Kristal Kuvars Ne İşe Yarar? Kristal Kuvarsın Özellikleri Nelerdir?

Kristal Kuvars Taşı Ne İşe Yarar?

Kristal kuvars ne işe yarar ve faydaları nelerdir? Kristal kuvars silikon ve oksijen atomlarından oluşan magmatik bir kayadır. Kaya kristali, evrensel kristal ve berrak kuvars gibi isimlerle de anılır.

Kristal Kuvars Ne İşe Yarar?

Antik dönemde Roma, Mısır ve Yunan uygarlıkları tarafından güçlü tılsımlar olarak kullanılmıştır. Japonlar ise kuvarsın beyaz bir ejderhanın nefesinden oluştuğuna ve kusursuzluğu temsil ettiğine inanırdı.

Kristal kuvars bir güç taşıdır. Hatta tüm mineraller içinde en güçlü şifa taşı olarak bilinir. Bu nedenle doğal şifa terapi seanslarında en çok kullanılan minerallerin başında gelir.

Kristal Kuvars
Kristal Kuvars

Kristal Kuvars Taşının Özellikleri Nelerdir?

Kristal kuvars, kuvars türünün en popüler türüdür. Kristal türü dışında pembe kuvars, sitrin, mavi kuvars, dumanlı kuvars gibi türleri vardır. Yer kabuğunun %10’dan fazlasını oluşturur. Altıgen prizmalar şeklinde bulunur. Sert bir mineraldir. Bazıları yüzlerce kg. ağırlığında olabilir.

Dünyada en bol bulunan mineraldir. İlk kez MÖ 4. yy.da keşfedilmiştir. Brezilya, Çin, Güney Afrika, Madagaskar, Türkiye, Avustralya, Kanada’da ticari amaçlarla çıkarılır. Tüm dünyada bulunan kristal kuvars en çok Brezilya ve ABD’de bulunur.

Eski çağlarda kristal kuvarsın, tanrıların gönderdiği sonsuz bir buz olduğuna inanılırdı. 16. yy. sonlarında ise bilim insanları kristal kuvarsın fosilleşmiş buz olduğunu düşünmekteydi.

Antik Mısırlılar ölen kişiyi kristal kuvars taşıyla birlikte gömerek ölen kişinin diğer dünyada takdir göreceğine inanmışlardır.

Antik Yunan’da statü farklılığını simgeleyen krsital kuvars üst sınıf kesim tarafından kullanılmıştır.

 • Camsı bir parlaklığa sahiptir.
 • Yüksek titreşimlere sahiptir.
 • Ay ve ışığın gücünü temsil eder.
 • Diğer doğal taşların da etkisini arttırır.

Kristal Kuvarsın Faydaları Nelerdir?

 • Kronik yorgunluk, depresyon, diyabet ve bağırsak sorunlarında etkilidir. Bununla birlikte hem fiziksel hem zihinsel enerjinin arttırılmasına yardımcı olur.
 • Duygu ve düşünceleri netleştirir. Ayrıca motivasyonu ve hafızayı güçlendirir.
 • Kendisine yakın olan kristallerin etkilerini arttırır ve bu nedenle usta şifacı olarak da bilinir. Negatif enerjilerini tamamen temizler.
 • Hem duygusal, hem zihinsel hem fiziksel anlamda önemli bir yardımcıdır. Ruhunuzu temizleyerek bedeninizi dengeler. Nitekim bütün çakralarla ilişkili bir taştır. Özellikle üçüncü göz ve taç çakraları ile ilişkilidir.
 • Kafa karışıklıklarını ortadan kaldırarak zihninize netlik, berraklık verir. Sezgileri güçlendirir.
 • Karanlık korkusuna karşı etkilidir.
 • Ameliyat ve hastalık sonrası iyileştirmeyi kolaylaştırır.
 • Zihninizi olumlu düşüncelerle doldurarak depresyonu bertaraf etmenizi sağlar.
 • Ağrıları dindirmeye yardımcı olduğu, ateş ve iltihapları azaltmaya yardımcı olduğu söylenir.
 • Yaratıcılığı arttırır
 • Affetmeyi kolaylaştırır.
 • Cep telefonu ve bilgisayar gibi elektronik cihazların yaydığı radyasyonu temizler.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Kristal kuvarsı bileklik olarak kullandığınızda eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Göz hastalıkları tedavisine yardımcıdır.
 • Hücreleri yeniler.
 • Menopozun olumsuz etkilerini hafifletir.

Önemli Not: Yukarıda kristal kuvarsın faydaları adı altında verilen bilgiler kesinlikle doğrudan tıbbi tavsiye ya da tedavi yöntemi olarak önerilmemektedir. Yukarıda bahsi geçen bir rahatsızlığınız olması durumunda öncelikle bir sağlık kuruluşu ve uzman rehberliği önerilir.

Kristal Kuvarsın Faydaları
Kristal Kuvars, Doğal Şifa Terapi Seanslarında Kullanılır

Kristal Kuvars Nasıl Kullanılır?

Bir çok doğal taş gibi kristal kuvarsı kolye, bilezik, küpe şeklinde takı olarak kullanabileceğiniz gibi evinizde ve iş yerinizde bulundurabilir; cüzdanınızda, çantanızda hatta cebinizde de taşıyabilirsiniz. İyi şansı çektiğine inanılır. Cüzdanınızın içine küçük bir parça kuvars koyduğunuzda parayı çekerek cüzdanınızın hep dolu kalmasını sağlamada etkili olduğu söylenir.

Kristal Kuvars Nasıl Temizlenir?

Doğal taşların kullanım sıklığına göre belli aralıklarla temizlenmesi yani negatif enerjilerinden arındırılması gerekir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi için Doğal Taş Nasıl Arındırılır? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kristal kuvarsı arındırmanın çeşitli yöntemleri vardır. Özellikle dolunay vaktinde ay ışığında 1 gece bekletmek kristal kuvarsı negatif enerjilerden arındırmak için en iyi yöntemlerden biridir.

Su ile temizlemek de uygundur. Sertlik derecesi 7 olduğu için suya girmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Toprağa gömüp bir gün bekletmek de uygun bir yöntemdir.

Düzenli olarak temizlenmeli ve negatif enerjilerinden arındırılmalıdır. Aksi takdirde baş ağrısı, mide bulantısı gibi reaksiyonlara sebep olabilir.

Kristal kuvarsınızın yanına ametist koyarak da enerji temizliği yapabilirsiniz.

Kristal Kuvars Taşı
Kristal Kuvars Taşı

Kristal Kuvarsın Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız?

Gerçek bir kuvars, yazıyı bir büyüteç gibi büyütür ya da bozar. Bir yazıya kristal kuvarsınızı tutarak okumayı deneyin. Eğer yazı bozuk görünüyorsa kristal kuvarsınız büyük ihtimalle gerçektir. Cam gibidir ancak camdan çok daha serttir. Kristal kuvarsınızla bir camı çizmeyi deneyin. Eğer çiziyorsa o gerçek bir kristal kuvarstır.

Kristal Kuvars Hangi Burç ile İlişkilidir?

Koç, Aslan ve Başak burçlarının taşı olsa da her burçtan kişi bu taşın etkilerinden faydalanabilir.

Bunları da beğenebilirsiniz
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?