Yıkım Açısından En Şiddetli Kasırga; Katrina

En Şiddetli Kasırga; Katrina

Olağanüstü şiddetteki rüzgarlar olarak tanımlayabileceğimiz kasırgalar, deprem, sel gibi doğal afetler gibi çevreye ve insanlara çok ciddi zararlar verme potansiyeline sahiptir. Bu içeriğimizde tarihte yıkım açısından en şiddetli kasırga Katrina kasırgası üzerinde duruyoruz. Kasırgalar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Kasırga Nedir?, Kasırga Nasıl Oluşur? ve Kasırga Nelere Yol Açar? başlıklı içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Yarattığı Yıkım Açısından En Şiddetli Kasırga

Tarihteki en şiddetli kasırgaların başında maliyet açısından Katrina kasırgası gelir. 2005 yılının Ağustos ayında ABD’yi vuran Katrina Kasırgası, yüzlerce can kaybına sebep olmasının yanı sıra ABD tarihinin en maliyetli doğal afeti olarak da tarihe geçmiştir.

Kasırgaların insana etkisini en iyi açıklayacak olan örnek, hiç şüphesiz ki Katrina Kasırgası’ndan sonra olanlardır. Merkezi Georgia olan kasırga, Louisiana ve Mississippi’nin de acil durum müdahale planını hayata geçirdi ve kasırga yaklaşırken tahliye çalışmaları başladı.

New Orleans’tan yaklaşık 1 milyon 200 bin kişi tahliye oldu. Bazı sebeplerden dolayı gidemeyen 10.000’i superdome sığınağına gitmek üzere; yaklaşık 100 bin kişi de çeşitli sığınaklara sığındı. Tüm bu önlemlere rağmen dalgalar ve fırtına dalgası kıyı şeridine çarptığında; Mississipi’deki kıyı şeridindeki yapılar zarar gördü ve şehrin iç kısımları felaket bir şekilde tahrip oldu.

New Orleans’taki barajlarda su taştı. Bu, New Orleans şehrinin %80’ini kaplayan 15 fit derinliğe kadar uzayan bir sele yol açtı. New Orleans şehri deniz seviyesinin altında bir şehirdir, sel sebebiyle biriken yağmur suyu çıkarılamadı çünkü şehirden yağmur suyunu çıkaracak olan pompa istasyonlarının çoğu kasırga nedeniyle devre dışı kalmıştı. Ayrıca Mississippi’deki kıyı boyunca uzanan yapılar tamamen tahrip oldu ve iç kesimlerde büyük bir sel oldu.

Katrina Kasırgası
En Şiddetli Kasırga; Katrina

Katrina Kasırgasının Verdiği Zarar

Katrina Kasırgası sonucu 1.800’den fazla insan hayatını kaybetti. Louisiana’da ölü sayısı 1.500’ten fazlaydı, Mississippi’de durum 230 ölüm olduğunu gösteriyordu. Florida biraz daha az zarar görmüştü. 14’ten fazla ölü vardı.

Katrina’nın sebep olduğu hasar, günlerce kurtarma ve yardım çabalarını geciktirdi. Büyük can kaybının yanı sıra, fırtınada 800.000’den fazla konutun yıkıldı veya hasar gördü. Bu nedenle birçok insan evsiz kaldı. Bu, ABD’nin gördüğü en büyük üç kasırgadan biriydi. Ayrıca 2005 yılında meydana gelmiş olmasına rağmen etkileri halen az da olsa gözlemlenebiliyor. Özetle Katrina; tahmini zararı 81 milyar doları ve maliyeti 160 milyar doları (2005 ABD doları) aşan en maliyetli ABD kasırgasıdır.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?