Amazonit Taşı Faydaları Nelerdir? Amazonit Ne İşe Yarar?

Amazonit Taşı Faydaları

Onlarca doğal taştan biri olan amazonit taşı faydaları nelerdir? Amazonit taşının özellikleri nelerdir? Amazonit taşı potasyum, alüminyum silikattır. Feldspat mineraller grubuna girer. Mavi-yeşil arası; göz kamaştırıcı bir turkuaz renge sahiptir. Bu renk, feldspattaki az miktarda bulunan kurşun ve sudan kaynaklanmaktadır. Amazonit taşı için umut taşı da denir.

Amazonit Taşı Faydaları Nelerdir?

Amazonit taşı barış ve uyumun taşıdır. Bu nedenle hem fiziksel hem zihinsel anlamda pek çok olumlu etkisi vardır.

Mikrodalganın, cep telefonlarının vs. yaydığı radyasyonu emer ve böylece elektromanyetik kirliliği engellemiş olur.

Amazonit Taşının Fiziksel Faydaları

 • Rahatlatıcı özelliği sayesinde beyin ve sinir sistemini sakinleştirir. Sinir sistemindeki negatif enerjiyi dağıtır.
 • Kalsiyum eksikliğine iyi gelir. Tiroid yoluyla kalsiyum emilimini destekler.
 • Kas spazmına iyi gelir.
 • Eklem ağrılarına iyi gelir
 • Doğuma yardımcı olduğuna inanılır.
 • Herhangi bir travma ve yaralanma sonrasında hücre yenilenmesini hızlandırır.
 • Saç ve tırnak sağlığı için önemlidir. Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Tırnakları güçlendirir.
 • Metabolizmayı hızlandırır ve sindirimi düzenler.
 • Uyku problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.
Amazonit Taşı
Amazonit Taşı

Amazonit Taşının Psikolojik Faydaları

 • Bir sorunu her yönüyle görmenizi sağlar.
 • Endişe ve korkuyu hafifletir.
 • Kişinin üzerinde biriken negatif enerjiyi dağıtır.
 • Beyinden geçen bilgiyi sezgiyle birleştirir ve bu da konuşmada, oyunculukta, yazmada ve çizimlerde yardımcı olur.
 • Konsantrasyonu arttırır.
 • Gerçek duygu ve düşüncelerinizi bulmanıza yardımcı olur.
 • Empati yeteneğini geliştirir.
 • Yaratıcılığı teşvik eder.
 • Unutkanlığa iyi gelir ve zihni açar.

Önemli Not: Yukarıda amazonitin faydaları adı altında verilen bilgiler kesinlikle doğrudan tıbbi tavsiye ya da tedavi yöntemi olarak önerilmemektedir. Yukarıda bahsi geçen bir rahatsızlığınız olması durumunda öncelikle bir sağlık kuruluşu ve uzman rehberliği önerilir.

Amazonit Taşı Özellikleri Nelerdir?

Adını Brezilya’daki Amazon Nehri’nden alır. Ancak o bölgede amazonit yatakları yoktur. Cesaret taşı olarak da bilinir. Amazon kadınlarının cesaret ve güçleri ile ilişkilendirilir.

Sertlik derecesi 6-6,5 arasındadır. Madagaskar, ABD, Hindistan, Rusya, Avusturya, Mozambik ve Brezilya, amazonit taşının çıkarıldığı ülkelerdir.

Amazonit Taşı Hangi Çakra İlişkilidir?

Boğaz ve kalp çakraları ile ilişkilidir.

Kalp çakrası dış dünya ile etkileşimimizi düzenler. Aşırı duyguları kontrol altına alır ve dengeler. İhtiyaçlarımızı ve duygularımızı net olarak anlamamıza yardımcı olur.

Boğaz çakrası, diğer çakralardan gelen enerjinin ifade edilmesini sağlar. Düşüncelerimizi, hislerimizi ifade etmeyi sağlar.

Amazonit Taşının Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız?

Her doğal taşın olduğu gibi amazonit taşının da sahtesi vardır. Amazonit taşının gerçek olduğunu anlamak için öncelikle rengine bakmak gerekiyor. Mavi-yeşil arasında bir renge sahip olmalı. Amazonit taşı çok sert olmasa da bozuk para gibi sert bir cisimle çizilmesi kolay değildir. O nedenle bir bozuk para yardımıyla çizerek gerçekliğini test edebilirsiniz. Eğer çizilirse gerçek değil demektir. Ayrıca parlak ve pürüzsüz olmalıdır.

Amazonit Taşı Değerli midir?

Amazonit taşı nadir bir taştır ancak feldspat dünyanın en yaygın mineral çeşitlerinden biridir. Yani amazonit, dünyanın en yaygın mineral çeşitlerinden feldspatın nadir versiyonudur. Fakat piyasada uygun fiyatlarla satılmaktadır.

Amazonit Bileklik
Amazonit Bileklik

Amazonit Taşı Hangi Burçla İlişkilidir?

Uranüs tarafından yönetilir. Amazonit taşı geleneksel bir doğum taşı olmasa da 20 Mart-19 Nisan arasında doğanların doğal doğum taşı olarak bilinir. Başka bir deyişle Koç burcunun doğal doğum taşıdır. Ayrıca Aslan, Başak ve Akrep burcu ile de ilişkilendirilir.

Amazonit Taşı Nasıl Temizlenir?

Her doğal taş gibi amazonit taşı da ilk satın alındıktan sonra temizlenmesi yani negatif enerjilerinden arındırılması gerekir. Böylece taşa daha önce dokunan kişilerin yüklediği enerjileri boşaltıp taşı nötrleyerek kendinize özel hale getirmiş olursunuz.

Yüksek ısıya dayanıklı değildir ve dış etkenlere karşı duyarlı bir taştır. Çok fazla temas edildiği takdirde renginde solmalar meydana gelebilir. Bu nedenle ısıdan ve aşırı temastan korunmalıdır.

MOHS ölçeğine göre 7’nin altında sertlik derecesine sahip taşlar Suya Girmeyen Doğal Taşlar grubundadır. Bu nedenle MOHS ölçeğine göre amazonitin sertlik derecesi 6-6,5 olduğu için uzun süre suya maruz bırakılmaması gerekir. Akan suyun altında birkaç dakika yıkadıktan sonra tercihen sabah güneşi altında kurutabilirsiniz. Bu işlemi haftada bir kez yapmanız faydalı olacaktır. Ancak unutmayın; amazonit yüksek sıcaklığa dayanıklı değildir bu nedenle güneş ışığı altında uzun süre bırakılmamalıdır.

Ay ışığı altında 1 gece bekletmek de etkili bir yöntemdir.

Diğer bir yöntem amazonit taşının yanına nane koymaktır.

Adaçayı ile tütsülemek de amazoniti negatif enerjilerinden arındırır.

Amazonit taşını berrak kuvars ya da selenit taşının yanına koyarak da arındırabilirsiniz.

Doğal taşların arındırılması ile ilgili ayrıntılı bilgi için Doğal Taş Nasıl Arındırılır? başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Amazonit Taşı Nasıl Kullanılır?

Amazoniti küpe, bileklik, yüzük gibi herhangi bir takı olarak kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra çantanızda ve cebinizde de taşıyabilirsiniz. Ancak tene temas etmesi daha etkili olacaktır. Evinizde ve ofisinizde kullanacaksanız görünür bir yerde olmasına özen göstermelisiniz. Çalışma masanızda bulundurduğunuzda size güçlü enerjisini vererek motivasyonunuzu arttıracaktır.

Amazonit Küpe
Amazonit Küpe

Tarihte Amazonit

19.yy.ın başında keşfedilen amazonit taşının geçmişi 4000 bin yıl öncesine kadar dayanır. Eski medeniyetlerde güç ve zenginlik simgesi taşlardan biriydi. Mezopotamya, Mısır ve Hindistan medeniyetlerinde kullanılmıştır. Örneğin Eski mısır kralı Tutankamon’un mezarında amazonit taşından yapılmış bir yüzük bulunmuştur. Çünkü amazonit taşı şifacı etkileri nedeniyle krallar için önemli bir yere sahipti. Kralların tahtlarında, asalarında vb. eşyalarında amazonit taşı kullanılmıştır.

Eski Mısır’da amazonit ayrıca iyi şans ve doğruganlığı temsil ederdi. Ayrıca Msır Ölüler Kitabındaki Yedinci Bölüm olan Osiris’in Yargısı, Amazonit tabletler üzerine oyulmuştur.

Amazonit taşının, savaşçı amazon kadınlarının kalkanlarının amazonit taşı ile kaplandığına inanılır. Amazon savaşçıları, daha rahat ok atabilmek için bir göğsünü aldırırdı. Bu işlem sonrası enfeksiyondan korunabilmek için yaralarını cilalı bir amazonit taşı ile ovuşturduklarına inanılıyor.

Bunları da beğenebilirsiniz
1 Yorum
 1. Duru

  Rönesans gibi

Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?