Ametist Taşı Ne İşe Yarar? Ametist Taşının Özellikleri ve Faydaları

Ametist Taşı Ne İşe Yarar?

Ametist taşı ne işe yarar ve özellikleri nelerdir? Ametist; fosillerin yüzyıllar boyunca uğradığı başkalaşım sonucunda meydana gelen özel bir taştır. Mor rengiyle göz alıcı bir güzelliğe sahip olan oldukça popüler doğal taşlardan biridir. En çok mor rengiyle bildiğimiz ametist mor dışında kırmızı ve pembe renklerde de olabilir. Ametist taşı, mor rengini içindeki demirden alır.

Ametist Taşı Ne İşe Yarar?

Ametist, antik çağlardan beri farklı farklı kültürlerde yoğun olarak kullanılmış ve çeşitli etkilerine inanılmıştır. Yunan mitolojisinde adına sıkça rastladığımız ametistin kelime anlamı sarhoş etmeyendir. Yunanca amethustus kelimesinden gelir. Ametistin, taşıyıcısının sarhoş olmasını engellediğine inandıkları için bu ismi vermişlerdir.

Kap Şeklinde Bir Ametist
Kap Şeklinde Bir Ametist

Bir çok kültürde şifacı bir taş olarak bilinir ve bu yönüyle pek çok alanda kullanılmıştır.

Leonardo Da Vinci’ye göre ametist taşı zekayı canlandırır ve insanın zihnini kötü ve negatif düşüncelerden arındırır.

 • İngilizler ve Ruslar kraliyet taçlarını ve mücevherlerini ametist ile süslemiştir.
 • Hristiyanlar ametistin koyu mor rengini İsa’nın çarmıha gerilmesi sırasındaki acısını sembolize ettiğine inanmıştır.
 • Yahudiler ametist için ahlamah tabirin kullanmıştır ki bu kelime İbranice’de rüya taşı anlamına gelmektedir. Çünkü ametistin güçlü rüyalar yarattığına inanmışlardır.
 • Budistler ise meditasyon uygulamalarında sık sık amatist boncuklar kullanmışlardır.
 • Orta Çağ’da dindarlık ve bereket sembolü olarak görülürdü ve bu nedenle de kiliselerde kullanılırdı. Din adamları ametist taşıyan haç ve yüzükler kullanırdı.
 • Rönesans döneminde ise alçakgönüllülüğü temsil ederdi. Greko-Romen döneminde üzüntü ve kötülüklere karşı insanları koruduğuna inanılırdı.
 • Günümüzde de ametist astroloji ve enerji çalışmalarında yaygın olarak kullanılmaktadır.
Ametist Taşları
Ametist Taşları

Ametist Taşının Özellikleri Nelerdir?

Ametist magmatik ve metamorfik kayaçlarda meydana gelir. Bilhassa granit ve gnayslarda görülür. Demir ve kükürt barındırır ve kuvars ailesindendir. Ametist mor renginin her tonunu barındırabilir.

Sert bir yapısı vardır ancak ısıya karşı pek de dayanıklı değildir. Bir ametisti ısıya maruz bıraktığınızda içindeki minerallere göre sarı-kahverengi tonlarında bir değişim gösterir.

Dünyada yaygın olarak görülen ametist taşı Uruguay, Brezilya, Hindistan, Meksika, Zambiya, Madagaskar ve Sri Lanka’da yaygın olarak çıkarılır. Türkiye’de ise Ordu (Gölköy), Giresun (Şebinkarahisar), Erzincan, Yozgat (Şefaatli), Balıkesir (Dursunbey) ve Çanakkale (Lapseki) ametist çıkarılan şehirlerdendir.

Tüm burçlarla uyumlu olsa da Balık burcu ile ilişkilendirilmektedir.

Üçüncü göz ve taç çakra ile ilişkilidir. Ametist taşı sayesinde taç çakranızı açarak kaygılarınızdan ve depresyon halinden kurtulmanız mümkün. Ayrıca yeteneklerinizi geliştirmeye yardımcı olur.

Ametist Taşının Faydaları Nelerdir?

 • Mevsimsel alerjiye iyi gelir
 • Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir
 • Metabolizma ve hormonları dengeler
 • Radyasyonun olumsuz etkilerini nötralize eder
 • İyi şans getirir
 • Bolluk ve bereket getirdiğine inanılır
 • Vücudunuzdaki fazla elektriği alır.
 • Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir
 • Kanı temizlediğine inanılır
 • Sakinleştirir ve stresi azaltır
 • Bağımlılıklardan kurtulmaya yardımcı olur
 • Zihinsel netlik verir ve karar vermeyi kolaylaştırır
 • Uykusuzluğa karşı etkilidir ve kabus görmeyi engelleyici bir etkisi vardır
 • Kişinin hayatında yaşadığı kayıplara karşı güç ve dayanıklılık verir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur
 • Baş ağrısına iyi gelir

Not: Ametist taşı da dahil olmak üzere doğal taşların hiçbiri tıbbi ve psikolojik tedavilerin yerini tutmaz. Ancak tıbbi ve psikolojik tedavileri tamamlayıcı nitelikte olabilir.

Ametist Kolye
Ametist Kolye

Ametist Taşı Nasıl Temizlenir?

Her doğal taş gibi ametist taşı da ilk satın alındığında negatif enerjilerinden arındırılmalıdır. Ametistin sertlik derecesi 7 olduğu ve dayanıklı bir kristal olduğu için su ile temizlenebilir. Su ile temizlemek dışında ametisti arındırmanın bir çok yöntemi vardır. Doğal taşların arındırılması ile ilgili detaylı bilgi için Doğal Taş Nasıl Arındırılır? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Ametisti akan suyun altında yıkayarak temizleyebileceğiniz gibi toprağa gömerek de negatif enerjilerinden arındırabilirsiniz. Ancak toprağa gömeceğiniz yer bir saksı olacaksa bu saksıda bitki olmamalıdır. Aksi takdirde bitkiniz taşın negatif enerjisinden olumsuz etkilenebilir. Güneş ışığında bekleterek arındırmak isterseniz sabah güneşini tercih edin ve yarım saatten fazla güneşte bırakmayın. Dolunay ışığı altında bir gece bekletmek de ametisti arındırmanın uygun yöntemlerinden biridir.

Hangi Doğal Taşlarla Birlikte Kullanılır?

Ametisti bazı doğal taşlarla birlikte kullanarak mükemmel bir etki yaratabilirsiniz. Ametist kuvars grubuna dahildir ve başta pembe kuvars olmak üzere diğer kuvars taşlarla birlikte kullanılabilir.

Ametist taşı ile en iyi eşleşme pembe kuvars dışında turmalin, sitrin ve akuamarin ile birlikte mümkündür.

Turmalin: Ametistin koruyucu ve güçlü enerjisi ile turmalinin negatif enerjileri püskürten gücü bir araya geldiğinde mükemmel bir uyum gösterir.

Pembe Kuvars: Aşk hayatınız için iyi bir destek istiyorsanız pembe kuvars ve ametisti birlikte kullanabilirsiniz. Çünkü harika bir aşk enerjisi açığa çıkararak iki kişi arasındaki bağları kuvvetlendirir ve koşulsuz sevgiyi teşvik eder.

Akuamarin: İyi bir iletişim ve iyi ilişkiler kurulmasına yardımcıdır. Sanatsal yönü açığa çıkarır.

Sitrin: Mutlu bir ilişki için iyi bir ikilidir. Ayrıca özgüveni arttırır ve parayı çeker. Mali anlamda doğru adımlar atmanıza yardımcıdır.

Ametist Yüzük
Ametist Yüzük

Ametist Taşının Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız?

Ametistin gerçek olduğunu anlamanın en iyi yöntemlerinden biri yüksek ısıya maruz bırakmaktır. Isıya maruz kaldığında iç ve dış rengi aynı ise gerçek bir ametisttir.

Ametist taşının gerçek olduğunu anlamanın yöntemlerinden biri de taşa büyüteçle ya da ışığa tutarak baktığınızda içinde iplik şeklinde kabarcıklar görmektir.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?