Lapis Lazuli Taşı Ne İşe Yarar? Lapis Lazuli Taşının Faydaları

Lapis Lazuli Taşı Ne İşe Yarar?

Lapis Lazuli taşı ne işe yarar? Özellikleri nelerdir? Mavi rengiyle oldukça göz alıcı bir görünüme sahip olan lapis lazuli taşı bir çok değerli kristal gibi antik çağlardan beri kullanılmış ve etkilerinden yararlanılmıştır.

Lapis sözcüğü latincede “taş” anlamına gelirken, lazuli sözcüğü Farsça’da “mavi” anlamına gelen “lazhward” kelimesinden gelir.

“Gece taşı” ya da “gök taşı” olarak da bilinir. Bilgelik, akıl ve iletişim taşıdır.

Lapis Lazuli Taşı Ne İşe Yarar?

Özellikle Antik Mısırlılar tarafından yoğun olarak kullanılan lapis lazuli, inanç şifacıları tarafından günümüzde de yaygın olarak kullanılan yarı değerli bir taştır.

Lapis Lazuli taşı taç ve boğaz çakraları ile ilişkilidir. İnanç ve umutların artmasını, yaşamdaki hedeflerin belirlenmesinde kolaylık sağlar. Kişinin iç huzuru bulmasına yardımcı olur.

Lapis Lazuli
Lapis Lazuli Ne İşe Yarar?

Lapis Lazuli Faydaları Nelerdir?

Lapis lazuli asırlar boyunca zihinsel, ruhsal ve hatta fiziksel şifa olarak kullanılmış ve bu yöndeki etkisine inanılmış bir taştır. Faydalarını şöyle özetleyebiliriz;

 • İletişim becerilerini geliştirir
 • Kemikleri güçlendirir
 • Çocukların solunum yolu hastalıklarından korunmasına yardımcı olur
 • Tansiyonu dengeler
 • Endişeyi azaltır
 • Düşünme ve karar verme becerilerini geliştirir
 • Konsantrasyon ve motivasyonu arttırır
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Öfke ve hayal kırıklığı gibi duygulardan kurtulmaya yardımcı olur.
 • Özgüveni arttırır.
 • Depresyona karşı kişiyi korur
 • Halsizlik ve yorgunluk hissini alarak kişiye enerji verir.
 • Tiroit hastalığının tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir
 • İşitme ve görme bozukluklarının tedavisinde yardımcı olarak da kullanılabilir

Asperger sendromu, otizm ve dikkat eksikliği gibi rahatsızlıklarda sinir sistemi için olumlu bir etki yaratır. Modern çalışmalar lapis lazuli kristal terapisinde otizmli ve Asperger sendromu olan kişilerin bilinçlerine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Lapis lazulinin ayrıca organları ve kemik iliğini temizlediğine inanılır.

Kilo kaybına yardımcı olduğu da görülmüştür.

Ham Bir Lapis Lazuli
Ham Bir Lapis Lazuli

Lapis Lazulinin Özellikleri Nelerdir?

Yüzyıllar boyunca krallar, kraliçeler ve Mısır firavunları tarafından kraliyet taşı olarak kabul görmüştür.

Antik Mısır’da kozmetik alanında da kullanılan lapis lazuli Kleopatra tarafından kullanılmıştır. Kleopatra başta olmak üzere Antik Mısır kadınları lapis lazulinin ezilmesiyle elde ettikleri mavi rengini göz farı olarak kullanmıştır.

Tutankamon’un mumyasının maskesinde kullanılmıştır.

Ayrıca Michelangelo’nun, Sistina Şapeli’nde yer alan freskleri renklendirmek için lapis lazuli taşından elde edilen mavi pigmentleri kullandığı söylenmektedir. Leonardo Da Vinci’nin de eserlerinde, bu taştan faydalandığı bilinir.

Boğa, Terazi, Yay ve Balık burçlarının taşı olmakla birlikte tüm burçlar bu taşı kullanabilir.

Aslen Afganistan’daki Sar-i Sang yatağında keşfedilmiştir. 7000 yıldır bu bölgeden çıkarılmaya devam etmektedir ki burası dünyanın en eski madenlerinden biridir.

Lapis lazuli taşının mavisi ne kadar derin ve koyuysa o kadar değerlidir.

Lapis Lazuli Taşının Yapısı Nasıldır?

Lacivert taş olarak da adlandırılan lapis lazuli mavi rengin her tonunu barındırabilir. Doğada saf halde bulunmaz çünkü birkaç mineralin birleşiminden meydana gelir. Ayrıca lapis lazuli bir mineral değil bir kayadır.  Lapis lazuli ortalama %30-35 oranında lazurit içerir. Yani ana bileşeni lazurittir. Mavi rengini de lazuritten alır. Ayrıca kalsit ve pirit başta olmak üzere feldspat, titanit, apatit, mika, diyopsit, augit, hornblend gibi mineraller de barındırabilir. (Metamorfik bir kayadır) Alüminosilikat mineralini de barındırır ki alüminosilikat, sodyum, kalsiyum ve kükürt içerir.

Lapis lazulinin üzerinde çizgi ya da küçük lekeler halinde görülen altın sarısı renkleri piritten gelirken, beyaz kısımlar ise kalsitten gelir.

Sarı pirit ışıltılarına sahip olan lapis lazuli dünyanın en değerli madenleri arasındadır.

Lapis Lazuli Nerede Çıkarılır?

Birçok mineral geleneksel madenlerde çıkarılır. Ancak lapis lazuli bu açıdan birçok mineralden farklıdır çünkü mağalarda bulunur.

Lapis lazulinin en değerlisi Afganistan’da çıkarılır.

Afganistan dışında İtalya, İsviçre, Kanada, Sibirya, Şili, Pakistan ve Angola, lapis lazulinin çıkarıldığı ülkeler arasındadır. ABD’nin And Dağları da lapis lazulinin çıkarıldığı bölgelerden biridir.

Lapis Lazuli Bileklik
Lapis Lazuli Bileklik

Lapis Lazuli’nin Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Lapis lazuli, ısıya maruz bırakıldığında renk değişimi olur ya da pul pul dökülürse, gerçek bir lapis lazuli değildir. Gerçek bir lapis lazuli güneş ışığına tutulduğunda mavi rengiyle birlikte sarı ve beyaz renkler daha parlak ve pürüzsüz görünmelidir.

Sahte bir lapis lazuli taşı daha camsı ve yansıtıcı bir görünüme sahip olabilirken gerçek bir lapis lazuli taşı daha mat ve koyudur. Ayrıca sahte lapis lazuli taşında çoğu zaman kalsitten kaynaklanan altın benekler bulunmaz.

Bir lapis lazulinin çok parlak bir mavi renge sahip olması sizi yanıltmasın. Zira sahte lapis lazuliler genelde Akik ile boyandığı için gereğinden fazla parlak bir mavi renge sahip olur.

Lapis Lazuli Taşının Anlamı Nedir?

Kraliyet, tanrılar ve maneviyat ile bağlantılandırılmıştır. Antik Mısır’da en yüksek saygı ve manevi statünün sembolü olarak kullanılmıştır. Ayrıca mücevher ve tılsımlarına zenginlik ve ilahi olanla bağlantı sembolü olarak yerleştirmişlerdir.

Lapis Lazuli Hangi Doğal Taşlarla Birlikte Kullanılabilir?

Lapis lazuli taşınızı diğer bazı doğal taşlarla birlikte kullanarak daha fazla etki ortaya çıkarmanız mümkün. Özellikle ametist, zümrüt, safir, labradorit, akik ve turkuaz, lapis lazuli ile en uyumlu doğal taşlardır.

Lapis Lazuli Kolye
Lapis Lazuli’yi Herhangi Bir Takı Olarak Vücudunuzda Taşıyabilirsiniz

Lapis Lazuli Suya Girer mi?

Sertlik ölçeği 5,5-6 arasındadır. Bu da lapis lazulinin çok dayanıklı bir taş olmadığı anlamına gelir. Lapis lazuliyi arındırmak ya da temizlemek için su ile yıkamak düşünülebilir. Ancak asla uzun süre suya maruz bırakılmamalı, yıkadıktan sonra hemen yumuşak bir bezle nazikçe kurulanmalıdır.

Lapis Lazuli Nasıl Temizlenir?

Lapis lazulinin etkisinden faydalanabilmek için sürekli üzerinizde taşımak doğru bir seçenek olmayacaktır. Zira sürekli üzerinizde taşıdığınızda vücudunuz taşın etkisine alışacak ve bu da duyarsızlığa sebebiyet verecektir. Bununla birlikte taşınızı düzenli olarak negatif enerjilerinden arındırmalısınız. Uzun süre suya maruz bırakılamayacağı için farklı arındırma yöntemleri kullanabilirsiniz. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi için Doğal Taş Nasıl Arındırılır? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Su, taşın yapısına zarar vereceği için su yerine taşınızı dolunay ışığında bir gece bekleterek negatif enerjilerinden arındırabilirsiniz.

Negatif enerjilerinden arındırmak için ay ışığında bekletmek dışında güneş ışığı altında bir süreliğine bekletebilirsiniz. Ancak sabah güneşi olmasına dikkat edin. Çünkü güçlü güneş ışınları da taşın yapısına zarar verebilir. Tuz lambasının yanında bir süre bekletmek de negatif enerjilerden arındırmak için uygun bir yöntemdir.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?