Kasırga Nedir? Kasırga Ne Demek?

Kasirga Nedir

Bu içeriğimizde Kasırga nedir sorusunu yanıtlarken; bir rüzgarın ya da fırtınanın hangi durumlarda kasırga olarak tanımlandığına ve bununla ilgili detaylara yer veriyoruz.

Kasırgalar çok şiddetli olabiliyor. Bu şiddetli kasırgaların verdiği hasar, birkaç yılda bile onarılamayacak kadar büyük olabiliyor. Dolayısıyla olası bir kasırga durumunda kasırgalar hakkında hiç bilgi sahibi olmamak bir panik hali yaratır. Bu panik hali sorunların çözümünü de engelleyebilir. Ancak insanlar bilgi sahibi olursa bilinçli önlemler alabilirler. Böylece kasırgaların vereceği hasarı olabildiğince minimum düzeye indirmek mümkündür.

Kasırga Nedir?
Kasırga Nedir?

Kasırga Nedir?

Kasırga, tayfun, siklon gibi terimlerin tümü tropik fırtınaları ifade eder. Bulundukları bölgeye göre isimleri farklılaşır. Kuzey Atlantik Okyanusu ve Kuzeydoğu Pasifik Okyanusu’nda meydana gelen fırtınalara kasırga, Kuzeybatı Pasifik’te meydana gelen fırtınalara tayfun, Hint Okyanusu’nda meydana gelen fırtınalara da siklon denir.

Kasırga nedir ve hangi durumlarda kasırga tanımı kullanılır? Bir fırtınanın kasırga olabilmesi için, Miami’deki Ulusal Kasırga merkezinin belirlediği bir yerde meydana gelmiş olması gerekir. Kasırga, bir rüzgar olsa da sıradan rüzgarlar gibi az hasar vermez çünkü kasırgalar çok şiddetli rüzgarlardır. Hızı saniyede 33 metreyi, saatte de yaklaşık 119 kilometreyi (74 deniz mili) aşan bu rüzgarlar, Kuzey Atlantik Okyanusu veya Kuzeydoğu Pasifik Okyanusu’nda meydana gelmişse kasırga olarak adlandırılıyor. Kasırgaların meydana geldiği okyanuslar ekvatoral bölgededir, bu yüzden kasırgalar tropiktir.

Sikloniktirler, ve dönme hareketi yaparlar. Başka bir deyişle bir merkez etrafında dönerler. Ancak dönme yönleri bulundukları yarım küreye göre değişir. Kasırga, Kuzey yarım küredeyse saat yönünün tersine doğru (doğudan batıya) döner; Güney yarım küredeyse saat yönünde (batıdan doğuya) döner.

Kasırgaların merkezi alçak basınç alanıdır. Şimdiye dek kaydedilmiş en düşük basınçlar kasırgaların merkezinde ise görülmüştür.

Kasırgalar, sahip oldukları hıza göre sınıflandırılırlar. Avrupa ve Kuzey Amerika’da olan kasırgalar için kullanılan Saffir- Simpson ölçeğine göre kategori ve kasırga hızları şöyledir;

  • Kategori_1: Saatte 74-95 deniz mili (119-153 km) hızındaki kasırgaları,
  • kategori_2: Saatte 96-110 deniz mili (155-177 km) hızındaki kasırgaları,
  • kategori_3: Saatte 110-130 deniz mili hızındaki kasırgaları,
  • kategori_4: Saatte 131-154 deniz mili hızındaki kasırgaları,
  • kategori_5: Saatte 155 mil ve daha hızlı kasırgaları kapsar.

Kasırga hakkında bu bilgiler dışında kasırgaların ortaya çıkma sebeplerini ele aldığımız Kasırga Nasıl Oluşur? başlıklı içeriğimizi ve kasırgaların sonuçlarını ele aldığımız Kasırga Nelere Yol Açar? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca kasırgaların görüldüğü bölgeler için Kasırgalar Nerelerde Görülür? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?