Aventurin Taşının Özellikleri Nelerdir? Aventurin Taşının Faydaları

Aventurin Taşının Özellikleri

Aventurin taşının özellikleri nelerdir? Aventurin taşının diğer adı yıldız taşıdır. Kuvars grubuna ait olan aventurin taşının mavi, turuncu, yeşil, sarı, gri ve kahverengi renkleri vardır. Ancak en yaygın rengi yeşildir. Pırıltılı bir şans ve refah taşıdır.

Aventurin kelimesinin kökeni İtalyanca’dan gelir ve anlamı “şans”tır. Aventurin taşının dayanıklı olması, olumlu etkileri ve şekillendirilmesinin kolay olması antik çağlarda insanoğlunun ilgisini her zaman cezbetmiştir.

Eski çağlarda Tibet’te aventurin, hükümdar başta olmak üzere zengin sınıfa mensup olan kişiler tarafından aksesuar olarak kullanılırdı. Çünkü onlara göre aventurin zenginlik ve gücün simgesiydi. Tibetliler aventurini sadece takı olarak kullanmazlardı. Mimaride ve sanatta; binalarında, heykellerinde kullanırlardı.

Aventurin özellikle amazon kadınlarının taşı olarak bilinir. Aventurin taşının eski zamanlarda Amazon kadınlarının kalkanlarını koruyan bir taş olduğu söylenir. İnanışa göre aventurin taşı güç ve koruma sağlardı.

Aventurin Taşının Özellikleri

MOHS sertlik ölçeğine göre sertlik derecesi 7’dir. Hindistan, Tanzanya, Şili, Rusya ve Brezilya aventurin taşının çıkarıldığı ülkelerdir.

Dengeleyici bir taştır ve depresyona karşı etkilidir. Yani kendinizi mutlu hissetmek istiyorsanız kullanabileceğiniz en uygun taşlardan biridir.

Kalbin yakınına konulduğunda; örneğin bir kolye ya da broş olarak kullanıldığında negatif enerjileri uzak tutmak da aventurin taşının özellikleri arasındadır.

Aventurin Taşı
Aventurin Taşı

Aventurin Taşı Nasıl Temizlenir?

Kuvars grubuna dahil olan aventurin taşının temizliği için en uygun yöntemlerin başında toprak ile temizlemek gelir. Kuru bir toprağa gömüp 1 gece bekletebilirsiniz.

Aventurinin sertlik derecesi 7 olduğu için suya girmeyen doğal taşlar arasında değildir. Akan suyun altında birkaç dakika kadar yıkayabilirsiniz. Ancak tuzlu suya sokulmamalıdır.

Güneş ışığı altında 30 dakika bekletmek de aventurin taşının temizliği için uygun bir yöntemdir.

Ay ışığı altında 1 gece bekletmek de aventurin taşını temizlemek için uygun yöntemlerden bir diğeridir. Böylece taşınızı negatif enerjilerden arındırıp pozitif enerji yükleyebilirsiniz.

Aventurin Taşının Faydaları Nelerdir?

Şans, refah ve şifa taşı olarak kullanılan aventurin taşının hem fiziksel sağlık hem de ruhsal ve zihinsel sağlık üzerinde olumlu etkilere sahip olduğuna inanılıyor.

 • Baş ya da vücut ağrılarından şikayetçiyseniz ağrıyan bölgeye bu taş ile masaj yapıp ağrılardan kurtulmanız olası.
 • Negatif enerjileri dağıtan bir taş olduğu için stresi azaltıp pozitif enerji yaymakta etkilidir. Dolayısıyla psikolojik rahatsızlıklara iyi gelir.
 • İnsan psikolojisi üzerinde olumlu duyguların açığa çıkmasına yardımcı olur.
 • Kalp çakra taşı olduğu için kalp sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Tansiyonun dengelenmesi konusunda etkilidir.
 • Şans taşı olduğu için de bolluk ve bereket getirir.
 • Seyahatlerde kişiyi tehlikelerden korur.
 • Ayrıca hafızayı güçlendirdiğine de inanılır. Yaratıcılığı teşvik eder, zihni arındırır.
 • Fiziksel sağlık açısından düşündüğümüzde sinir sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Kan basıncını dengelerken kolesterolün düşmesi için faydalıdır.
 • Zihni rahatlatır ve sağlam bir zihinsel yapıya sahip olmanıza fayda sağlar. Beyninize adeta pozitif enerji yükler.
 • Gözlerin daha iyi görmesine yardımcı olduğu bilinir. Metabolizmayı dengeler.
 • Eski dönemlerde insanlar, aventurin taşının uğursuz güçlere karşı koruyucu etkisi olduğuna inanırlardı. Bu nedenle geceleri yanlarına bir aventurin taşı koyar; böylece zararlı ruhlardan ve etkilerinden korunduklarına inanırlardı.
 • Bunun yanı sıra aventurin taşının ruhu dinlendirici etkisi vardır.
 • Cilt alerjilerine iyi gelir.

Aventurin Nasıl Kullanılır?

Aventurin taşını pek çok farklı şekilde kullanabilirsiniz. En yaygın olarak elbette takı olarak kullanabilirsiniz. Bilezik, yüzük, küpe, broş, kolye ve hatta piercinglerde aventurin taşını vücudunuzda taşıyabilirsiniz.

Aventurin taşını yüzük olarak kullanmanın muazzam bir etkisi olduğu söylenir. Çünkü taşın yatıştırıcı enerjisi parmak uçları yoluyla vücuda yayılır ve enerji yayar.

Evinizin bir odasına, ofisinizde masanıza, çantanıza, cüzdanınıza koyarak da etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Aventurin Tasi Yuzuk
Aventurin Taşını Yüzük Olarak Kullanmak Oldukça Etkilidir

Aventurin Taşı ve Diğer Doğal Taşlarla Kullanımı

Aventurini diğer bazı doğal taşlarla kullandığınızda daha etkili olabilir.

Aventurin ve Garnet Taşı İkilisi: Bu iki taş birlikte kullanıldığında gençlik ve enerji etkisi verir.

Aventurin ve Kantaşı İkilisi: Bu iki taş birlikte kullanıldığında hem fiziksel, hem ruhsal hem de zihinsel anlamda daha etkilidir.

Aventurin ve Florit İkilisi: İkisi birlikte kullanılırsa müthiş bir enerji kaynağı ortaya çıkar.

Bunların dışında malahit, hematit ve pirit de aventurinle birlikte kullanabileceğiniz taşlardandır.

Aventurin Hangi Burcun Taşıdır?

Aventurin taşı yengeç burcunun taşıdır. Yengeç burçları için korku ve kaygıya karşı birebirdir. Her ne kadar Yengeç burcunun doğum taşı olsa da Koç ve Aslan burcu için de faydalıdır. İyileştirici özüyle Koç burcuna coşku ve denge verir. Aslan burcu için zihni arındırma konusunda etkilidir.

Aventurin Taşının Renkleri

Aventurin taşının başta yeşil olmak üzere mavi, sarı renklerde olduğunu söylemiştik. Bu taş genel olarak şans, bolluk ve şifa taşı olsa da rengine göre etkileri de farklılık gösterebilir.

Mavi Aventurin

Zihinsel ve ruhsal sağlık açısından çok etkilidir. Depresyon gibi bir probleminiz varsa aventurin taşı tam size göre. Sigara, alkol vs. gibi kötü alışkanlığınız varsa ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız bu süreçte aventurin size yardımcı olacaktır. İletişim yetenekleri üzerinde de etkilidir.

Yeşil Aventurin

Bir insanın hayatındaki her türlü olumsuzluğu savuşturma konusunda oldukça yetenekli bir taştır. Kariyerde, ikili ilişkilerde, ticarette başarı sağlamaya yardımcı olur. Kalbi tüm huzursuzluklardan arındırır. İyi bir şifa kaynağıdır.

Sarı Aventurin

Karar verme sürecinde, yaratıcılıkta, liderlik yeteneğinin açığa çıkarılmasında etkilidir.

Yeşil Aventurin Taşı
Yeşil Aventurin Taşı

Aventurin Taşının Gerçek Olduğunu Nasıl Anlayabiliriz?

Piyasada değerli taş adı altında satılan her ürün gerçek bir doğal taş olmayabiliyor ne yazık ki. Bu nedenle ister aventurin, ister farklı bir değerli taş olsun satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Peki aventurin taşının gerçek olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Aventurin taşını satın alırken işe o taşın nereden geldiğini satıcıya sorarak başlayabilirsiniz. Çünkü Hindistan ve Brezilya aventurin ticaretinde ilk iki sırada yer alır.

Satın alırken yarı saydam olmasına da dikkat edin. Ayrıca taş parıldamalıdır.

Taşın üzerindeki renk dağılımı da gerçek olup olmadığı konusunda önemli bir ipucu kaynağıdır. Çünkü renk tonları dağılımına sahiptir. Eğer renk dağılımı eşit ise o taş, cam olabilir.

Taşı satın alma aşamasında eğer mümkünse sertlik ölçümü yapılmasını talep edebilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi aventurin taşının sertlik derecesi 7’dir.

Diğer bir yöntem, taşı bir çakmak aracılığı ile ısıtmaktır. Çünkü sahte bir aventurin ısıya maruz kaldığında rengini kaybeder ve boyası akar.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?