidir?

21 Nisan-21 Mayıs arasında doğanların yani Boğa burcunun taşıdır. Selenit taşı Boğa ile kusursuz bir eşleşme sağlar. Selenit taşı sahip olduğu dişil enerjisiyle; sabırlı, pratik yaklaşımlı ve zaman zaman katı inatçılığıyla bilinen Boğa burcunun ağır eril enerjisini dengeler. Ayrıca Boğaların kalbine huzur verir.

Duygusal enerjileri selenit tarafından yatıştırılır. Selenit taşı, Boğa burçlarının olayları daha net görmelerine yardımcı olup ön yargılarından arınmalarını sağlar. Yengeç ve Kova burçları da selenitten etkili bir şekilde faydalanabilir.

Selenit Taşı Nasıl Temizlenir?

Selenit o kadar hassas bir taştır ki tırnağınızla bile bu taşı çizebilirsiniz. Bu nedenle temizlerken çok dikkatli davranmak gerekir. Tüm doğal taşların özenli bir şekilde düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Böylece onların tüm enerjileriyle iyi bir şekilde çalışmasını sağlamış olursunuz. Aynı şey selenit taşı için de geçerlidir.

Selenit taşını yumuşak kıllı bir diş fırçası yardımıyla ılık su altında hızlıca ve dikkatlice temizleyebilirsiniz. Ancak seleniti temizlemenin daha güvenli yolu suya maruz bırakmadan, alternatif yöntemlerle temizlemektir. Bu yöntemlerden en iyisi ay ışığıdır. Dolunay ışığı altında bir gece bekletmek ya da mum ile arındırmak selenit için doğru yöntemlerdir.

Selenit diğer doğal taşları temizlemek için kullanıldığından, selenitin temizlenmesi gerekmediğini savunanlar vardır. Ancak bu doğru değildir ve selenit de olsa tüm doğal taşlar negatif enerjilerinden düzenli olarak arındırılmalıdır.

Bir kaseye esmer pirinç koyup içine selenit taşınızı koymak da ideal bir yöntemdir.

Kuvars ya da ametist gibi daha büyük bir taşla da arındırabilirsiniz.

Selenit Taşı Neden Suya Sokulmaz?

Selenit oldukça hassas bir taştır. MOHS ölçeğine göre sertlik derecesi sadece 2’dir ki MOHs ölçeğinde 7’nin altında değere sahip olan doğal taşlar suya dayanıklı değildir. Bu nedenle suya, hele ki tuzlu suya maruz bırakıldığında hızla parçalanabilir. Su ile arındırma bazı doğal taşlar için mükemmel bir yöntem olsa da bu durum selenit için asla geçerli değildir. Aynı şekilde selenit güneş ışığına da maruz bırakılmamalıdır. Suya girmeyen doğal taşlar için bknz; Suya Girmeyen Doğal Taşlar

Ametist ve Selenit
Ametist ve Selenit

Selenit Taşı Hangi Taşla Kullanılır?

İyileştirici özellikleri açısından turmalin, kaplan gözü ve ametist gibi değerli taşlarla birlikte zirveyi paylaşır.

Selenit taşını; ametist, ay taşı ve turmalin gibi doğal taşlarla birlikte kullanabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz
3 Yorum
 1. Hürrem

  Çok güzelmiş. İlk kez duydum böyle bir taş

 2. Anonim

  Harika bilgiler👍🏻Meğer ne kadar çok taş varmış

 3. Duru

  Çok detaylı ve faydalı bilgiler çok beğendim

Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?