Akik Taşı Nedir? Akik Taşının Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Akik Taşı Nedir?

Akik taşı nedir ve ne işe yarar? Akik taşının faydaları nelerdir? Doğada sayısız çeşitte doğal taş bulunmaktadır. Her birinin kendine özgü yapısı, rengi ve şekli bulunmaktadır. Bu doğal taşlar enerjileriyle çeşitli faydalara sahip olabilmektedir. Bu doğal taşlardan biri de akik taşıdır.

Akik Taşı Nedir?

Bir kalsedon minerali olan akik taşı şeritli yapıda, çeşitli renklerde bulunan bir doğal taştır. Kuvars mineralinin kalsedon ile birleşmesi sonucunda oluşan bir taş olduğu için Kalsedon kuvars olarak da adlandırılır. Akik taşının diğer isimleri; Agat, Yemen Taşı ve Ölümsüz Taş’tır.

Akik taşının adı Sicilya’daki Achates Nehri’nden gelir. Antik Yunan filozofu Theophrastus akik taşını MÖ 3. yy.larda bu nehirde bulmuştur. Sağlam bir yapıya sahiptir ve yeraltı sularında bulunan silika tortuları ile magmatik kayaçların bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Gerçek akik taşı olarak kabul edilen kahverengi renge ve şeritli bir yapıya sahip olan akik taşı “Botswana akiği” olarak adlandırılır. Botswana akiği dışında beyaz, kırmızı, pembe, mor, mavi ve yeşil gibi pek çok renkte akik taşı olduğu gibi yemen akik denilen bir türü de bulunmaktadır.

Akik Taşı
Akik Taşı

Akik Taşının Özellikleri Nelerdir?

İnsanoğlu ilkçağlardan beri akik taşını süs eşyası, dekorasyon ya da mücevher gibi çeşitli amaçlarla kullanmıştır. En yaygın kullanım amacı ise negatif enerjileri uzak tutmak olmuştur. Akik taşının ayrıca bolluk ve bereket getirdiğine inanılmıştır. Yaraları iyileştirici gücü olduğuna, savaşlarda fetihleri kolaylaştırdığına, korkuyu hafiflettiğine inanılmıştır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in de akik taşını yüzük olarak taşıdığı bilinmektedir.

Akik taşının en önemli özelliklerinden biri antik çağlarda Mezopotamya bölgesinde resmi belgeler için kullanılan mühürlerin akik taşına oyulmuş olmasıdır.

Akik Taşı Nerelerde Bulunur?

Deniz kenarı ve çöller akik taşının bulunduğu yerlerdir. Türkiye, Hindistan, Çin, Brezilya, Yemen ve Uruguay gibi ülkeler akik taşının çıkarıldığı ülkelerdir.

Akik Taşı Hangi Burçla Uyumludur

Boğa ve İkizler burcu başta olmak üzere Yengeç, Aslan ve Başak burcunun taşıdır. Ayrıca Koç, Terazi, Yay, oğlak ve Kova burçları da akik taşının rahatlıkla kullanabilir.

Akik Taşı Nasıl Temizlenir?

Doğal Taş Nasıl Arındırılır? ve Suya Girmeyen Doğal Taşlar başlıklı içeriklerimizde değindiğimiz gibi sertlik derecesi 5 ve altında olan doğal taşların su ile teması pek uygun değildir. Sertlik derecesi 5 ve altında olan doğal taşların su ile uzun süre teması, doğal taşların yapısının bozulmasına yol açar. Ancak Akik taşının sertlik derecesi 7’dir ve bu nedenle su ile arındırılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Su, en iyi arındırma yöntemlerinden biri olsa da farklı yöntemlerle de akik taşınızı negatif enerjilerinden arındırabilirsiniz.

Kuru toprağa gömüp bir gece bekletebilir ya da Sabah/ akşam güneşinde 1-2 saat bekleterek akik taşını negatif enerjilerinden arındırabilirsiniz. Bu temizliği belli aralıklarla yapmalısınız. Bu aralıkların süresi kullanım sıklığınıza göre değişir.

Akik Taşı Kolye
Akik Taşı Kolye

Akik Taşı Hangi Doğal Taşlarla Birlikte Kullanılabilir?

Akik taşını bazı doğal taşlarla birlikte kullanarak etkisini arttırabilirsiniz. Akik taşı ile birlikte kullanabileceğiniz diğer doğal taşlar şunlardır;

Turkuaz: Akik ile turkuaz taşı bir araya geldiğinde güzellik ve şifa kombinasyonu ortaya çıkar

Yeşim: Akik ile yeşim taşı bir araya geldiğinde stres, endişe ve depresyonla mücadele kuvvetlenir.

Sitrin: Akik taşı ile sitrin taşı da uyumlu bir ikili oluşturur.

Akik Taşının Faydaları Nelerdir?

Doğal taşlar hem fiziksel hem psikolojik açılardan pek çok fayda sağlayan doğal oluşumlardır. Bu anlamda akik taşı da çeşitli faydalarıyla bilinir. Özellikle iyileştirici gücüne inanılır ve terapi seanslarında yaygın olarak kullanılır.

Akik Taşının Psikolojik Faydaları

 • Depresyon etkisini ve stresi azaltır
 • Cesareti arttırır
 • Konsantrasyonu kolaylaştırır
 • Zihni açar ve böylece algıyı geliştirir
 • Zihinsel işlevi güçlendirir.
 • Verdiği pozitif enerjiyle olaylara olumlu tarafından bakmayı sağlar.

Akik Taşının Fiziksel Faydaları

 • Uykusuzluğa iyi gelir
 • Epilepsi semptomlarını hafifletir.
 • Düşük tansiyonu normal seviyeye getirmeye yardımcıdır.
 • Bağışığı güçlendirir
 • Metabolizmanın düzgün çalışmasını sağlar. Bu da kolay kilo verilmesini sağlar.
 • Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
Mavi Akik Taşı
Mavi Akik Taşı

Akik Taşı Çeşitleri

Doğada farklı renklerde akik taşı olduğunu söylemiştik. Bunlardan en yaygını mavi akik taşıdır. Mavi akik taşı ve diğer akik taşları şöyledir;

Mavi Akik

En rahatlatıcı akik taşıdır. Boğaz ağrısını geçirmeye yardımcıdır. En yaygın kullanım şekli kolyedir. Çoğunlukla beyaz ya da siyah desenlere sahip olan mavi akik taşı ayrıca iletişim becerisini arttırır

Yeşil Akik

İyileştirici bir gücü olduğuna inanılmaktadır. Huzur ve dinginlik verir. Bolluk ve bereket taşı olarak da bilinen yeşil akik taşının doğumu kolaylaştırdığı düşünülmektedir.

Yemen Akik

Yemen akik kırmızı, turuncu ve kahverengi tonlarında olabilir. Evlilikte sadakati güçlendirir. Konsantrasyon sağlamada etkilidir. Kırmızı Akik, taşıyıcısını pozitif enerjiyle dolduran ve pozitif enerjinin etrafa yayılmasını sağlayan bir taştır.

Kahverengi Akik (Botswana Akiği)

Beyaz desenlere sahip Botswana akiği depresyona karşı savaşır.

Beyaz Akik

Analitik bakış açısını güçlendiren beyaz akik hayal kırıklığı ve endişe gibi olumsuz duygularla başa çıkılmasını kolaylaştırır.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?