Kaplan Gözü Taşı Ne İşe Yarar? Kaplan Gözü Taşı Para Getirir mi?

Kaplan Gözü Taşı Ne İşe Yarar?

Kuvars grubuna dahil olan Kaplan Gözü Taşı ne işe yarar? Faydaları ve zararları nelerdir? Avustralya ve Güney Afrika’da çıkarılan kaplan gözü taşı ABD ve Brezilya’da da bulunur.

Kaplan Gözü Taşı Ne İşe Yarar?

En değerli şifalı taşların başında gelen Kaplan gözü taşının kişiye pek çok olumlu etkisi vardır.

Kaplan gözü taşı antik çağlardan beri insanoğlu tarafından kullanılan bir taştır. Örneğin Antik Roma’da koruyucu etkisine inanıldığı için askerlerin miğfer ve zırhlarına işlenirdi. Antik Yunan, Mısır, Çin gibi uygarlıklarda da kaplan gözü savaşa giderken kullanılmıştır. Ayrıca o dönemlerde bu taş oldukça nadirdi ve bir altın kadar değerliydi.

Antik Mısır’da savaş tanrıçası ile ilişkilendirilmiş, tanrıların heykellerinde göz olarak kullanılmıştır.

Lanet ve büyülere karşı bir tılsım ve muska olarak da kullanılan kaplan gözü taşı Çin’de şans taşı olarak kullanılırdı.

Ayrıca nazardan koruduğuna inanılır ve bu amaçla da kullanılırdı.

Diğer kristallerle birleştirildiğinde olumlu etkileri oldukça artar. Örneğin Kahverengi Jasper ile birlikte kullanıldığında koruyucu etkisi arttırırken, sitrin ile birlikte kullanıldığında bolluk getirir.

Zenginlik ve bolluk için sitrin, malakit ve yeşil aventurin ile birlikte kullanabilirsiniz.

Mavi kaplan gözü taşının yatıştırıcı ve stres azaltıcı bir etkisi vardır. Kırmızı kaplan gözü taşı motivasyonu arttırır. Sarı kaplan gözü taşı ise duyuları harekete geçirir, stres ve depresyonu azaltır, huzur verir.

Kaplan Gözü Taşı
Kaplan Gözü Taşı

Kaplan Gözü Taşının Özellikleri Nelerdir?

Bir kalsedon çeşidi olan kaplan gözü taşı bağımsızlık ve güç taşı olmasının yanı sıra iyi şans getirmesiyle de bilinir. Kaplan gözü kişiyi sıkıntı, üzüntü, endişe, korku gibi tüm negatif enerjilerden kurtaran bir şifa taşıdır.

Kaplan gözü insan vücudunda bulunan 7 büyük çakradan 3 ana çakra ile ilişkilidir. Bunlar; Kök çakra, sakral-çakra, solar pleksus çakrası. Üçüncü göz çakrasını arındırarak kişiyi evrensel bilgeliğe ulaştırır ki bu çakra, temizlenmesi en zor çakradır.

Kaplan Gözü Taşı Para Getirir mi?

Kaplan gözü taşının para getirdiğine inanılmaktadır. Evinizde, iş yerinizde bulundurduğunuzda ya da herhangi bir takı olarak vücudunuzda taşıdığınızda kişinin hanesine bolluk, bereket ve para getirdiğine inanılır. Bu açıdan bakıldığında kaplan gözü taşını kadife bir kese içinde cebinizde veya cüzdanınızda taşımak da etkili olabilir.

Kaplan Gözü Taşının Faydaları Nelerdir?

 • Astım hastalığına
 • Sinir sistemi bozukluğuna iyi gelir
 • Duyguları dengeler
 • Sahiplenme duygusunu arttırır.
 • Uykusuzluğa iyi gelir
 • Zihni rahatlatır
 • Odaklanma ve konsantrasyon sağlar
 • Kişinin gereksiz bir inat içinde olmasını engelleyerek olayları daha net algılamasını sağlar
 • Güç ve cesaret verir
 • Kişiye her türlü zorluğun üstesinden gelmesi için güç verir ve duyguları dengelemeye yardımcı olur.
 • Olumsuz duygulardan kurtularak olumlu duygulara bürünmeye yardımcı olur.
 • Cesaret verir.
 • Kişisel gücü ve özgüveni yönetir. Özgüveni arttırır. Zorluklara karşı mücadele gücü verir.
 • Başarıya giden yolda size destek, cesaret ve güç verir.
 • Endokrin sistemini dengeler
 • Mevsimsel depresyona iyi gelir.
 • Hormonların dengeli çalışmasını sağlar.
 • Motivasyonu yükselterek hayatta daha aktif olmanızı sağlar.

Not: Kaplan gözü taşı da dahil olmak üzere doğal taşların hiçbiri tıbbi ve psikolojik tedavilerin yerini tutmaz. Ancak tıbbi ve psikolojik tedavileri tamamlayıcı nitelikte olabilir.

Kaplan Gözü Taşları
Kaplan Gözü Taşları

Kaplan Gözü Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

İkizler ve Aslan burçlarıyla ilişkilendirilen bir taştır. İkizler burcunun hassas karar verme sürecinde yardımcı olur. Ancak Koç, Yengeç, Yay ve Balık burçları kaplan gözü taşını sorunsuz şekilde kullanabilir.

 • Koç burcunda olumsuzlukları ortadan kaldırır
 • Yengeç burçlarında fiziksel dayanıklılığı arttırır
 • Yay burcunun cesaretini arttırır ve odaklanmayı sağlar
 • Balık burcunda özgüven verir.

Kaplan gözü taşının olumlu etkisinin en güçlü olduğu burç Aslandır. Aslana neşe, güven ve yaratıcılık verir.

Kaplan Gözü Taşının Zararları Nelerdir? Kimler Kullanmamalıdır?

Kaplan gözü ile Zodyak arasında astrolojik anlamda bir bağlantı bulunmaktadır. Bu noktada burcu yöneten gezegenlerin önemli etkileri vardır. Kaplan gözü Güneş ve Mars tarafından yönetilir. Eğer bir burcun gezegeni kaplan gözü taşının gezegenlerine karşı çıkıyorsa olumsuz etkiler açığa çıkabilir. Kaplan gözü Venüs ve Satürn ile uyumludur.

Kova, Oğlak, Terazi, Boğa ve Başak burçlarının kaplan gözü kullanması tavsiye edilmez.

Kaplan gözünün yöneticileri Mars ve Güneş’tir. Burcunuzu yöneten gezegen kaplan gözünün yöneticileriyle çatışabilir. Bu nedenle Boğa, Terazi, Oğlak, Kova ve Başak burcundan olanlar kaplan gözü taşını kullanmamalıdır. Özellikle burcu Satürn ve Venüs tarafından yönetilenler kaplan gözü taşından kaçınmalıdır;

 • Örneğin Terazi burcunun gezegeni Terazi’dir. Terazi burcunun kaplan gözü taşını kullanması kaygı ve yorgunluğa neden olabilir.
 • Boğa burcunda kibir ve başarısızlığa neden olabilir.
 • Oğlak burcunda uyku sorunlarına sebep olabilir.
 • Kova burcunda ise öfke problemlerine sebep olabilir.
 • Başak burcu için ise kas ağrılarına yol açabilir.
Kaplan Gözü Tasi Faydalari
Kaplan Gözü Taşı Kahverengi Çizgilere Sahiptir

Kaplan Gözü Taşı Tehlikeli midir?

Kaplan gözü taşı asbest içerdiği için kullanmadan önce nötralize edilmeli yani arındırılmalıdır. Nötralize edilmemiş bir kaplan gözü taşına dokunduğunuzda eller mutlaka güzelce yıkanmalıdır. Nötralize edilmiş bir kaplan gözü taşını kullanmanın, vücutla temas etmesinin bir sakıncası yoktur.

Kaplan Gözü Taşının Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Gerçek bir kaplan gözü taşında kedi gözü etkisi olmalı, yani parlak bir görünümü olmalıdır. Kehribar ve kahverengi çizgileri olmalıdır. Sağlam bir taştır ve sıcak bir iğne ile kullanarak batırabilirsiniz. Zarar görmezse gerçek demektir. Sertlik derecesi 7’dir. Bu nedenle cam ile çizilemez. Ancak düşerse kırılabilir.

Kaplan Gözü Taşı Nasıl Kullanılır?

Kaplan gözü taşını herhangi bir takı olarak kullanabileceğiniz gibi cebinizde, cüzdanınızda taşıyabilir; evinizde ve ofisinizde bir masanın üzerine koyabilirsiniz.

En yaygın şekilde kolye olarak kullanılır. Bileklik olarak kullanıldığında özgüven ve güç verir. Ayrıca net kararlar vermeyi sağlar. Sol bileğe takılırsa iyileştirici özellikleri ön plana çıkar. Sağ bilekte kullanıldığında maddi kazanç sağlama ihtimali yüksektir. Ayrıca küpe ve yüzük olarak da kullanılabilir.

Kaplan Gozu Bileklik
Kaplan Gözü Bileklik

Kaplan Gözü Taşı Nasıl Temizlenir?

Sertlik derecesi 6,5-7 olduğu için dayanıklı bir taştır. Sertlik ölçeği 6 ve üzerinde olan doğal taşların su ile temizlenmesinde bir sakınca yoktur. Bu nedenle kaplan gözü taşını arındırmanın en iyi yöntemlerinden biri sudur.

Kaplan gözü taşını negatif enerjilerinden arındırmak için  akan suyun altında yıkayın. Ardından güneşte 2-3 saat kurumaya bırakın ve pamuklu bir bezle silin. Bu işlemi üç ayda bir yapmanız yeterli olacaktır.

Sertlik derecesi 7 olduğu için herhangi bir yöntemle arındırmakta sakınca yoktur. Doğal taşları arındırma yöntemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için Doğal Taş Nasıl Arındırılır? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?