Pembe Kuvars Ne İşe Yarar? Pembe Kuvars Taşının Faydaları

Pembe Kuvars Taşı Ne İşe Yarar?

En popüler doğal taşlardan biri olan pembe kuvars ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Doğal taşların gücüne ve etkisine inananlar için popüler doğal taşlardan biri pembe kuvarsın özelliklerini inceliyoruz.

Pembe kuvars, Japonya, Madagaskar, Almanya, Namibya, Güney Afrika, Brezilya ve ABD’de yaygın olarak bulunan yarı değerli bir taştır.

Pembe Kuvars Ne İşe Yarar?

Sevgi ve aşkı arayanların taşı olan pembe kuvars çok güçlü enerji akışı sağlayan değerli bir taştır. Huzur veren açık pembe rengiyle pembe kuvars taşının anlamı aşk ve sevgidir. İç huzuru bulmanıza yardımcı olur ve aşka dair duygularınızı kuvvetlendirir.

Sadece romantik ilişkiler için değil; aile bağlarını ve sevgisini kuvvetlendirmeden eş ve arkadaşlık  ilişkilerinin ve bağlarının güçlendirilmesine kadar etkilidir.

Pembe Kuvarsın Faydaları

Beden ve ruh sağlığı için saymakla bitmeyen faydalara sahiptir;

Pozitif düşünceye yönlendirir, enerji verir, kaygıyı ve stresi azaltır, kişinin kendini sevmesine yardımcı olur, duygusal yaraları iyileştirir, iş yerinde kullanıldığında anlaşmazlıkları ve kişisel çatışmaları önler.

Fiziksel anlamda ise cilt bakımı için kullanılabilir ve cilt sıkılaştırıcı bir özelliğe sahiptir. Yani yaşlanma karşıtıdır. Sivilcelere iyi gelir. Ayrıca sindirim ve dolaşım sistemi hastalıklarında iyileştirilmesinde, baş ağrısını geçirmede, tromboz ve kalp krizi riskini düşürmede etkili olduğuna inanılır. Ayrıca hamilelikte anneyi ve karnındaki bebeğini olası gebelik sorunlarından koruduğuna inanılır. Yatak odasında bulundurulduğunda iyi ve huzurlu bir uyku sağlar, kabusları önler.

Pembe Kuvars Cilt Bakımı
Pembe Kuvars Cilt Bakımı

Pembe Kuvarsın Tarihi

Pembe kuvars için gül kuvars ve hiyalin kuvars isimleri de kullanılır. Hyalos Yunanca cam anlamına gelir.

Mitolojide zenginliği temsil eder. Yunan aşk tanrıçası Afrdoit ve olağanüstü yakışıklılığıyla bilinen, Afrodit’in sevgilisi tahıl tanrısı Adonis ile ilişkilendirilir.

Yunan mitolojisine göre Afrodit, sevgilisi Adonis’i savaş tanrısı Ares ile yaptığı savaştan kurtarmak isterken dikenli bir çalıda kendini keser ve beyaz kuvars üzerine kanı bulaşır. Böylece pembe kuvars taşı ortaya çıkar. Başka bir Yunan hikayesine göre Aşk tanrısı Eros insanlara sevgi ve umut ekmek için pembe kuvarsı getirmiştir.

MÖ 8. yy.da bir Mezopotamya uygarlığı olan Asurlular tarafından değerli mücevherler olarak kullanıldı. Ardından diğer medeniyetlerde de görüldü. Antik Yunan’da barışın simgesi iken Antik Mısır’da yaşlanma belirtilerine karşı kullanıldı. Roma, Çin ve Hindistan uygarlıklarında da yaygın olarak kullanıldı.

Pembe Kuvars Nasıl Kullanılır?

Estetik ve şık görünümü nedeniyle en çok takı olarak tercih edilir. İster kolye, ister bilezik, ister yüzük, ister küpe olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca meditasyon sırasında kullanmak da etkilidir. Ev ve iş yerinizde görünür yerde bir masaya da koyabilirsiniz.

Pembe Kuvars Nasıl Temizlenir?

Her doğal taş gibi pembe kuvars da belli aralıklarla negatif enerjilerinden arındırılmalıdır. Doğal taşları temizlemenin en yaygın yöntemi su ya da tuzlu su kullanmaktır. Ancak suya girmeyen doğal taşlar olduğunu unutmamak, bazı doğal taşların su ile temas ettirilmemesi gerektiğini bilmek gerekiyor.
Pembe kuvars taşının MOHs ölçeğine göre sertlik derecesi 7’dir. Bu nedenle su ve tuzlu su ile temizlenmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Pembe kuvarsı arındırmak için en uygun yöntemler;

Su ya da tuzlu su (Nehirde ya da musluk altında, akan su altında yıkayıp temizleyeceğiniz gibi okyanus ve deniz suyunda da temizleyebilirsiniz. )

Ay ışığı altında bekletme

Toprağa gömme

Tütsü ile temizleme

Mum ışığı ile arındırma diğer yöntemler arasındadır.

Doğal taşların arındırılması için kullanılan yöntemlerle ilgili detaylı bilgi için Doğal Taş Nasıl Arındırılır? Başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Pembe Kuvars
Pembe Kuvars

Gerçek Pembe Kuvars Nasıl Anlaşılır?

Piyasada her doğal taşın sahtesi bulunmaktadır. Bu nedenle pembe kuvars taşı satın alırken dikkatli davranmakta fayda var. Gerçek bir pembe kuvars taşı oda sıcaklığında serin olur ve cam bir yüzeyi çizebilir. Isıya maruz bıraktığınızda boyası akmamalı ya da silinmemelidir. Dokusu bozulmamalıdır.

Pembe Kuvars Hangi Çakra ile İlişkilidir?

Kalp ve boğaz çakrası ile ilişkilidir. Pembe kuvars duygusal yaraları ve travmaları iyileştirmede yardımcıdır.

Kalp çakrası tıkandığında ilişkilerde sağlıksız davranışlar ortaya çıkar. Kıskançlık sorunları, özgüven eksikliği, kendine değer vermeme, başkalarına güvenememe gibi duygular açığa çıkacaktır. Pembe kuvars ile kalp çakrasını açarak bu olumsuzluklardan kurtulabilirsiniz.

Pembe Kuvars Hangi Burç İle İlişkilidir?

Boğa burcuna bağlıdır ve aynı zamanda Terazi burcunun doğum taşıdır. Boğa burcu tıpkı pembe kuvars gibi Venüs gezegeni tarafından yönetilir. Bu nedenle boğa burcu ve pembe kuvars mükemmel bir eşleşmedir.

Terazi burçları için ise pembe kuvars taşı gerçek düşüncelerine uyum sağlamaya, duygularını dengelemeye yardımcı olur.

Pembe Kuvars Kolye
Pembe Kuvars Kolye

Pembe Kuvarsın Diğer Doğal Taşlarla Kullanımı

Bazı doğal taşlarla birlikte kullanarak da pembe kuvars taşından faydalanabilirsiniz.

Sitrin: Sitrin iyi şans ve para taşıdır. Pembe kuvars ile çok uyumlu olacaktır.

Krizokol: İfade yeteneğini ve öğretme gücünü arttıran bir doğal taştır ve pembe kuvars ile birlikte kullanıldığı takdirde evrendeki enerjiyi düzenler. Özellikle evlilikte yaşanan sorunların çözülmesinde yardımcıdır.

Ammolit: Ammolit taşı mükemmellik taşıdır ve kök çakra ile ilişkilidir. Kalp çakrası ile ilişkili olan pembe kuvars ile birlikte kullanıldığında vücuttaki dengesizlikleri düzenler

Ametist: Taç çakra ile ilişkili olan ametist, pembe kuvars ile bir araya geldiğinde ilişki sorunlarının çözümlenmesine yardımcı olur.

Bunları da beğenebilirsiniz
1 Yorum
  1. Duru

    Yanımda bulunması gereken bir taş bilekliklerimde bulunmalı

Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?