Florit Taşı Ne İşe Yarar? Florit Taşı Faydaları ve Özellikleri

Florit Taşı Ne İşe Yarar?

Florit nedir ve Florit Taşı Ne İşe Yarar? Farklı renkleriyle son derece göz alıcı bir görünüme sahip olan florit taşı sadece güzelliğiyle değil faydaları ve özellikleri ile de en popüler doğal taşların başında gelir.

Florit Taşı Ne İşe Yarar?

Florit taşı en güçlü şifa kristallerinden biridir. Bir şifacıdır ve bulunduğu yerdeki tüm negatif enerjiyi emerek pozitif enerjiye dönüştürme niteliğine sahiptir.

Aurayı temizleyerek zihinsel berraklık sağlar ve kişinin duygu ve düşüncelerinin netlik kazanmasını sağlar. Vücuda enerji ve canlılık verir.

Florit Taşı
Florit Taşı

Florit Taşının Özellikleri

Florit ismi Latince “flux” kelimesinden gelir ve “birbirinin yerine geçecek şekilde akmak” anlamına gelir. Enerji akışını sağlama özelliğine atfen bu isimle anılmıştır. Asıl adı ise Fluorspar’dır.

Yeryüzünün en renkli mineralidir. Doğada kübik ya da sekiz köşeli formlarda bulunur. Yapısında florin ve kalsiyum florür vardır. En önemli doğal florür kaynağıdır. Mor ve yeşil renk ağırlıklı olmak üzere sarı, kırmızı, pembe ve beyaz renklerde de kendini gösterir.

Işığa tutulduğunda floresan bir parlaklık yayar.

Kalp çakrası, boğaz çakrası, üçüncü göz çakrası ile ilişkilidir.

Yeşil, kırmızı ve mor renklerdedir.

Oğlak ve Balık burçlarının taşıdır. Ancak bu, diğer burçların bu taşı kullanamayacağı anlamına gelmez.

Antik çağlarda sakinleştirici etkisine inanılan ve yaygın olarak kullanılan florit taşı özellikle Antik Roma döneminde kadeh ve kupa yapımında kullanılmıştır. Florit bir kadehin şaraba özel bir tat verdiğini düşünürlerdi. Antik çağlarda zenginlik ve bolluğun simgesi kabul edilirdi.

Ayrıca 18. yy.da toz haline getirilip suya karıştırılmış, bu şekilde böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği düşünülmüştür.

Antik Mısır’da ise floritten vazo, heykel ve çeşitli dekoratif eşyalar yapmışlardır. Oymacılıkta da yaygın olarak kullanılmıştır. Ayrıca Almanlar, Fransızlar ve Keltler tarafından da benzer şekillerde kullanılmıştır.

Deha Taşı olarak da adlandırılır çünkü zihni mükemmel bir şekilde güçlendirme yeteneği vardır.

Florit ayrıca demir-çelik, alüminyum, cam, mobilya, seramik ve çimento sanayi olmak üzere 30’dan fazla sanayi alanında kullanılması da önemli özelliklerinden biridir.

Florit Taşları
Florit Taşları

Florit Taşı Nerelerde Bulunur?

Çin, Güney Afrika, Meksika, Rusya, İngiltere, Arjantin, Kanada, Fas, Namibya ve İspanya gibi dünyanın pek çok bölgesinde bulunur. Türkiye’deki florit yatakları tükenmiş durumdadır.

Florit Taşının Faydaları Nelerdir?

  • Yaratıcılığı teşvik eder
  • Sindirim sistemi problemlerinin iyileşmesinde yardımcıdır.
  • Kemiklerin güçlendirilmesi, diş eti tedavisinde faydalıdır
  • Cilt lekeleri ve kırışıklıkları azaltır
  • Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir
  • Hafızayı güçlendirir.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcıdır
  • Kemik dokularını güçlendirir.
  • Vücudunuzun doğal iyileştirme yeteneğini harekete geçirir.
  • Birçok insan tarafından vücudu toksinlerden ve virüslerden temizleyen bir antiviral olarak kullanır. Yani bir tür detoks etkisi yaratır.

Önemli Not: Yukarıda florit taşının faydaları adı altında verilen bilgiler kesinlikle doğrudan tıbbi tavsiye ya da tedavi yöntemi olarak önerilmemektedir. Bir rahatsızlığınız olması durumunda öncelikle bir sağlık kuruluşu ve uzman rehberliği önerilir. Florit asla içme suyuna karıştırılmamalı ve yutulmamalıdır.

Florit Taşı Nasıl Kullanılır?

Florit Kolye
Florit Kolye

Floriti evinizde, işyerinizde ya da takı olarak kullanabilirsiniz. Evinizde ister salonda bir masanın üzerine koyun ister yatak odanızda komodinin üzerine koyun. Evinizin havasını pozitif enerji ile dolduracaktır. Yatak odanızda bulundurduğunuzda rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur ve kabusları önler.

İş yerinizde florit bulundurmak karar verme süreçlerinde size yardımcı olacaktır. Ayrıca ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz ve zihninizi arındırır.

Florit göz alıcı renk tonlarına sahiptir. Bu nedenle floriti kullanmanın en iyi yollarından biri vücudumuzda takı olarak taşımaktır. İster florit küpe, ister florit bir kolye ya da bilezik… Kesinlikle çok yakışacak ve aynı zamanda canlı ve enerjik hissetmenizi sağlayacak.

Florit Nasıl Temizlenir?

Sertlik derecesi 4 olduğu için yumuşak ve hassas bir taştır. Bu nedenle bakımı konusunda hassas davranmakta fayda var. Aksi takdirde kolayca çizilebilir ya da zarar görebilir.

Floritin olumlu etkilerinden maksimum düzeyde faydalanabilmek için düzenli olarak temizlenmesi, negatif enerjilerinden arındırılması gerekir. Floritin negatif enerjilerinden arındırılması için en doğru yöntemler bir gece boyunca ay ışığı (tercihen dolunay) altında bekletmek ya da toprağa gömüp bir gün boyunca bekletmektir.

Sertlik derecesi 7’nin altında olan doğal taşlar uzun süre maruz bırakılmaması gereken doğal taşlardır. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Florit taşı da Hassas bir taş olduğu için uzun süre suya maruz bırakılmamalı, özellikle tuzlu sudan kaçınılmalıdır. Akan suyun altında çok kısa olmak şartıyla yıkayıp hemen kurulayabilirsiniz.

Doğal taşların negatif enerjilerinden arındırılması için uygulanan yöntemler ve daha fazlası için Doğal Taş Nasıl Arındırılır? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Florit Taşı Hangi Doğal Taşlarla Birlikte Kullanılır?

Diğer bazı doğal taşlarla kullanıldığında daha güçlü bir etki ortaya çıkarabilirsiniz. Ametist, pembe kuvars, aventurin, zümrüt, aytaşı, akuamarin, kaplan gözü, malakit, akik ve turkuaz, florit ile birlikte kullanabileceğiniz doğal taşlardandır.

Florit Türleri Nelerdir?

Mor Florit
Mor Florit

Beyaz Florit: Zihinsel netlik kazandırır.

Yeşil Florit: Kalp çakrası ile ilişkili olduğu için duygulara destek sağlar. Kalp kırıklığına iyi gelir. İçki ve sigara gibi çeşitli bağımlılıklardan kurtulmak için yardımcıdır.

Mavi Florit: Boğaz çakrası ile ilişkilidir. İletişim becerilerinde etkilidir. Boğaz hastalıklarından kurtulmak için yardımcıdır.

Mor Florit: Barışı temsil eder. Taç çakra ile ilişkilidir ve ruhsal uyanışı teşvik eder.

Sarı Florit: Özgüveni arttırarak pozitif duyguları harekete geçirir.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?